Medvěd lední

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMedvěd lední
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Podřád psotvární (Caniformia)
Čeleď medvědovití (Ursidae)
Rod medvěd (Ursus)
Binomické jméno
Ursus maritimus
Phipps, 1774
Rozšíření medvěda ledního
Rozšíření medvěda ledního
Synonyma
 • Ursus eogroenlandicus
 • Ursus groenlandicus
 • Ursus jenaensis
 • Ursus labradorensis
 • Ursus marinus
 • Ursus polaris
 • Ursus spitzbergensis
 • Ursus ungavensis
 • Thalarctos maritimus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medvěd lední (Ursus maritimus), označovaný též jako polární medvěd, je velký druh medvěda typický pro severní polární oblasti. V kohoutku měří 1,5 m, délka těla činí přibližně 2,5 m a výška vzpřímeného těla se pohybuje okolo 2,4–3,3 m. Samci váží 300–800 kg, samice 150–300 kg.[2] Dožívají se 25 až 30 let (rekord v zajetí je 43 let). Živí se lovem, přičemž jeho hlavní kořistí jsou tuleni.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech těchto územích je chráněn a jeho lov se kontroluje. V současnosti se odhaduje, že žije asi 20 000 - 25 000 těchto medvědů.[3]

Chování[editovat | editovat zdroj]

Medvěd lední v Pražské zoo

Lední medvědi žijí většinou samotářsky. Po většinu dne hledají potravu, za kterou jsou schopni putovat i několik desítek kilometrů denně. Jsou velmi obratní, silní a mrštní. Dokážou vyšplhat na téměř kolmé kry a dovedou přeskočit až čtyřmetrové díry v ledu. Jsou to také velmi zdatní plavci, nejlepší ze všech medvědů. Dokáží v kuse plavat až 10 dní a urazit při tom stovky kilometrů.[4] Umějí se také potápět, pod vodou vydrží až tři minuty.

Živí se převážně lovem a jejich nejčastější kořistí bývají tuleni. Pro ledního medvěda je snadné vypátrat doupata tuleňů, protože má velmi dobře vyvinutý čich. Jsou schopni ucítit pach mrtvé velryby i na vzdálenost několika kilometrů a doupata tuleňů najdou, i když jsou více než jeden metr pod sněhem. Své tulení oběti zabíjí jediným mohutným úderem do hlavy. Ze své kořisti zkonzumuje kůži, tuk a vnitřnosti. Kromě tuleňů loví i další ploutvonožce například mrože, výjimečně i malé kytovce jako jsou běluhy či narvalové.[5] Během letních měsíců žere dokonce i různé bobule a někdy uloví i nějaké suchozemské savce či ptáky.[5]

Jako jedna z největších šelem nemá lední medvěd na souši svého přirozeného nepřítele. Jedinými nepřáteli jsou lidé nebo jiní lední medvědi (samci zabíjejí mláďata).[2] Při okrajích jeho teritoria mu může být konkurentem medvěd hnědý (grizzly), který má v případných střetech o potravu obvykle navrch.[6] Ve vodě pro něj ve zcela výjimečných případech představují nebezpečí mroži, kteří na něj někdy útočí zespodu a kly mu rozpářou břicho.[zdroj?] Občas ho dokáže zabít i kosatka dravá.[zdroj?]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Lední medvědi začínají s námluvami v době od konce března až začátku června, kdy samci začínají hledat samice, které se už nestarají o mláďata z minulých let. V listopadu a prosinci, když si lední medvědi vyhrabávají ve sněhu doupě na zimu, samice rodí, obvykle 2 mláďata v jednom vrhu. Stěny v brlohu pak zledovatí díky teplému medvědímu dechu, takže vevnitř se udržuje teplota vhodná pro mláďata (cca 18 °C). Medvědice si je navíc přidržuje tlapami ve svém kožichu, neboť se medvíďata rodí holá, slepá a hluchá. Mláďata jsou navíc poměrně malá. Svými 450 až 900 gramy se velikostí podobají kryse. Medvědice se o mláďata stará zhruba 3 roky. Pak je odvrhne a v dalším roce se opět páří se samcem, který si ji najde. Lední medvědi pohlavně dospějí ve třetím až pátém roce.

Migrace[editovat | editovat zdroj]

Lední medvědi se v létě stahují do blízkosti kanadského města Churchill v provincii Manitoba, kde čekají, než zamrzne Hudsonův záliv.[7] Do Churchillu se na tuto podívanou každým rokem sjíždí stovky turistů.

