Lasice kolčava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLasice kolčava
alternativní popis obrázku chybí
Lasice kolčava
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď lasicovití (Mustelidae)
Rod lasice (Mustela)
Binomické jméno
Mustela nivalis
Linné, 1766
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lasice kolčava (Mustela nivalis) je nejmenší a zároveň nejhojnější šelma v ČR z čeledi lasicovití (Mustelidae).

Patří mezi savce, které myslivci ve svých revírech příliš rádi nevidí. Je to proto, že kolčava útočí na drobnou zvěř, např. na koroptve, bažanty, mladé zajíce nebo králíky. Na druhou stranu však tyto škody mnohonásobně vynahrazuje chytáním hrabošů, myší, syslů a křečků, kteří ničí obilí a jiné plodiny. K chytání drobných hlodavců má kolčava výborně tvarované tělo. Štíhlý a hadovitě protáhlý trup na krátkých bězích se neobyčejně snadno protáhne každou hraboší chodbičkou a co kolčava jednou uchopí do silného chrupu s 34 ostrými zuby, nemá naději na uniknutí.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Velikost je značně proměnlivá, lasice kolčavy dosahují velikosti 155–260 mm a hmotnosti 30–160 g, přičemž samice jsou vždy menší než samci. Srst je zbarvena mléčně hnědě až rezavohnědě s bělavou náprsenkou a spodní stranou těla. Na hrdle bývá žlutý proužek, na lících a břiše menší hnědé skvrny. Ocas na rozdíl od hranostaje nemá špičku černou. V České republice na zimu obvykle nepřebarvuje do bílého šatu, jen zesvětlá.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Lasice kolčavy vyhledávají sušší místa ve volné krajině – pole a louky s mezemi, méně v okolí lidských obydlí. Úkryty si vyhledávají v různých štěrbinách, hromadách dříví, stromových dutinách i myších norách.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Potravou jsou myši a hraboši, méně hmyz, obojživelníci a ptáci, výjimečně zajíc či bažant[2].

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Lasice žijí samotářsky v různých štěrbinách a dutinách. Jsou aktivní zejména za soumraku a k ránu, mnohdy jsou však zastiženy při lovu i ve dne. Pohybují se rychle, drobnými, 10–30 cm dlouhými skoky, často panáčkují. Denně urazí 1,5–2,5 km. V přírodě se kolčava dožívá dvou, nejvíce tří let (dvě třetiny mláďat hynou během prvního roku života), v zajetí se může dožít až deseti let. Predátory jsou zejména draví ptáci, sovy a lišky.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Po většinu roku žijí jednotlivá pohlaví odděleně nebo v rodinných společenstvech na nevelké ploše 1–5 ha. Říje probíhá zejména na jaře. Samice mají 3–4 páry mléčných bradavek; rodí po 30–37 dnech březosti obvykle 4–6 holých mláďat o hmotnosti 1,5 g (pokud dojde k přemnožení hlodavců, tzv. hraboší rok, může být vrh až dvojnásobný). Mláďata jsou 21–24 dnů slepá, samice je kojí čtyři týdny a stará se o ně přibližně tři měsíce. Mívá jeden, nejvýše dva vrhy ročně.[3]

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Areál rozšíření zahrnuje většinu Evropy (chybí v Irsku a na Islandu) a Asie, také severní Afriku. Nověji je k tomuto druhu řazena i lasička žijící v Severní Americe.

V ČR se s lasicí kolčavou běžně setkáme všude od nížin po hřebeny hor.

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Od poloviny roku 2002 se lasice kolčava nesmí lovit.[4] Dříve (dle vyhlášky 134/1996 Sb.) byla lasice kolčava chráněna celoročně s výjimkou uvedenou v § 6 odst. 2 (povolení odstřelu v bažantnicích a honitbách s trvalým výskytem tetřeva, tetřívka, jeřábka a dropa a v místech intenzivního vypouštění jmenovaných ptáků a koroptve polní).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-12]
  2. HANZÁK, Jan. Naši savci. Praha: Albatros, 1970. Kapitola Lasice kolčava, s. 264. 
  3. Kolčava. In: Příroda info.cz – Encyklopedie [online]. ©2010 [20. 1. 2017]. Dostupné z: http://www.prirodainfo.cz/karta.php?cislo=3064.00 Archivováno 2. 2. 2017 na Wayback Machine
  4. ČESKO. Vyhláška č. 245 ze dne 7. června 2002, o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu. Sbírka zákonů ČR. 2002, částka 92. ISSN 1211-1244.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]