Raci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Rak. Tento článek je o infrařádu korýšů. O dalších významech pojednává článek Rak (rozcestník).
Možná hledáte: Racci nebo RACI matice.
Jak číst taxoboxRaci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen korýši (Crustacea)
Třída rakovci (Malacostraca)
Infrařád raci (Astacidea)
Latreille, 1802
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Raci v mexickém stylu

Raci (Astacidea, Astacoidea) jsou desetinozí korýši z třídy rakovci. Je popsáno přes 650 druhů raků, kteří se řadí do tří čeledí: Astacidae, Cambaridae a Parastacidae. Žijí na všech kontinentech vyjma Antarktidy. V Africe žijí původní druhy raků jen na ostrově Madagaskar, na africký kontinent však byli zavlečeni. Raci se vyskytují v tekoucí i stojaté vodě.

V České republice jsou původní dva druhy raků, rak říční a rak kamenáč. V 19. a 20. století pronikly do volné přírody v Česku tři další druhy, rak bahenní, rak pruhovaný a rak signální. Od roku 2017 byl na území České republiky ve volné přírodě několikrát nalezen také rak mramorovaný,[1] chovaný akvaristy v akváriích a zahradních rybníčcích. Dalším oblíbeným akvarijním chovance je rak červený, který se již dostal do volné přírody několika evropských zemích (Německo, Francie, Španělsko) a jeho výskyt (v důsledku migrace z okolních zemí, úniku z chovů či vysazení nezodpovědnými chvoateli) je možno ocekávat i na území České republiky. Oba původní druhy raků jsou v Česku chráněny jako kriticky ohrožené (mají vysoké nároky na čistotu vody a ohrožuje je račí mor i příbuzné invazní druhy korýšů). Chráněný je rovněž nepůvodní rak bahenní. Ostatní nepůvodní druhy, zavlečené ze Severní Ameriky, jsou hodnoceny jako škodlivé, především proto, že přenášejí onemocnění račího moru, proti němuž jsou sami rezistentní.

V dobách, kdy byli raci hojní, se v českých zemích užívali jako oblíbené postní jídlo a zdroj masa pro bohatší[2] vrstvy obyvatel.

Čeština má řadu ustálených obratů, v nichž se objevuje rak: „červený jako rak“ (raci po uvaření získají červenou barvu); „ani ryba ani rak“; „chytit raka“ (= nesprávně zavadit o vodu při veslování). Raci se objevují také ve jménech, erbech, domovních i městských znacích; příkladem je město Rakovník či erb Jana Žižky z Trocnova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.casopis.forumochranyprirody.cz/magazin/analyzy-komentare/pocatek-invaze-raka-mramorovaneho-v-cr
  2. PATOKA, Jiří; KOCÁNOVÁ, Barbora; KALOUS, Lukáš. Crayfish in Czech cultural space: the longest documented relationship between humans and crayfish in Europe. Knowledge and Management of Aquatic Ecosystems. 2016-01-01, čís. 417. Dostupné online [cit. 2016-08-31]. ISSN 1961-9502. DOI:10.1051/kmae/2015038. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]