Chráněná krajinná oblast Blaník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chráněná krajinná oblast Blaník
Pohled na Velký Blaník
Umístění Česko Středočeský kraj, Česko
Nejbližší město Louňovice pod Blaníkem
Souřadnice
Rozloha 40,31 km²
Založeno 29. prosince 1981
Správa Správa CHKO Blaník
Oficiální web

Chráněná krajinná oblast Blaník (CHKO Blaník) byla vyhlášena 29. prosince 1981. Je to nejmenší CHKO v České republice. Její rozloha je 40,31 km2. Nejvyšším bodem CHKO Blaník je vrchol Velkého Blaníku (638 m n. m.), naopak nejnižší bod je tok řeky Blanice v Ostrově (366 m n. m.). CHKO Blaník se nachází ve Středočeském kraji, jižně od města Vlašim. Největší obec v CHKO jsou Louňovice pod Blaníkem, kde také sídlí správa CHKO. Správa chráněného území je řízena prostřednictvím regionálního pracoviště Střední Čechy AOPK ČR.[1]

Důvod zřízení CHKO Blaník[editovat | editovat zdroj]

CHKO Blaník byla zřízena z důvodu zachovalého jak přírodního, tak i kulturního dědictví.

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Celé CHKO dominují vrcholy Velkého Blaníku (638 m n. m.) a Malého Blaníku (580 m n. m.). Dalšími významnými vrcholy jsou Křížovská hůra (580 m n. m.) a Býkovická hůrka (562 m n. m.).

Maloplošná chráněná území[editovat | editovat zdroj]

NPR Ve Studeném
NPR Voděradské bučiny

CHKO Blaník spravuje i chráněná území, která leží mimo CHKO:

Lesy[editovat | editovat zdroj]

Ledňáček říční

Lesy pokrývají asi 31% území CHKO Blaník. Nejvýznamnější dřevinou je smrk, který tvoří asi 57% lesa. Poté následuje borovice, která tvoří asi 20%. Dále pak buk (7%) a modřín (6,5%). Zbytek tvoří například bříza (2,7%), dub (2%), habr (1%) a jedle (0,8%)

Živočichové[editovat | editovat zdroj]

Ze savců, kterých v CHKO žije asi čtyřicet druhů je vzácný netopýr černý a netopýr velký. Z ptáků například křepelka polní, ledňáček říční či moták pochop. Z plazů se zde například vyskytuje zmije obecná a z obojživelníků čolek obecný, kuňka obecná, rosnička zelená, blatnice skvrnitá, či skokan ostronohý. Z brouků například mandelinka, nebo střevlík. Vyskytují se zde vážky a také asi 200 druhů pavouků. Z vodních plžů stojí za zmínku například velevrubové, kružníci severní, kteří jsou v červené knize ohrožených druhů, a hrachovka obrácená.

Rostlinstvo[editovat | editovat zdroj]

Lilie zlatohlávek

CHKO Blaník je bohatá na rostliny z vodního a bažinatého prostředí, ale také lučního. Vyskytuje se zde například ostřice, či ptačinec bahenní, nebo také prstnatec májový, dále také například lilie zlatohlávek.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholcích se vyskytují převážně ortoruly, ale na většině území se vyskytují pararuly. Dále se zde vyskytuje například aplit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHKO Blaník na seznamu chráněných území AOPK ČR

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]