Oktopamin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Oktopamin
[[Soubor:(±)-Octopamine Enantiomers Structural Formulae V.1.svg | 280px | ]]
Název (INN) Oktopamin
Název podle IUPAC (RS)-4-(2-amino-1-hydroxy-ethyl)fenol
Kódy
Číslo CAS 51-61-6
Klasifikace ATC C01CA18
Chemie
Sumární vzorec C8H11NO2
Molární hmotnost 153,18 g/mol
Farmakologie
Další informace

Oktopamin, zvaný též norsynefrin, je neurotransmiter, který se vyskytuje v nervovém systému bezobratlých a také v některých rostlinách, např. v citronech[1] . Strukturou se podobá některým jiným biogenním aminům - noradrenalinu, adrenalinu a dopaminu. Jméno oktopamin pochází od slova „octopus“, chobotnice, protože byl poprvé izolován roku 1948 ze slinných žláz chobotnice italským vědcem Vittoriem Erspamerem.[zdroj?]

Při biosyntéze vzniká oktopamin z tyrosinu, který je pomocí enzymu tyrosindekarboxylázy přeměněn na tyramin. Enzym tyramin-β-hydroxyláza potom přeměňuje tyramin na oktopamin.

Fyziologická funkce[editovat | editovat zdroj]

Oktopamin slouží k řízení komplexních vzorců chování u bezobratlých (sociální chování, příjem potravy, kladení vajíček), reguluje agresi a ústup při vzájemných soubojích (u hmyzu a raků), zvyšuje vzrušivost svalových buněk a podílí se na metabolických pochodech v orgánech sloužících ke světélkování.

Známými antagonisty oktopaminu jsou chlorpromazin, fentolamin a cyproheptadin.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem ke svým fyziologickým vlastnostem je používán jako součást doplňků stravy, ve kterých má přispívat k spalování tuků. Účinnost těchto přípravků ale nebyla prokázána. Kromě toho ale oktopamin zvyšuje krevní tlak, zejména je-li využíván spolu s jinými prostředky na hubnutí nebo stimulanty.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ternes, W.: Lebensmittel-Lexikon, 2005, Behr's Verlag, ISBN 3899471652