Portál:Živočichové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

e

Vítejte na portálu Živočichové
Whale shark Georgia aquarium.jpg
kos černý

Živočichové (Animalia, syn. Metazoa) jsou mnohobuněčné heterotrofní organismy, které se již na buněčné úrovni odlišují od rostlin a hub. Jejich buňky nemají plastidy ani buněčnou stěnu. Jsou řazeni do skupiny Opisthokonta. Říše živočichů je dnes totožná se svou bývalou podříší mnohobuněční (Metazoa). ...více

Zajímavý Článek

Malpa zlatobřichá (Sapajus xanthosternos) je vzácně se vyskytující, středně velký primátNového světa. Tento druh ploskonosých opic žije pouze na východě Brazílie ve spolkovém státě Bahia. Dlouho byla malpa zlatobřichá považována za poddruh malpy hnědé, později byla přeřazena do samostatného druhu Cebus xanthosternos. V současnosti bývá některými vědci řazena do nového rodu Sapajus s totožným českým jménem malpa. Více...

Obrázek

Kukačka kohoutí (Geococcyx californianus)

Živočich

Chelidonichthys lucernus 1 Luc viatour.jpg

Štítník červený (Chelidonichthys lucernus) je mořská ryba z čeledi štítníkovitých, která dorůstá velikosti obvykle 25 až 50 cm, ve výjimečných případech až 75 cmm obývající velkou oblast Atlantického oceánu od Senegalu až po Norsko.

Štítník červený se vyskytuje v severních a východních oblastech Atlantského oceánu, kde obývá pobřeží od severozápadního pobřeží Afriky, přes Středozemní moře, Černé moře a Norské moře. Nevyskytuje se v pobřežních vodách Islandu, Madeiry a ani Azorských ostrovů. Více...

Živočich 2

Varanus komodoensis6.jpg

Varan komodský (Varanus komodoensis), známý také jako komodský drak, je velký ještěr obývající indonéské ostrovy Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami a Gili Motang.Je to největší (co se hmotnosti a celkové mohutnosti týče) zástupce čeledi varanovitých (Varanidae) a největší žijící ještěr vůbec. Největší zaznamenaný exemplář měřil 3,13 m a vážil 166 kg (včetně nestrávené potravy).

Neobvykle velké rozměry varana komodského byly přičítány ostrovnímu gigantismu, jelikož v jeho ekologické nice se jiní velcí dravci nevyskytují. Novější výzkumy ovšem ukazují, že varan komodský je pravděpodobně reliktem australské megafauny období pleistocénu.

Vzhledem ke své velikosti je varan komodský dominantním druhem ekosystému, který obývá. Jeho kořist tvoří bezobratlí, ptáci i plazi. Živí se jak zdechlinami, tak živou kořistí, přičemž strava dospělého jedince je tvořena především jeleny, divokými prasaty a buvoly.Dokáže najednou zkonzumovat potravu o ekvivalentu 80% své váhy, ovšem díky pomalému metabolismu následně vydrží i několik týdnů bez potravy. Může napadnout i člověka. Varanu komodskému je přičítán otrávený skus. Původní domněnky hovořící o toxických bakteriích ve slinách byly zřejmě mylné, magnetická rezonance však prokázala přítomnost jedových žláz v dolní čelisti. Tyto žlázy produkují jedovaté bílkoviny, působící mimo jiné jako antikoagulanty (látky zabraňující srážení krve).

K páření dochází mezi květnem a srpnem, vejce samice klade v srpnu či září. Kolem 20 vajec samice zahrabává do hnízd tabonů nebo do vlastními tlapami vyhrabané jámy.Inkubace trvá 7 až 8 měsíců. Mladí varani se klubou v dubnu, na konci období děšťů, kdy je největší výskyt hmyzu sloužícího jim v prvních týdnech života jako hlavní potrava. První měsíce a léta života jsou velmi zranitelní, tráví proto většinu času na stromech, v relativním bezpečí před predátory a kanibalistickými dospělými jedinci. Varani komodští dospívají v 8 až 9 letech života, dožít se mohou až 30 let.

Západní svět se o existenci varanů komodských dozvěděl teprve roku 1912, kdy byla publikována zpráva nizozemského přírodovědce Petera Ouwense. Ten druh popsal na základě fotografií a kůže získaných expedicí vyslanou nizozemskou koloniální správou na ostrov Komodo v roce 1910, za účelem prověření zpráv o tam se vyskytujících „dracích“. Velikost a hrozivá reputace činí z varanů komodských populární exempláře zoologických zahrad. V přírodě se jejich areál výskytu kvůli lidským aktivitám zmenšuje, IUCN druh vede jako zranitelný.> Jsou chráněni indonéskými zákony, za účelem jejich ochrany byl v roce 1980 založen Národní park Komodo, dnes součást Světového dědictví UNESCO. Více...

Systematika

Biological classification L Pengo cs.svg

Mnohobuněčné živočichy můžeme zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny - „dvojlisté“ a „trojlisté“. Skupina „dvojlistých“ živočichů je ale nepřirozená (parafyletická), neboť „trojlistí“ (vhodněji nazývaní Bilateria, tedy živočichové s dvoustrannou symetrií) se odvětvují uvnitř ní. Nejbazálnější větev živočichů tvoří pravděpodobně žebernatky (Ctenophora), poté se odvětvují houbovci (Porifera) a vločkovci (Placozoa). Všichni ostatní živočichové, tedy žahavci (Cnidaria) a Bilateria, asi tvoří monofyletický taxon Planulozoa. Nejbazálnější skupinou dvoustanně symetrických jsou pravděpodobně Xenacoelomorpha, molekulárními analýzami odhalené seskupení praploštěnců a mlžojedů, hlavními vývojovými liniemi jsou pak prvoústí a druhoústí.

Více...

Obrázek2

Bichirek úhořovitý (Erpetoichthys calabaricus)

Zajímavosti

Slunéčko sedmitečné

Víte, že...

  • slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) je nejběžnějším slunéčkem v Evropě?
  • první hlodavci (Rodentia) se objevili před 56 miliony lety v období eocénu.
  • Kevin Budden byl první člověk, který odchytil živého dospělého taipana velkého (Oxyuranus scutellatus), aby tak umožnil zkoumání jeho jedu a vyvinutí séra proti taipanovu uštknutí, avšak sám při tom utrpěl smrtelný zásah od tohoto hada?
  • žaludek krokodýla je velký přibližně jako basketbalový míč?

Kategorie

Informace

e

Nové články

Novinky bez dvou zdrojů označeny (SP), klasický pahýl (P)

Octicons-eye.svg

- Hledáme novinkovou hlídku! V případě zájmu napište.

e

Wikimedia

e

Příbuzné portály

Anguilla anguilla.jpg   Biologie

Duha.svg   Životní prostředí

Fulmer Falls Closeup 3000px.jpg   Příroda

Red pansy.jpg   Zahrada a zahradnictví

Cantharellus cibarius - Lindsey.jpg   Houby

Iceland Plants 4836.JPG   Rostliny

Cerasinops BW.jpg   Dinosauři

Odacantha melanura.jpg   Entomologie

Bouvier Bernois BE.jpg   Psi

Tiger-berlin-5 symmetry.jpg   Kočky

Horse (PSF).png   Koně

Haliaeetus leucocephalus LC0198.jpg   Ptáci  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Živočichové}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se živočichů neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.