Aljašský záliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aljašský
Na mapě vyznačen Aljašský záliv nápisem Gulf of Alaska
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Tichý oceán
Světadíl Severní Amerika
Stát Spojené státy americké (Aljaška)

Aljašský záliv (anglicky Gulf of Alaska) je záliv Tichého oceánu ležící u jižního pobřeží Aljašky od Aljašského poloostrova a Kodiaku na západě až k Alexandrovu souostroví, Ledovcové zátoce a trase Inside Passage na východě. Na jeho členitém pobřeží se střídají lesy, skály a ledovce.

Mezinárodní hydrografická organizace (IHO) definuje jeho hranice následovně:[1]

Na severu: Pobřeží Aljašky.
Na jihu: Linie spojující Cape Spencer (58°12′ s. š., 136°39′ z. d.), severní hranici „pobřežních vod jihovýchodní Aljašky a Britské Kolumbie“, s Kabuch Point (54°48′ s. š., 163°21′ z. d.), jihovýchodní hranici Beringova moře, v tomto ohledu jsou všechny hraniční ostrovy součástí Aljašského zálivu.

K větším ostrovům Aljašského zálivu patří ostrov Kodiak, který od pevniny odděluje Shelikof Strait, a Montague Island. K větším poloostrovům patří poloostrov Kenai, který do zálivu vybíhá ze severu. K větším zálivům patří Cook Inlet a Prince William Sound.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gulf of Alaska na anglické Wikipedii.

  1. Limits of Oceans and Seas, 3rd edition [online]. International Hydrographic Organization, 1953 [cit. 2017-03-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-10-08. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]