Podtrosecká údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Podtrosecká údolí
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení15. června 1999
VyhlásilSpráva CHKO Český ráj
Nadm. výška248–288[1] m n. m.
Rozloha141,86 ha[2][3]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresJičín, Semily
UmístěníHrubá Skála, Libošovice (k. ú. Dobšice, Malechovice, Rytířova Lhota), Mladějov (k. ú. Roveň u Sobotky), Troskovice, Vyskeř
Souřadnice
Podtrosecká údolí
Podtrosecká údolí
Další informace
Kód1675
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Podtrosecká údolí jsou přírodní rezervace, která vznikla v roce 1999 propojením a úpravou dvou starších přírodních rezervací v okresech Semily a Jičín, tj. na území Libereckého a Královéhradeckého kraje – Údolí Žehrovky a Rašeliniště Vidlák (obě byly vyhlášeny v roce 1985).[4] Přírodní rezervace je v péči Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – regionálního pracoviště Liberecko.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Hlavním předmětem ochrany je nejrozsáhlejší komplex mokřadních biotopů na území Českého ráje. Území do sebe zahrnuje rybníky a vodní toky v kaňonovitých údolích, které jsou lemované pískovcovými skálami. Mezi rybníky jsou tzv. květnaté louky, což jsou velmi bohaté biotopy, které potřebují pravidelné kosení, jinak ztrácí svou druhovou diverzitu. Na tento typ biotopu je vázáno několik druhů chráněných motýlů, např. modrásek bahenní (Phengaris nausithous).

V oblasti je několik menších puklinových pramenů (např. Prdlavka u Věžického rybníka), které umožnily vznik nivních rašelinných půd, na která jsou vázaná vzácná společenstva rostlin.[4] Území, zahrnující unikátní kaňonovitá údolí v kvádrových pískovcích, je cenné i z hlediska geologického a geomorfologického a je řazeno mezi geologické lokality národního významu.[5]

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Rybníky jsou napájeny Želejovickým potokem, Jordánkou a Žehrovkou. Soustava rybníků byla vybudována asi v 16. století, a umožnila tak hospodárné využití oblasti. V chráněném území se nachází rybníky Věžický rybník (9 ha), Vidlák, Rokytňák, Krčák, Hrudka, Nebákov (na ostrohu nad ním stával ve středověku stejnojmenný hrad) a Podsemínský rybník.

Flora[editovat | editovat zdroj]

Na nivní rašelinné půdy jsou vázány druhy rostlin jako je pryskyřník velký (Ranunculus lingua), suchopýr štíhlý (Eriophorum gracile), rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), violka bahenní (Viola palustris), tolije bahenní (Parnassia palustris). Velmi cenná je asi 90 let stará olšina u Věžického rybníka.[4] Na loukách rostou např. prvosenka vyšší (Primula elatior), zvonek rozkladitý (Campanula patula), upolín nejvyšší (Trollius altissimus), ocún jesenní (Colchicum autumnale), smolnička obecná (Lychnis viscaria), kakost bahenní (Geranium palustre) aj.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Na vodní prostředí je vázána řada ptáků, kteří v Podtroseckých údolích nacházejí vhodné podmínky pro život. Jsou to kachna divoká (Anas platyrhynchos), lyska černá (Fulica atra), ledňáček říční (Alcedo atthis), konipas horský (Motacilla cinerea), skorec vodní (Cinclus cinclus), slípka zelenonohá (Gallinula chloropus), čírka modrá (Anas querquedula), čírka obecná (Anas crecca), potápka malá (Tachybaptus ruficollis), potápka černokrká (Podiceps nigricollis), potápka roháč (Podiceps cristatus), polák velký (Aythya ferina), polák chocholačka (Aythya fuligula), volavka popelavá (Ardea cinerea), labuť velká (Cygnus olor) a volavka bílá (Ardea alba). Z pěvců se v okolí rybníků vyskytují např. rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus), rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus) nebo strnad rákosní (Emberiza schoeniclus). Během ptačích tahů na jaře a na podzim se u rybníků vyskytuje orlovec říční (Pandion haliaetus) a moták pochop (Circus aeruginosus).[6]

Turistické trasy[editovat | editovat zdroj]

Naučná stezka Podtrosecká údolí od roku 1980 vede z Borku pod Troskami na zříceninu hradu Trosky. Měří asi osm kilometrů a nachází se na ní třináct informačních zastávek, které obsahují informace o historii oblasti, rostlinách, živočiších i geologii.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Podtrosecká údolí [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  3. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  4. a b c DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 666 přírodních krás České republiky. 1. vyd. Praha: Kartografie Praha, 2005. ISBN 80-7011-717-6. S. 130–131. 
  5. Podtrosecká údolí [online]. Geopark Český ráj [cit. 2017-02-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-29. 
  6. Jeden z panelů naučné stezky vedoucí Podtroseckými údolími.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]