Acetylcholin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Acetylcholin
vzorec
vzorec
Obecné
Systematický název 2-acetoxy-N,N,N-trimethylethanaminium
Triviální název Acetylcholin
Sumární vzorec C7H16NO2
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 146,21 g/mol
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Mozkové jádro nucleus basalis produkuje acetylcholin
Princip funkce acetylcholinu na acetylcholinovém receptoru typu iontového kanálu

Acetylcholin (ACh) je ester kyseliny octovécholinem, který se váže na acetylcholinový receptor a funguje jako neurotransmiter u mnoha živočichů včetně člověka. Často zprostředkovává přenos vzruchu v centrální i periferní nervové soustavě.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

V rámci periferní nervové soustavy je jedním z mnoha neurotransmiterů ve vegetativním systému a jediným neurotransmiterem v somatickém systému. ACh přenáší vzruchy mezi presynaptickými vlákny sympatiku a parasympatiku a postsynaptickými vlákny parasympatiku.

V centrální nervové soustavě acetylcholin ovládá vylučování mnoha dalších neurotransmiterů (glutamát, glycin, dopamin). Má tedy mezi neuropřenašeči poměrně výlučnou roli a porucha acetylcholinových drah v mozku může vést až k rozpadu osobnosti, konkrétně způsobuje např. Alzheimerovu chorobu. Zajímavou a nebezpečnou roli má acetylcholin ve střevě, kde existují speciální acetylcholinové receptory, jež podporují buněčný růst (což může vést v patologických případech až k rakovinnému bujení).[1]

Syntéza a skladování[editovat | editovat zdroj]

Acetylcholin je syntetizován v cytoplazmě neuronů z acetyl-CoA a cholinu. Syntéza probíhá za účasti acetylcholintransferázy, přísně specifickým enzymem. ACh je skladován v synaptických váčcích nervových buněk, pouze malá část je skladována mimo tyto váčky. Tyto váčky vznikají vychlípením presynaptické membrány synapsí. Množství ACh, které je v jednom neuronu skladováno, značně kolísá od 1 000 do 300 000 molekul.[zdroj?]

Uvolňování a působení[editovat | editovat zdroj]

Pokud je neuron podrážděn akčním potenciálem, dochází k uvolnění ACh do synaptické štěrbiny. Akční potenciál iniciuje vstup vápenatých iontů do nervového zakončení.

ACh působí na několik typů tzv. acetylcholinových receptorů. Tyto receptory se dělí na dvě velké skupiny:[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VYSKOČIL, František. Acetylcholin hodný a zlý. Vesmír. 2009, roč. 88, čís. 153. Dostupné online. 
  2. Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1.