Javorka a Cidlina – Sběř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Javorka a Cidlina – Sběř
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Náhon k elektrárně ve Skřivanech
Náhon k elektrárně ve Skřivanech
Základní informace
Vyhlášení 24. červen 2014
Vyhlásil Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Nadm. výška 228 – 251 m n. m.
Rozloha 272,87 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Hradec Králové, Jičín
Umístění tok Cidliny v úseku Vysoké Veselí – Sloupno, tok Javorky v úseku Chomutice – Skřivany, tok Mlýnské Javorky v úseku Staré Smrkovice – Smidary včetně okolních luk
Souřadnice
Javorka a Cidlina - Sběř
Javorka a Cidlina - Sběř
Další informace
Kód 5935
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Javorka a Cidlina – Sběř byla vyhlášena v roce 2014 na rozloze 272,87 hektarů za účelem zajištění stabilní populace velevruba tupého (Unio crassus), modráska bahenního (Phengaris nausithous) a dalších zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Cílem ochrany je zachování nebo zlepšení stavu biotopu lučních porostů, které jsou nezbytné pro rozvoj populace modráska bahenního a dalších druhů entomofauny.[1] Území je zároveň chráněno jako evropsky významná lokalita, která byla podobně jako PP Javorka a Cidlina – Sběř zřízena za účelem ochrany lokality silně ohrožených druhů modráska bahenního a velevruba tupého.[2] Rozlehlé chráněné území se nachází v Královéhradeckém kraji v okresech Hradec Králové a Jičín na území obcí Sloupno, Skřivany, Smidary, Staré Smrkovice, Ohnišťany, Nevratice, Chomutice, Žeretice, Vysoké Veselí a Sběř. Oblast spravuje Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam ochrany přírody – PP Javorka a Cidlina – Sběř [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2016-10-22]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam ochrany přírody – EVL Javorka a Cidlina - Sběř [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2016-10-22]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN ZAPLETAL, KLÁRA LEŽÍKOVÁ. Plán péče o přírodní památku Javorka a Cidlina - Sběř na období (2013 – 2028) na 15 let od schválení platnosti zřizovacího předpisu. Hradec Králové: Krajský úřad Královéhradeckého kraje, 2013. 135 s. Dostupné online.