Letectví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pojem letectví zahrnuje létání letadly.

V dnešní době, kdy většina letadel je těžších než vzduch, jde o létání letounů a vrtulníků (anglicky se tento obor nazývá aviation). I v češtině se používá termín „aviatika“.

Na počátku letectví, kdy po prvním vzletu horkovzdušného balónu bratrů Montgolfiérů ve Francii, byla známa jen letadla lehčí vzduchu, tj. balóny a vzducholodě, se používalo v češtině termínu „aeronautika“, „vzduchoplavectví“. V dnešní době se v rámci Chicagské dohody o mezinárodní civilní letecké dopravě a po vzniku ICAO používají termíny aviation (pro létání letadel těžších vzduchu) a aeronautics (pro veškerá letadla pohybující se v zemské atmosféře, ať už pomocí aerostatických sil – balóny, vzducholodě – nebo pomocí aerodynamických silletouny, vrtulníky, padáky, ultralehká letadla.

Český termín „letectví“ zahrnuje také obor aerospace, aerokosmonautiku, který zahrnuje letectví a kosmonautiku, tedy letadla typu raketoplán (v kosmu létá jako kosmická loď, v atmosféře jako letoun), která zčásti nebo zcela létají v kosmickém prostoru.

Letectví zahrnuje[editovat | editovat zdroj]

Letecký provoz v číslech[editovat | editovat zdroj]

Letecký provoz zahrnuje dopravu asi 9,5 milionu lidí denně (přibližně tolik, co v roce 1947 za celý tento rok) a má roční spotřebu energie přibližně 56 TWh.[1] Na světě existuje přes 49 tisíc letišť,[2] zdaleka nejvíce (cca 15 tisíc) leží ve Spojených státech amerických,[3] nad jejichž vzdušným prostorem se každou sekundu pohybují až 4 tisícovky letounů, přenášejících 61 tisíc cestujících.[4] Nejrušnější letiště mají města jako je Atlanta, Chicago, Londýn, Tokio, Los Angeles, Dallas nebo třeba Paříž.[2] Letiště, kde se vymění nejvíce nákladu, leží na okraji Memphisu a Hong Kongu.[2]

Letecká doprava patří mezi nejbezpečnější druhy dopravy vůbec, v roce 2008 zemřelo při leteckých nehodách 539 osob, jedno úmrtí připadá tedy na každý 1,3 miliontý let.[5] Při leteckých nehodách tedy zemřelo méně lidí než na českých silnicích za daný rok.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=624905
  2. a b c https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/xx.html
  3. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/us.html
  4. http://humour.200ok.com.au/facts.htm
  5. http://www.novinky.cz/clanek/160808-letecka-doprava-stale-patri-mezi-nejbezpecnejsi.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bill Gunston: Člověk a letectví, Knižní klub – Ikar, Praha 1997, ISBN 80-7176-534-1 a 80-7202-156-7
  • Václav Šorel: Encyklopedie českého a slovenského letectví, Computer Press, Brno 2005, ISBN 80-251-0733-7
  • Václav Šorel: Encyklopedie českého a slovenského letectví II, Computer Press, Brno 2008, ISBN 978-80-251-1979-2

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]