Oměj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Oměj

alternativní popis obrázku chybí
Oměj jedhoj (Aconitum anthora)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: oměj (Aconitum)
L.
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oměj (Aconitum[1]) je rod krytosemenných rostlin patřící do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Vyskytuje se ve více než 250 druzích.

Obecné informace[editovat | editovat zdroj]

Tyto bylinné trvalky mají svou domovinu především v horských oblastech severní polokoule. Rostou ve vlhkost zadržujících, avšak dobře odvodňovaných půdách na horských loukách. Jejich tmavě zelené listy postrádají palisty. Tyto listy jsou dlanitě (až hluboce dlanitě) složené, s pěti až sedmi segmenty. Každý ze segmentů je složen ze tří částí s hrubě zubatým okrajem. Listy jsou zvlněny nebo stočeny do spirály. Listy v dolní části rostliny mají dlouhé řapíky.

Vysoký, vzpřímený stvol má ve své koruně hrozny velkých modrých, purpurových, bílých, žlutých nebo růžových souměrných květů s početnými tyčinkami. Jsou rozlišitelné podle jednoho z pěti kališních lístků (toho zadního), nazývaného galea podle tvaru válcovité přilby. Je zde 2 až 10 okvětních lístků tvořících medník. Horní dva lístky jsou velké. Nacházejí se pod vrcholem kalicha a nesou je dlouhé stopky. Na vrcholu mají dutý osten obsahující nektar. Ostatní okvětní lístky jsou malé a šupinovité nebo se vůbec nevyvinou. Tři až pět pestíků je u své základy částečně spojeno.

Plodem je měchýřek – suchý, jednopouzdrý, mnohosemenný, vytvořený z jednoho pestíku. Po dozrání praská v předním švu a uvolňuje semena.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 200–400 druhů. Z taxonomického hlediska obtížnější rod, kde jsou sklony k vytváření drobných druhů s užším geografickým vymezením, příkladem je Aconitum napellus agg. Druhy jsou často variabilní a je rozlišováno více poddruhů. Ve střední Evropě rostou tyto taxony, zpracováno převážně podle[2]:

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aconitum na anglické Wikipedii.

  1. Sunset Western Garden Book, 1995:606–607
  2. FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]