Větrnice narcisokvětá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Sasanka narcisokvětá)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Větrnice narcisokvětá

alternativní popis obrázku chybí
Větrnice narcisokvětá (Anemonastrum narcissiflorum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: větrnice (Anemonastrum)
Binomické jméno
Anemonastrum narcissiflorum
(L.) Holub
Synonyma
  • Anemone narcissiflora L. emend. Juz.
  • Homalocarpus narcissiflorus (L.) Schur
  • Anemone umbellata Lam.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Větrnice narcisokvětá neboli sasanka narcisokvětá (Anemonastrum narcissiflorum) je vytrvalá horská rostlina z čeledi pryskyřníkovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 20–40 cm s čupřinatým oddenkem.[1][2] Lodyha je přímá, odstále chlupatá. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, v přízemní růžici po 4–15, troj až pětičetné, popř jednoduché s čepelí troj až pětisečnou, úkrojky (lístky) jsou členěné, dlanitodílné až dlanitosečné, úkrojky dále dělené.[2] Květy jsou v nejčastěji v okolíku po 3–8, okolík je na bázi podepřen přisedlými listeny, které jsou členěné podobně jako listy. Květy jsou bílé, asi 2–4,5 cm v průměru, vně někdy růžově naběhlé. Okvětních lístků (ve skutečnosti se ale jedná o petalizované (napodobující korunu) kališní lístky a koruna chybí) jsou bílé, nejčastěji jich bývá 5–6. Kvete v květnu až v červenci.[1] Tyčinek je mnoho. Gyneceum je apokarpní, pestíku je mnoho. Plodem je nažka, která je lysá, na okraji křídlatá, na vrcholu asi s 2 mm dlouhým zobánkem. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozomů je 2n=14.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Větrnice narcisokvětá roste přirozeně v horách jižní až střední Evropy, jinde, např. v horách Asie jsou rozšířeny příbuzné taxony.[3] Roste zpravidla v subalpínském až alpínském stupni. V České republice dnes už jen vzácně v Krkonoších a v Hrubém Jeseníku, v minulosti byla udávána i z Králického Sněžníku.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Dříve byla větrnice narcisokvětá řazena do široce pojatého rodu Anemone. Později byl vyčleněn samostatný rod Anemonastrum, kam byla zařazena, např. Dostál 1989, Květena ČR.[2][4] Kubát 2002 od toho upouští a rod Anemonastrum neuznává.[5] V poslední době však autoři rod Anemonastrum opět uznávají, např. Danihelka 2012, Fischer 2005.[2][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy)  
  2. a b c d e f SKALICKÝ, Vladimír. Anemone L., Anemonastrum Holub et Anemonoides Mill.. In HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha : Academia, 1988. S. 405-415. (česky)
  3. Flora Europaea [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
  4. DOSTÁL, Josef. Nová Květena ČSSR, vol. 1. Praha : Academia, 1989. (česky)  
  5. HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha : Academia, 2002. S. 108-128. (česky)
  6. DANIHELKA, Jiří et all.. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia. 2012, roč. 84, s. 647-811. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]