Přírodní park Chlum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní park
Chlum
Západní konec Chloumeckého hřbetu
Západní konec Chloumeckého hřbetu
Základní informace
Vyhlášení2000[1]
VyhlásilOÚ Mladá Boleslav
Nadm. výška225–362[1] m n. m.
Rozloha1319 km²[2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresMladá Boleslav
UmístěníMladá Boleslav, Dobrovice, Nepřevázka, Nová Telib, Březno, Lhotky, Semčice, Žerčice
Souřadnice
Chlum
Chlum
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní park Chlum je chráněné území, které bylo vyhlášeno v roce 2000 a sousedí s přírodním parkem Čížovky. Většina rozlohy přírodního parku se nalézá na zalesněných svazích Chloumeckého hřbetu, což je výrazný nesouměrný hrásťový hřbet orientovaný ve směru východ–západ, tvořený sedimenty křídového stáří (především kaolinické a jílovité pískovce), s relikty pliocenního zarovnaného povrchu na široké vrcholové části, se sprašovými závějemi na hustěji osídleném mírnějším jižním svahu.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

Většinu území zaujímají lesy - jde především o dubohabřiny, lokálně acidofilní doubravu nebo květnatou bučinu. Nejhojněji jsou zastoupeny duby letní i zimní, lípa srdčitá, habr obecný, javor klen, jasan ztepilý, buk lesní. V bylinném patře rostou vzácné nebo chráněné druhy rostlin jako jsou - okrotice bílá, jaterník podléška, konvalinka vonná, kopytník evropský, ostřice pýřitá a lesní, mochyně židovská třešeň, mařinka vonná, lilie zlatohlávek, sasanka hajní, kokořík mnohokvětý, doubravník sličný, samorostlík klasnatý aj.[1]

Jezírko pod Chlumem

V oblasti žijí druhy hmyzu jako např. soumračník slezový, batolec duhový, kozlíček osikový, některé druhy tesaříků a krasců. Z ptáků jsou zastoupeni červenka obecná, strakapoud velký, brhlík lesní, hrdlička zahradní, sojka obecná, káně lesní, budníček větší, žluna obecná. Dále jsou tu obojživelníci jako skokan hnědý a zelený, rosnička zelená a ropucha obecná.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Chráněná území na Boleslavsku [online]. [cit. 2011-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-05. (česky) 
  2. Vyhodnocení krajinného rázu Středočeského kraje (2. část), str. 38 [online]. Stredočeský kraj [cit. 2014-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]