Stav ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Populace ledního medvěda rapidně poklesla např. v oblasti Beaufortova moře,[8] důvodem je údajně globální oteplování a úbytek potravy, vedoucí k vyhladovění.[9] Zaměření se na jedno místo je však výběrové zkreslení. Mezinárodní svaz ochrany přírody totiž globální trend úbytku ledního medvěda nepozoruje.[10]

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

V současné době chová medvědy lední ZOO Brno a ZOO Praha. Obě tyto ZOO se proslavily úspěšnými odchovy. V minulosti je chovala i Zoo Zlín.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Lední medvěd na snímku termovize
 • Pro Inuity je lední medvěd posvátným zvířetem. V jejich jazyce se nazývá nanuk. Toto slovo bylo převzato jako název značky zmrzliny. S ledním medvědem souvisí i pojmenování zmrzliny Polárka, ta byla totiž nazvána podle prvního úspěšně odchovaného medvíděte v pražské ZOO.
 • Játra ledního medvěda jsou pro člověka nepoživatelná. Obsahují totiž příliš velké množství vitamínu A. Jejich požití tak zpravidla vyvolá nebezpečnou hypervitaminózu.
 • Černý čenich medvěda ledního je za jasného dne viditelný dalekohledem až na vzdálenost několika kilometrů. Uvádí se, že medvědi, číhající na tuleně, si v některých případech čenich zakrývají přední tlapou, aby je neprozradil. Patrně se však jedná o obecně rozšířený mýtus.
 • Když je medvěd lední donucen okolnostmi, dokáže vyvinout rychlost až 40 km/hod, ale rychle ho taková zátěž unaví. Běžně se pohybuje rychlostí jen 3 až 6,5 km/h.
 • Medvěd lední má černou kůži (mláďata růžovou), aby lépe vstřebával teplo. Chlupy jsou duté a průhledné.
 • Jeho kožešina je výborným izolačním materiálem, ledního medvěda jde proto jen těžko zachytit termovizí.
 • První úspěšný odchov mláděte v zajetí se podařil v roce 1942 v ZOO Praha.[11][12] Odchovy ledních medvědů v zajetí mají nízkou úspěšnost, uvádí se 10-20 %.[11][13][13][14][15]
 • Lední medvěd se může křížit s medvědem grizzly, hybrid se jmenuje pizzly.[16]
 • Lední medvědi se zřejmě vyvinuli už před 600 000 lety.[17]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-21]
 2. a b GUNDERSON, Aren. Ursus maritimus (polar bear). Animal Diversity Web [online]. 2009 [cit. 2016-12-23]. Dostupné online. 
 3. IUCN Red List (2008)
 4. ROSEN, Yereth. Polar bears can swim vast distances, study finds. Reuters. 2012-05-01 Dostupné online [cit. 2016-12-23]. 
 5. a b E. DEROCHER, Andrew; WIIG, Øystein; ANDERSEN, Magnus. Diet composition of polar bears in Svalbard and the western Barents Sea. Polar Biology. 2002-06-01, roč. 25, s. 448–452. Dostupné online [cit. 2017-12-11]. DOI:10.1007/s00300-002-0364-0. 
 6. O´HARRA, Doug. Polar bears, grizzlies increasingly gather on North Slope. Anchorage Daily News [online]. 2005-04-01 [cit. 2016-12-23]. Dostupné online. 
 7. FENDRYCHOVÁ, Simona. Oceány se oteplují, ledních medvědů ubývá. Přicházejí o kry, na kterých si loví potravu. Aktuálně.cz [online]. 2017-01-14 [cit. 2017-01-15]. Dostupné online. 
 8. jaz. Lední medvědi vymírají. Potravu jim bere globální oteplování, varují vědci. Aktuálně.cz [online]. 2015-09-14 [cit. 2016-11-24]. Dostupné online. 
 9. VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti. iDNES.cz [online]. 2017-12-10 [cit. 2017-12-11]. Dostupné online. 
 10. https://polarbearscience.com/2015/11/18/iucn-red-list-says-global-polar-bear-population-is-22000-31000-26000/ - IUCN Red List says global polar bear population is 22,000 – 31,000 (26,000)
 11. a b V pražské zoo uhynulo lední medvídě, máma je pak sežrala
 12. Lední medvědice Cora byla mámou jen pár dní, obě mláďata sežrala
 13. a b Medvědice sežrala i druhé mládě
 14. Zoo chystá porod. Snad tentokrát nebude imaginární
 15. Odchov mláďat medvědů ledních se nezdařil
 16. Grizzly end for polar bear crossbreed (anglicky)
 17. Dlouhá historie ledních medvědů

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]