Pryskyřníkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pryskyřníkovité

pryskyřník plazivý (Ranunculus repens)
pryskyřník plazivý (Ranunculus repens)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
oměj vlčí mor (Aconitum lycoctonum)
žluťucha orlíčkovitá (Thalictrum aquilegifolium)
koniklec Pulsatilla gayerii


Pryskyřníkovité (Ranunculaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu pryskyřníkotvarých (Ranunculales).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalé nebo jednoleté byliny, řidčeji polokeře nebo dřevité liány převážně se střídavými jednoduchými nebo složenými listy s palisty nebo bez palistů. Čepel listů je s peřenou nebo dlanitou žilnatinou, celokrajná nebo zubatá, celistvá nebo laločnatá či členěná. Květy jsou pravidelné nebo souměrné, většinou oboupohlavné, jednotlivé nebo ve vrcholových či úžlabních hroznech, latách, vrcholících, okolících nebo klasech. Květní části jsou často ve šroubovici. Okvětí je nerozlišené v počtu 4 až mnoha plátků nebo rozlišené na kalich a korunu. Kališní lístky v počtu 3 až 6 (nebo až 20), někdy korunovité. Korunní lístky v počtu 2 až 8 nebo více (až 20), volné, obvykle bez nektárií, někdy jsou květy bezkorunné. Tyčinky volné, v počtu 15 až mnoho, v 1 až 13 kruzích nebo spirální. Gyneceum je svrchní apokarpní nebo do různého stupně srůstající, v počtu několika až mnoha plodolistů (vzácně monomerní), s 1 až mnoha vajíčky. Plodem je měchýřek nebo nažka, méně často bobule nebo tobolka. Semena s hojným endospermem a malým embryem.

Pryskyřníkovité je velká čeleď, zahrnující přes 1500 (některé zdroje uvádějí až 2500) druhů v asi 60 rodech. Je kosmopolitní mimo polárních oblastí, centrum diverzity je v severním mírném pásu, především ve východní Asii. Na území ČR se vyskytuje 22 rodů a přes 60 druhů.

Některé druhy využívají k šíření semen mravence (myrmekochorie).

Všechny druhy jsou jedovaté. Charakteristickým alkaloidem je protoanemonin, obsahují také jedovatou hořčinu ranunkulin.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Systém podčeledí je neustálený, dříve používané členění na 3 podčeledi (Hydrastioideae, Helleboroideae a Ranunculoideae) se posledními výzkumy ukázalo jako zjednodušující. Někdy jsou vyčleňovány do samostatných čeledí rody Hydrastis a Glaucidium. Najdeme zde řadu u nás běžných jarních květin, vedle pryskyřníku např. sasanku či koniklec. Nezřídka jde o geofyty s oddenkovými nebo kořenovými hlízami, tvořící jarní aspekt podrostu listnatých lesů (sasanka, orsej, jaterník).

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Aconitum, Actaea, Adonis, Anemoclema, Anemonastrum, Anemone, Anemonella, Anemonopsis, Aquilegia, Asteropyrum, Barneoudia, Beesia, Calathodes, Callianthemum, Caltha, Ceratocephala, Cimicifuga, Clematis, Consolida, Coptis, Delphinium, Dichocarpum, Enemion, Eranthis, Glaucidium, Halerpestes, Hamadryas, Helleborus, Hepatica, Hydrastis, Isopyrum, Knowltonia, Laccopetalum, Leptopyrum, Metanemone, Miyakea, Myosurus, Naravelia, Nigella, Oreithales, Paraquilegia, Paroxygraphis, Psychrophila, Pulsatilla, Ranunculus, Semiaquilegia, Souliea, Thalictrum, Trautvetteria, Trollius, Urophysa, Xanthorhiza

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]