Vústra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Vústra
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Vústra (5).jpg
Základní informace
Vyhlášení 1. ledna 1996
Vyhlásil Správa CHKO Český ráj
Nadm. výška 280 - 300 m n. m.
Rozloha 2,2385 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Semily
Umístění Olešnice u Turnova
Souřadnice
Vústra
Vústra
Další informace
Kód 1711
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Vústra je rybníček s přiléhající slatinou loukou v okrese Semily. Leží asi 1,3 km severně od obce Olešnice a podobně daleko východně od obce Všeň. Vústra je chráněna jako přírodní památka ev. č. 1711 z důvodu ochrany mokřadního biotopu s výskytem zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů a udržení odpovídajících podmínek pro jejich rozvoj. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Český ráj. Chráněné území má velikost 2,2 ha a bylo vyhlášeno 1. ledna 1996. Území památky je volně přístupné, po jejím okraji vede značená turistická stezka.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Na starších mapách se uvádí „V ústře“ a dodnes se název lokality píše s „ú“ místo „ů“. Místními obyvateli je používán též tvar „Vústří“. Podle ústní tradice je název odvozen ze slovního spojení „v ústrety“ (naproti). Nabízí se též odvození od slova „Ostrý“ resp. „Ostrá“, jak byl označován kopec na jihozápadní straně údolí. Třetím možným vysvětlením je hojný výskyt ostřice.[1]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Slatinou louku s malým svahovým prameništěm a rybníček obklopují lesy s převážně smrkovým porostem. Pod hrází je z části zachována údolní olšina. Údolí je ohraničeno pískovcovými skalními věžemi. Na severu na vrchu Kozlov jsou pozůstatky skalního hradu Chlum-Kozlov.

V mokřadu se nachází vzácné společenstvo mokřadních druhů. Roste zde suchopýr úzkolistý, violka bahenní nebo ostřice Davallova. Na tyto porosty navazuje pcháčová louka na které se vyskytují upolín nejvyšší či prstnatec májový. Louka se pravidelně kosí.

Celkem bylo na území Vústry napočítáno přes třicet obratlovců. Oblast obývají především ptáci (volavka popelavá, ledňáček říční). V rybníku žije množství obojživelníků (ropucha obecná, skokan hnědý, čolek obecný nebo čolek horský). V rybníčku se chovají ryby.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOŘENÍ, Aleš. Přírodní památka Vústra [online]. Časopis Krkonoše - Jizerské hory, 2008-04 [cit. 2011-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  2. Vústra [online]. Interregion Jičín [cit. 2011-09-02]. Dostupné online.