Portál:Živočichové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

e

Vítejte na portálu Živočichové
Whale shark Georgia aquarium.jpg
kos černý

Živočichové (Animalia, syn. Metazoa) jsou mnohobuněčné heterotrofní organismy, které se již na buněčné úrovni odlišují od rostlin a hub. Jejich buňky nemají plastidy ani buněčnou stěnu. Jsou řazeni do skupiny Opisthokonta. Říše živočichů je dnes totožná se svou bývalou podříší mnohobuněční (Metazoa). ...více

Zajímavý Článek

Chinemys reevesii 04.jpg
Želva Reevesova (Chinemys reevesii), též želva trojkýlná nebo želva čínská, je ohrožený druh rodu Chinemys a patří mezi sladkovodní želvy. Karapax má oválný, klenutý. Vystupjí z něj vystupují tři kýly. Tělo má zbarveno hnědě, hnědočerně až olivově. Na hlavě má výrazné žluté nebo bílé proužky. Samci jsou menší než samičky, dorůstají velikosti 10 – 12 cm, samice dorůstají 18 – 20 cm. Je velmi aktivní, často ráda vylézá na břeh kvůli slunění i procházce. Dožívá se věku okolo 20 let. Patří mezi středně dobré plavce. Více...

Obrázek

Žralok černoploutvý (Carcharhinus melanopterus)

Živočich

Ve volné přírodě
Papoušek senegalský (Poicephalus senegalus) je nejznámějším a nejoblíbenějším zástupcem rodu Poicephalus. Tento papoušek je chovateli vyhledáván pro svou relativní nenáročnost, ochotu hnízdit i výraznou povahovou osobitost, pro niž často bývá nazýván „nejmenším z velkých papoušků“. Přes masový odchyt ve své domovině není papoušek senegalský dosud ohroženým druhem a nevztahuje se na něj proto registrační povinnost dle zák. 16/1997 Sb. (tzv. CITES). Více...

Živočich 2

Jasoň červenooký

Jasoň červenooký (Parnassius apollo Linné, 1758) je druh motýla z čeledi otakárkovitých (Papilionidae), patřící do rodu jasoňů (Parnassius).

Z celosvětového hlediska je klasifikován jako zranitelný, v České republice byl ve 20. století vyhuben, ale v roce 1986 znovu vysazen, takže podle českých zákonů jde o kriticky ohrožený druh. Vzácnost druhu a oddělenost jednotlivých populací vede k existenci značného množství poddruhů (více než 160).

Je to velký motýl (rozpětí křídel 7–8,4 cm) s bílými křídly s černými a červenými skvrnami, housenka je černá s oranžovými skvrnami, kukla je červenohnědá, ojíněná modrobílým práškem, vajíčko je bílé, o rozměrech asi 1–1,5 mm.

Žije v alpínských ekosystémech, zejména na horských skalnatých stráních, vyskytuje se téměř po celé Evropě a velké části Asie.

Housenky se živí rozchodníky (Sedum), dospělí jedinci například nektarem fialově kvetoucími druhy bodláků. Jde o heliofilní druh, což znamená, že je aktivní především v období největšího slunečního svitu. Je pro něj charakteristický pomalý, třepetavý let.

Má jednu generaci ročně, létá v  červnu až srpnu, kdy se také dospělí jedinci páří a nakladou vajíčka. Většina housenek se z nich líhne v březnu až dubnu. Housenky se zakuklují většinou v červnu, vykuklí se asi za šest týdnů. Více...

Systematika

Biological classification L Pengo cs.svg

Mnohobuněčné živočichy můžeme zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny - „dvojlisté“ a „trojlisté“. Skupina „dvojlistých“ živočichů je ale nepřirozená (parafyletická), neboť „trojlistí“ (vhodněji nazývaní Bilateria, tedy živočichové s dvoustrannou symetrií) se odvětvují uvnitř ní. Nejbazálnější větev živočichů tvoří pravděpodobně žebernatky (Ctenophora), poté se odvětvují houbovci (Porifera) a vločkovci (Placozoa). Všichni ostatní živočichové, tedy žahavci (Cnidaria) a Bilateria, asi tvoří monofyletický taxon Planulozoa. Nejbazálnější skupinou dvoustanně symetrických jsou pravděpodobně Xenacoelomorpha, molekulárními analýzami odhalené seskupení praploštěnců a mlžojedů, hlavními vývojovými liniemi jsou pak prvoústí a druhoústí.

Více...

Obrázek2

Kudu velký (Tragelaphus strepsiceros)

Zajímavosti

Panda velká

Víte, že...

  • panda velká (Ailuropoda melanoleuca) se stala symbolem WWF?
  • kobra egyptská (Naja haje) patří mezi největší zástupce svého rodu?
  • některé poddruhy křečka dlouhoocasého (Peromyscus maniculatus) již nejsou schopny vzájemně se křížit?
  • hmotnost ledovky patagonské (Dissostichus eleginoides) se může vyšplhat až na 200 kg, přestože průmyslově lovené ryby váží obvykle kilogramů maximálně 10?

Kategorie

Informace

e

Nové články

Novinky bez dvou zdrojů označeny (SP), klasický pahýl (P):

Octicons-eye.svg

- Hledáme novinkovou hlídku! V případě zájmu napište.

e

Wikimedia

Kvalitní články

e

Příbuzné portály

Anguilla anguilla.jpg   Biologie

Duha.svg   Životní prostředí

Fulmer Falls Closeup 3000px.jpg   Příroda

Red pansy.jpg   Zahrada a zahradnictví

Cantharellus cibarius - Lindsey.jpg   Houby

Iceland Plants 4836.JPG   Rostliny

Cerasinops BW.jpg   Dinosauři

Odacantha melanura.jpg   Entomologie

Bouvier Bernois BE.jpg   Psi

Tiger-berlin-5 symmetry.jpg   Kočky

Horse (PSF).png   Koně

Haliaeetus leucocephalus LC0198.jpg   Ptáci  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Živočichové}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se živočichů neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.