Portál:Živočichové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

e

Vítejte na portálu Živočichové
Whale shark Georgia aquarium.jpg
kos černý

Živočichové (Animalia, syn. Metazoa) jsou mnohobuněčné heterotrofní organismy, které se již na buněčné úrovni odlišují od rostlin a hub. Jejich buňky nemají plastidy ani buněčnou stěnu. Jsou řazeni do skupiny Opisthokonta. Říše živočichů je dnes totožná se svou bývalou podříší mnohobuněční (Metazoa). ...více

Zajímavý Článek

Rys ostrovid (Lynx lynx)
Lepovka jižní (Scytodes thoracica) je pavouk z čeledi lepovkovití. Vyznačuje se zvláštním způsobem lovu kořisti, kdy ji znehybní pliváním lepivých vláken. Žije v jižní části holarktické oblasti, v ČR vzácný. Lepovka jižní má velmi tenké dvoubarevné nohy. Hlavohruď dosahuje téměř stejné velikosti jako zadeček. Ochlupení je minimální, což je v porovnání s většinou ostatních pavouků nezvyklé. Barva je žlutavá s párovými hnědými skvrnkami či klikatými čárami. Oči jsou malé a je jich jen šest (většina pavouků má osm). Chelicery jsou drobné s malým drápkem. Samičí kopulační orgán je párový. Samci měří 3,5-4 mm, samice 4-5,5 mm. Více...

Obrázek

Babočka paví oko (Inachis io)

Živočich

Silver6.jpg

Žralok bělocípý (Carcharhinus albimarginatus), zvaný též žralok stříbrocípý nebo žralok bělokrajný, je velký druh žraloka z čeledi modrounovitých. Žije v tropických vodách Indického a Tichého oceánu, často se vyskytuje kolem ostrovů a korálových útesů. Dokáže se potopit do hloubky nejméně 800 metrů. Žralok bělocípý je podobný žraloku spanilému (Carcharhinus amblyrhynchos), je však větší a objemnější a lze jej odlišit podle bílých lemů na ploutvích. Dosahuje maximální délky 3 metry.

Žralok bělocípý je agresivní a silný druh žraloka živící se širokou škálou kostnatých ryb, menšími druhy žraloků a hlavonožci. Při soubojích o potravu s jinými druhy žraloků z čeledi modrounovitých často poraní i větší jedince. Stejně jako ostatní zástupci této čeledi je živorodý, samice rodí v létě 1 až 11 mláďat. Tento pomalu rostoucí druh žraloka je loven pro své maso, ploutve, kůži, chrupavku, čelisti a zuby. Pokles jeho populace vedl k tomu, že jej Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) označil za téměř ohrožený druh. Žralok bělocípý je považován za druh pro člověka potenciálně nebezpečný, ačkoliv nejsou známa žádná nevyprovokovaná napadení. Více...

Živočich 2

Varanus salvator - 01.jpg

Varan skvrnitý (Varanus salvator) je velký ještěr z čeledi varanovitých (Varanidae). Jedná se o jednoho z nejběžnějších varanů, areál výskytu sahá od Indie a Srí Lanky přes Indočínu a Malajský poloostrov až do Indonésie. Jedinci tohoto druhu se většinou zdržují v blízkosti vody, odtud anglický název „water monitor“ (vodní varan).

Varan skvrnitý není tak mohutný jako jeho příbuzný varan komodský (Varanus komodoensis), ovšem právě u tohoto druhu byla naměřena největší potvrzená délka mezi všemi žijícími ještěry (údaje o jedincích druhu varan Salvadoriův (Varanus salvadorii) s délkou přes 4 m nejsou podloženy důveryhodnými zdroji) – exemplář ze Srí Lanky měřil 3,21 m.

Varan skvrnitý je masožravec, loví spíše menší kořist jako ryby, žáby, hlodavce, ptáky, kraby a hady. Často také hoduje na mršinách. K rozmožování dochází někdy i 2× do roka, snůška obsahuje je 5-40 vajec. Pohlavní dospělost nastává ve 2-3 letech. Doba dožití v přírodě není známa, v zajetí se dožívají až 10 let.

Mezinárodní svaz ochrany přírody hodnotí druh jako málo dotčený. Kůže varanů skvrnitých je považována za hodnotný módní artikl, jsou tedy loveni (často ilegálně) ve velkých množstvích. Udává se, že až 1,5 miliónu kůží je ročně exportováno do Evropy, USA a Japonska, kde jsou používány k výrobě módních doplňků jako boty, opasky či kabelky. Více...

Systematika

Biological classification L Pengo cs.svg

Mnohobuněčné živočichy můžeme zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny - „dvojlisté“ a „trojlisté“. Skupina „dvojlistých“ živočichů je ale nepřirozená (parafyletická), neboť „trojlistí“ (vhodněji nazývaní Bilateria, tedy živočichové s dvoustrannou symetrií) se odvětvují uvnitř ní. Nejbazálnější větev živočichů tvoří pravděpodobně žebernatky (Ctenophora), poté se odvětvují houbovci (Porifera) a vločkovci (Placozoa). Všichni ostatní živočichové, tedy žahavci (Cnidaria) a Bilateria, asi tvoří monofyletický taxon Planulozoa. Nejbazálnější skupinou dvoustanně symetrických jsou pravděpodobně Xenacoelomorpha, molekulárními analýzami odhalené seskupení praploštěnců a mlžojedů, hlavními vývojovými liniemi jsou pak prvoústí a druhoústí.

Více...

Obrázek2

Makak jávský (Macaca fascicularis)

Zajímavosti

Jaguár americký

Víte, že...

  • jaguár americký (Panthera onca) je jediný druh velké kočky v Americe?
  • nejstarší druhy želv (Testudines) se vyvinuly před 220 miliony lety?
  • kusu liščí (Trichosurus vulpecula) je patrně nejběžnějším vačnatcem Austrálie?
  • octomilky byly prvními zvířaty ve vesmíru?

Kategorie

Informace

e

Nové články

Novinky bez dvou zdrojů označeny (SP), klasický pahýl (P)

Octicons-eye.svg

- Hledáme novinkovou hlídku! V případě zájmu napište.

e

Wikimedia

e

Příbuzné portály

Anguilla anguilla.jpg   Biologie

Duha.svg   Životní prostředí

Fulmer Falls Closeup 3000px.jpg   Příroda

Red pansy.jpg   Zahrada a zahradnictví

Cantharellus cibarius - Lindsey.jpg   Houby

Iceland Plants 4836.JPG   Rostliny

Cerasinops BW.jpg   Dinosauři

Odacantha melanura.jpg   Entomologie

Bouvier Bernois BE.jpg   Psi

Tiger-berlin-5 symmetry.jpg   Kočky

Horse (PSF).png   Koně

Haliaeetus leucocephalus LC0198.jpg   Ptáci  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Živočichové}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se živočichů neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.