Pryskyřník velký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPryskyřník velký
alternativní popis obrázku chybí
Pryskyřník velký (Ranunculus lingua)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod pryskyřník (Ranunculus)
Binomické jméno
Ranunculus lingua
L., 1753
Synonyma
  • Ranunculus longifolius Lam.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pryskyřník velký (Ranunculus lingua), někdy udáván jako pryskyřník veliký[2] je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se asi o 60–120 cm (řidčeji až 150 cm) vysokou vytrvalou rostlinu s podzemním článkovaným oddenkem a podzemními až 80 cm dlouhými výběžky.[3][4] Lodyha je rýhovaná, dutá, lysá až řídce chlupatá, v dolních uzlinách s adventivními kořeny.[3] Listy jsou střídavé, jednoduché a celistvé, přízemní jsou krátce řapíkaté, lodyžní přisedlé až poloobjímavé. Čepele jsou v obrysu v případě přízemních podlouhle vějčité až široce kopinaté, u lodyžních užší, až čárkovitě kopinaté, mohou být až 20 cm dlouhé a asi 2 cm široké, na okraji celokrajné až jemně pilovité, na ploše řídce bíle chlupaté (na střední žilce až hustě).[3][5] Květy jsou na pryskyřník nápadně velké, 2–4 cm v průměru, zlatožluté barvy.[3] Kališních lístků je 5, zelenavé barvy se světlým lemem, záhy opadávající.[3][5] Kvete v červnu až v červenci.[5] Korunní lístky jsou zlatožluté, okrouhle obvejčité, 1–2 cm dlouhé. Plodem je nažka, která je asi 2,5–3 mm dlouhá a na vrcholu nese krátký zahnutý zobánek, nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=28.[5]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pryskyřník veliký roste s rozdílnou četností výskytu ve většině Evropy, ve Středozemí jen zřídka chybí na Pyrenejském poloostrově. Na východ sahá až po západní Sibiř a západní Himálaj.[6] V Severní Americe roste příbuzný druh Ranunculus ambigens.[6] V České republice to je celkem vzácný druh a je veden jako silně ohrožený (kategorie C2). [3] Hojněji roste snad jen v jihočeských rybničních pánvích, jinde jen vzácně od nížin po pahorkatiny. Je to vlhkomilný druh, najdeme ho na okrajích stojatých až pomalu tekoucích vod, v tůních a bažinách.[5]

Možnosti záměny[editovat | editovat zdroj]

Asi těžko zaměnitelný druh. Možná snad s pryskyřníkem plaménkem (Ranunculus flammula), ale ten je mnohem menší (nejvýše 50 cm, ale většinou ještě méně), má menší květy (nejvýše 1,5 cm v průměru), nemá podzemní výběžky a lodyhu má plnou, nikoliv dutou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. DOSTÁL, Josef. Nová květena ČSSR, vol. 1. Praha: Academia, 1989. (česky) 
  3. a b c d e f KŘÍSA, Bohdan. Ranunculus L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 425-446. (česky)
  4. FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  5. a b c d e HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 108-128. (česky)
  6. a b Mapa rozšíření [online]. Dostupné online. (anglicky)