Yukon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Yukon
Yukon – znak
znak
Yukon – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoWhitehorse
Souřadnice
Rozlohacelkem: 482 443 km²

zem: 474 391 km²

vodstvo: 8 052 km²
Časové pásmo-8
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel35 874
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "0,065") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.0,065 obyv./km²
Jazykangličtina, francouzština
Správa regionu
StátKanadaKanada Kanada
Nadřazený celekKanada
Druh celkuspolkové teritorium
Vznik1898
CommissionerDoug Phillips
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2CA-YT
Oficiální webyukon.ca
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o teritoriu v Kanadě. O řece v Kanadě pojednává článek Yukon (řeka).

Yukon nebo Yukonské teritorium (angl. Yukon, Yukon Territory či the Yukon) je teritorium na severozápadě Kanady. Na východě sousedí se Severozápadními teritorii, na jihu s Britskou Kolumbií a na západě s Aljaškou (USA). Jeho hlavním městem je Whitehorse. Má rozlohu 482 443 km², což z něj dělá 9. největší součást Kanady.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Yukon leží na předělu kontinentální části Severoamerického kontinentu s poloostrovem Aljaška.

Krátký úsek jeho severního okraje tvoří pobřeží Severního ledového oceánu (konkrétně Beaufortova moře), naopak jeho jihozápadní cíp ústí téměř (až na cca 20 km území USA) k vodám Tichého oceánu (Aljašského zálivu).

Značnou část a současně povodí stejnojmenné řeky tvoří Yukonská pahorkatina. Yukon se rozkládá na severní části Skalistých hor, nejvyšší vrcholy (zejména v jižní části této oblasti) jsou současně nejvyššími vrcholy celého tohoto pohoří. Ve velehorských průsmycích a údolích se nachází větší množství ples a horských jezer. Největším jezerem teritoria je jezero Kluane s plochou 409 km².[1] Na jihovýchodním, jihozápadním a severozápadním okraji teritoria se rozkládají čtyři větší národní parky.

Do Yukonu zasahuje rozsáhlé pohoří Kordillery. Většina (19 z 20) nejvyšších hor Kanady leží právě v tomto teritoriu, včetně vůbec nejvyšší kanadské hory Mount Logan (5959 m).[1]

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Viditelné menšiny a domorodá identita (2016):[2][3]

     Evropští Kanaďané (68,1 %)
     Viditelná menšina (8,5 %)
     První národy (19,1 %)
     Métisové (2,9 %)
     Eskymáci (0,6 %)
     Ostatní domorodé národy (0,8 %)

Teritorium obývá asi 31 000 obyvatel, z nichž něco málo přes 23 000 žije v jeho hlavním městě, které je situováno cca 80 km od jeho jižní hranice. Teritorium je pojmenováno po řece Yukon. Dopravní spojení má větší podíl letecké dopravy, jediná větší pozemní komunikace vede jižní částí teritoria a spojuje hlavní město na západě s aljašským městečkem Tok, městem Watson Lake na jihovýchodě Yukonu, a amerického Skagway na jihu, při pobřeží Aljašského zálivu.

Druhým největším městem teritoria je Dawson City. Právě zde po svém delším pobytu na Yukonu zemřel český cestovatel a dobrodruh Jan Eskymo Welzl.[1]

Z Whitehorse (hlavního města teritoria) vede na sever Klondike Highway, asfaltovaná silnice s množstvím různých zajímavostí až do Dawson City a pak dále na Aljašku. Několik kilometrů před Dawson City odbočuje doprava Dempster Highway, prašná silnice, která vede na sever do delty řeky Mackenzie a jako jediná silnice v Kanadě překračuje polární kruh. Silnice je speciálně konstruována, aby vydržela na permafrostu a nezabořila se.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Yukon - země půlnočního slunce. Novinky.cz [online]. Borgis, 2012-07-15 [cit. 2016-05-30]. Dostupné online. 
  2. Aboriginal Peoples Highlight Tables [online]. Statistics Canada, 2019 [cit. 2019-07-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Immigration and Ethnocultural Diversity Highlight Tables [online]. Statistics Canada, 2019 [cit. 2019-07-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]