Portál:Živočichové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

e

Vítejte na portálu Živočichové
Whale shark Georgia aquarium.jpg
kos černý

Živočichové (Animalia, syn. Metazoa) jsou mnohobuněčné heterotrofní organismy, které se již na buněčné úrovni odlišují od rostlin a hub. Jejich buňky nemají plastidy ani buněčnou stěnu. Jsou řazeni do skupiny Opisthokonta. Říše živočichů je dnes totožná se svou bývalou podříší mnohobuněční (Metazoa). ...více

Zajímavý Článek

Létavka Helenina (Rhacophorus helenae) je druh žáby objevený v roce 2009 ve Vietnamu. V roce 2012 bylo definitivně prokázáno, že se jedná o nový živočišný druh. Své jméno dostal po Helen M. Rowleyové, matce vedoucí týmu expertů Jodi Rowleyové. Více...

Obrázek

Živočich

Čáp černý

Čáp černý (Ciconia nigra) je zástupcem čeledi čápovitých (Ciconiidae). Je to velký, převážně černý pták s bronzovým leskem, červeným dlouhým zobákem a bílým břichem. Mezi samcem a samicí téměř není rozdíl, mláďata jsou matně hnědá s šedozeleným zobákem. Dožívá se věku přes 15 let.

Tento plachý, vzácnější obyvatel horských lesů, pahorkatin a lužních lesů žije jednotlivě a velmi skrytě. Hnízdo z klacků a větví bývá schováno v lesích v korunách starých stromů nebo na skalách. Je rozšířen ve většině střední a východní Evropy a v mírnějších oblastech Asie až po Dálný východ. Evropské a západoasijské populace táhnou na zimu do střední a západní Afriky, ostatní do Indie a Číny.

Živí se převážně rybami a dalšími drobnými živočichy, které loví hlavně v menších vodních tocích. Snáší obvykle 3–5 vajec, ze kterých se po měsíci líhnou mláďata s bílým prachovým peřím. Více...

Živočich 2

Ammoxenus amphalodes je endemický druh pavouka žijící pouze v Jižní Africe. Ammoxenus amphalodes má převážně hnědou barvu doplněnou světlými proužky. Jeho klepítka disponují ostny a slouží především k hrabání a k uchvácení kořisti. Je to velmi rychlý, běhavý pavouk žijící na a v písčitých půdách v blízkosti termitišť všekazů savanových (Hodotermes mossambicus). Na povrch vylézá jen v případě termití aktivity, jinak je zahrabán asi 1 až 2 centimetry hluboko v půdě. Jakmile zjistí přítomnost všekazů poblíž svého doupěte, a to zřejmě pomocí vibrací či pachových stop, které termiti vydávají, vyleze na povrch a začne mezi nimi svižně pobíhat. Někdy si vybere vhodnou kořist a pak na ní zaútočí. Kousne všekaze z boku za hlavičku do relativně měkké tkáně. Většinou trvá několik desítek vteřin (30 až 80), než toto kousnutí termita zcela paralyzuje či usmrtí. Pavouk si následně oběť odtáhne k hnízdní dutině, zahrabe se s ní pod zem a vysaje jí. Někdy mrtvého termita pavouk uskladní v hedvábném kokonu. Podle dosud zjištěných faktů jde o jediného monofágního predátora na Zemi, neboli o jediného masožravce, který loví pouze jeden druh kořisti. Pokud byla pavoukovi nabídnuta jakákoliv jiná možná kořist, včetně dalších druhů termitů, nikdy na ni nezaútočil, a když neměl přístup k všekazům savanovým, vždy nakonec uhynul hlady. Více...

Systematika

Biological classification L Pengo cs.svg

Mnohobuněčné živočichy můžeme zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny - „dvojlisté“ a „trojlisté“. Skupina „dvojlistých“ živočichů je ale nepřirozená (parafyletická), neboť „trojlistí“ (vhodněji nazývaní Bilateria, tedy živočichové s dvoustrannou symetrií) se odvětvují uvnitř ní. Nejbazálnější větev živočichů tvoří pravděpodobně žebernatky (Ctenophora), poté se odvětvují houbovci (Porifera) a vločkovci (Placozoa). Všichni ostatní živočichové, tedy žahavci (Cnidaria) a Bilateria, asi tvoří monofyletický taxon Planulozoa. Nejbazálnější skupinou dvoustanně symetrických jsou pravděpodobně Xenacoelomorpha, molekulárními analýzami odhalené seskupení praploštěnců a mlžojedů, hlavními vývojovými liniemi jsou pak prvoústí a druhoústí.

Více...

Obrázek2

Zívající jaguár americký (Panthera onca) v oblasti Pantanalu

Zajímavosti

Dronte mauricijský

Víte, že...

  • malpy zlatobřiché (Sapajus xanthosternos) z oblasti Caatinga používají kamenné kovadliny, kdy na palmový ořech umístěný v důlku pouštějí kámen vážící až 1 kg?
  • pojmenování čejky chocholaté (Vanellus vanellus) pochází již ze středověku?
  • za vyhynutí dronteho mauricijského (Raphus cucullatus) může pravděpodobně introdukce nepůvodních druhů a ničení lesů a ne lov pro maso, což je častý mýtus?
  • jed pralesnička batikové (Dendrobates auratus) by mohl usmrtit až 1 500 lidí?

Kategorie

Informace

e

Nové články

Novinky bez dvou zdrojů označeny (SP), klasický pahýl (P):

Octicons-eye.svg

Hledáme novinkovou hlídku, v případě zájmu napište do zdejší diskuze.

e

Wikimedia

Kvalitní články

e

Příbuzné portály

Anguilla anguilla.jpg   Biologie

Duha.svg   Životní prostředí

Fulmer Falls Closeup 3000px.jpg   Příroda

Red pansy.jpg   Zahrada a zahradnictví

Cantharellus cibarius - Lindsey.jpg   Houby

Iceland Plants 4836.JPG   Rostliny

Cerasinops BW.jpg   Dinosauři

Odacantha melanura.jpg   Entomologie

Bouvier Bernois BE.jpg   Psi

Tiger-berlin-5 symmetry.jpg   Kočky

Horse (PSF).png   Koně

Haliaeetus leucocephalus LC0198.jpg   Ptáci  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Živočichové}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se živočichů neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.