Chráněná krajinná oblast Český ráj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chráněná krajinná oblast Český ráj
Umístění Česko Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Středočeský kraj, Česko
Souřadnice
Rozloha 181,5 km²
Založeno 1. března 1955
Správa Správa CHKO Český ráj
Oficiální web

Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastíČesku. Vyhlášena byla roku 1955 a v roce 2002 došlo vládním nařízením k jejímu rozšíření o oblast Maloskalska a Prachovských skal. Zaujímá území o rozloze cca 181,5 km².[1] Při 50. výročí byl Českému ráji přidělen status Globální geopark UNESCO.[2] CHKO se rozkládá na území tří krajů a čtyř okresů - Královéhradecký kraj (okres Jičín), Liberecký kraj (okresy Semily a Jablonec nad Nisou) a Středočeský kraj (okres Mladá Boleslav).[3]

Správa CHKO Český ráj sídlí v Turnově.[1]

Vymezení CHKO[editovat | editovat zdroj]

Hrad Trosky, letecký snímek

Chráněná krajinná oblast Český ráj leží uvnitř šířeji pojaté oblasti turistického regionu Český ráj a je rozdělena do tří samostatných částí. Největší z nich je přibližně mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Sobotkou (zahrnuje oblast Mužského a Příhrazských skal, Hruboskalsko a okolí Trosek). Druhá část leží mezi Turnovem, Malou skálou a Kozákovem (oblast Maloskalska, Suchých skal a vrchu Kozákova). Třetí část je nejmenší a je přibližně mezi Jičínem a Mladějovem (sem spadá oblast Prachovských skal).

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Většinu podloží chráněného území tvoří tzv. kvádrové pískovce, které tu byly uloženy v období křídy. V období terciéru byla v oblasti aktivní sopečná činnost, vzniklo tu mnoho podpovrchových těles. Okolní křídové sedimenty byly postupem času rozrušeny a odneseny řekami, protože jsou méně odolné než tvrdé magmatické horniny. Tímto způsobem vznikl i nejznámější kopec a dominanta Českého ráje – Trosky. Hora Kozákov (744 m n. m.) je známým nalezištěm drahých kamenů (zejména odrůd křemene). Na území CHKO jsou evidovány stovky jeskyní a skalních dutin, nejvýznamnější se nachází v přírodní rezervaci Klokočské skály. Dvě jeskyně v území jsou uzavřeny pro veřejnost z důvodu ochrany vrápence malého (Sklepy pod Troskami a Krtola). Ze stejného důvodu je uzavřena tesaná pískovcová štola na úpatí Kozákova.

Maloplošně chráněná území[editovat | editovat zdroj]

Rybník Obora v PR Údolí Plakánek

Ve správě CHKO jsou i dvě území, která leží mimo chráněnou oblast:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Správa CHKO Český ráj [online]. AOKP ČR [cit. 2012-02-08]. Dostupné online. 
  2. UNESCO. UNESCO Global Geoparks Information Sheets [online]. [cit. 2016-03-20]. Dostupné online. 
  3. CHKO Český ráj [online]. AOKP ČR [cit. 2012-02-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]