Oměj jedhoj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Oměj jedhoj

alternativní popis obrázku chybí
Oměj jedhoj (Aconitum anthora)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: oměj (Aconitum)
Binomické jméno
Aconitum anthora
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oměj jedhoj (Aconitum anthora) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se asi o 25–100 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemním oddenkem a bulvami.[1][2] Lodyha v horní části chlupatá.[1] Listy jsou střídavé. Čepele jsou v obrysu okrouhlé, hluboce dlanitě členěné, pětisečné (zřídka až sedmi) s čárkovitými úkrojky[3], oboustranně chlupaté..[1] Květy jsou žluté barvy a jsou uspořádány do květenství s listeny, na květních stopkách listénce.[1]. Kalich je petaloidní, je barevný a napodobuje korunu, kališních lístků je 5, horní tvoří přilbu, která je polokulovitá, zaschlé vytrvávají i za plodu.[1][3] Kvete v srpnu až v září.[3] Uvnitř jsou dva kornoutovité korunní lístky, na vrcholu nesou nektária. Tyčinek je mnoho. Semeníků je většinou 5.[2] Plodem je měchýřek, měchýřky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=32.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Oměj jedhoj roste hlavně v předhoří Pyrenejí, Alp, Karpat a Dinarid a v okolních územích. Druh je ovšem součástí okruhu Aconitum anthora agg. a jeho jednotlivé taxony se vyskytují ostrůvkovitě i dále v Evropě a Asii až po Dálný východ. Některé populace, např. na Ukrajině a na Kavkaze mají modré květy. V České republice je to dosti vzácný teplomilný druh a jeho výskyt je omezen pouze na jihozápadní Moravu. Vyhledává okraje lesů, lemy, křoviny aj.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g SKALICKÝ, Vladimír. Aconitum L.. In HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha : Academia, 1988. S. 392-403. (česky)
  2. a b FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy)  
  3. a b c HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In KUBÁT, Karel et. all.. Klíč ke květeně České republiky. Praha : Academia, 2002. S. 108-128. (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]