Antoine Laurent de Jussieu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antoine Laurent de Jussieu

Antoine Laurent de Jussieu (12. dubna 1748, Lyon - 17. září 1836), byl francouzský botanik, známý průkopník klasifikace krytosemenných rostlin. Standardní zkratkou autora u jmen taxonů je Juss.

Narodil se v Lyonu jako synovec botanika Bernard de Jussieu. Odešel do Paříže na studia medicíny, které dokončil roku 1770. Byl profesorem botaniky na Jardin des Plantes od roku 1770 do roku 1826. Jeho syn Adrien-Henri se stal také botanikem.

Ve svém díle o kvetoucích rostlinách, Genera plantarum (1789), Jussieu přijímá metodu, při které se na definici nějaké skupiny použije množství znaků. Tuto myšlenku převzal od skotsko-francouzského přírodovědce Michela Adansona. To bylo významné zdokonalení původní práce Linného, jehož klasifikace rostlin do čeledí byla založena jen na počtu tyčinek a pestíků. Jussieu uznával Linnéovu binomickou nomenklaturu a na ní rozvinul svou další činnost. Mnoho čeledí rostlin, dodnes užívaných, popsal právě Jussieu. Jenom v Mezinárodním kódu botanické nomenklatury je konzervováno nejméně 76 jmen čeledí popsané Jussieem.

Byl členem zednářské lóže, Les Neuf Sœurs.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

DE JUSSIEU, Antoine Laurent. Genera Plantarum, secundum ordines naturales disposita juxta methodum in Horto Regio Parisiensi exaratam. Paris : [s.n.], 1789. Dostupné online.  

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antoine Laurent de Jussieu na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Duane Isely, One hundred and one botanists (Iowa State University Press, 1994), pp. 118-120

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]