Oměj jedhoj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxOměj jedhoj
alternativní popis obrázku chybí
Oměj jedhoj (Aconitum anthora)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod oměj (Aconitum)
Binomické jméno
Aconitum anthora
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oměj jedhoj (Aconitum anthora) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se asi o 25–100 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemním oddenkem a bulvami.[1][2] Lodyha v dolní části lysá a v horní části chlupatá, zejména v květenství[1] Listy jsou střídavé. Čepele jsou v obrysu okrouhlé, hluboce dlanitě členěné, pětisečné (zřídka až sedmi) s čárkovitými úkrojky[3], oboustranně chlupaté..[1] Květy jsou žluté barvy a jsou uspořádány do květenství s listeny, které jsou ve spodní části květenství podobné listům. Na květních stopkách se vyskytují listénce a můžou být několik mm až jeden cm pod květem.[1].Okvětních lístků je 5, horní tvoří přilbu, která je polokulovitá. Zaschlé okvětní lístky vytrvávají i za plodu.[1][3] Kvete v srpnu až v září.[3] Uvnitř jsou dva kornoutovité nektáriové lístky, na vrcholu nesou nektária. Tyčinek je mnoho. Semeníků je většinou 5.[2] Plodem je měchýřek, měchýřky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=32.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Oměj jedhoj roste hlavně v předhoří Pyrenejí, Alp, Karpat a Dinarid a v okolních územích. Druh je ovšem součástí okruhu Aconitum anthora agg. a jeho jednotlivé taxony se vyskytují ostrůvkovitě i dále v Evropě a Asii až po Dálný východ. Některé populace, např. na Ukrajině a na Kavkaze mají modré květy. V České republice je to dosti vzácný teplomilný druh a jeho výskyt je omezen pouze na jihozápadní Moravu. Vyhledává okraje lesů, lemy, křoviny aj.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g SKALICKÝ, Vladimír. Aconitum L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 392-403. (česky)
  2. a b FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  3. a b c HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 108-128. (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]