Žabakor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Žabakor
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Žabakor od hráze
Žabakor od hráze
Základní informace
Vyhlášení 22. dubna 1998
Vyhlásil Správa CHKO Český ráj
Nadm. výška 235 – 246 m n. m.
Rozloha 80,50 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Mladá Boleslav
Umístění Březina u Mnichova Hradiště, Žďár u Mnichova Hradiště
Souřadnice
Žabakor
Žabakor
Další informace
Kód 1937
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Žabakor (původně Žabykor) je rybník na potoce Žehrovce v okrese Mladá Boleslav, se svou plochou přes 60 ha největší rybník v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Rybník je využíván k rybolovu. Spolu se sousedním rybníkem Oběšenec je chráněnou Přírodní rezervací Žabakor o rozloze 80,50 ha[1] (ochranné pásmo činí více než 18 ha). Historicky se jedná o významné hnízdiště vodních ptáků.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohled z Příhrazských skal

Rybník leží v nadmořské výšce 240 m mezi vesnicemi Březina, Doubrava a Žďár (na katastrálním území Březiny). Na západní straně v blízkosti rybníka prochází dálnice D10 a silnice II. třídy č. 610. Okolí rybníka je tvořeno rovinatými mokřinami a loukami. Kilometr směrem k jihu se zvedají Příhrazské skály.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rybník byl založen pravděpodobně v 16. století[2], ale okolnosti vzniku rybníku nejsou známé.[3] Od doby vzniku je využíván především k chovu ryb. Více než 100 let je sledován ornitology. Tvar a velikost rybníka se vyvíjí. Potok Žehrovka, napájející Žabakor, původně protékal rybníkem, nyní voda potoka částečně rybník míjí korytem na severní straně. Ještě v padesátých letech byl rybník mnohem menší a jeho povrch pokrývaly lekníny do té míry, že se přes něj téměř nedalo projet loďkou. Od roku 1998 je spolu se sousedním menším rybníkem Oběšenec chráněnou přírodní rezervací.

Ptactvo[editovat | editovat zdroj]

K nejzajímavějším pozorovaným ptákům patří moudivláček lužní, sibiřský druh budníčka pruhohlavého, dále cvrčilka slavíková, žluva hajní, chřástal kropenatý a moták pochop. Z protahujících druhů pak potáplice severní, hohol severní, orlovec říční, zrzohlávka rudozobá nebo hoholka lední. Okolí rybníka je lovištěm výrů, čápů, volavek, jestřábů nebo krkavcovitých.

Od roku 1961 zde byl stále častěji pozorován orel mořský, k prvnímu zahnízdění pak došlo v roce 2000. Dospělá samice tohoto dravce zde byla roku 1998 postřelena myslivci při lovu kachen.[4][3]


Žabakor od jihu, v pozadí Ještěd
Žabakor od jihu, v pozadí Ještěd

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]