Přeskočit na obsah

Kmen (biologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The various levels of the scientific classification system.DruhRodČeleďŘádTřídaKmenŘíšeDoménaŽivot
The various levels of the scientific classification system.
Hierarchie biologické klasifikace znázorňující 8 základních taxonomických kategorií.

Kmen (latinsky phylum) je základní taxonomická kategorie hierarchické klasifikace organismů, vyšší než třída (classis) a nižší než říše (regnum). Příslušníci určitého kmene jsou vždy charakterizováni znaky odlišnými od příslušníků jiných kmenů. Několik kmenů tvoří říši, zatímco každý kmen se skládá z jedné až několika tříd.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Typické je použití této taxonomické jednotky v říši živočichové. V případě některých jiných eukaryotických skupin je také možné pojem kmen použít, ale obvykle se nepoužívá u rostlin a hub. Podle ustanovení Mezinárodního kódu botanické nomenklatury je v botanice totiž kategorie kmen definitoricky položena na roveň kategorii oddělení (divisio).

U bakterií a archeí se v duchu Mezinárodního bakteriologického kódu rovněž rozlišuje množství kmenů (viz např. kmeny Proteobacteria, Chloroflexi, …).

Jiný bakteriologický význam[editovat | editovat zdroj]

U taxonomie bakterií a ostatních prokaryotických organismů, ale také eukaryotních organismů (např. kvasinky) se pojem kmen nepoužívá pouze jako alternativa pro kategorii oddělení, ale též jako kategorie pod úrovní druhu. Různé mikrobiální kmeny jsou např. charakteristické svou virulencí.