Letiště London Heathrow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
London Heathrow
Mezinárodní terminál T5
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel BAA plc
Otevření 31. května 1946
Nejbližší město Londýn (22 km)
Kód letiště ICAO: EGLL
IATA: LHR
Poloha 51°28′39″ s. š., 0°27′41″ z. d.
83 ft / 25 m
Heathrow
Heathrow
Poloha na mapě Londýna
Statistika (2015)
Cestujících 74 985 748
Pohybů 474 087
Vzletové a přistávací dráhy
09L/27R asfalt, 3901×50 m
09R/27L asfalt, 3660×50 m

Letiště Heathrow (London Heathrow Airport, IATA: LHR, ICAO: EGLL) je největší londýnské letiště nacházející se na jeho západě v městské části Hillingdon. Název nese podle osady Heathrow, která byla roku 1944 kvůli výstavbě letiště srovnána se zemí. Heathrow je podle počtu odbavených cestujících nejvytíženější letiště v Evropě, po letištích Hartsfield-Jackson v Atlantě a O'Hare v Chicagu třetí na světě; díky velkému počtu zahraničních letů je ale podle počtu odbavených zahraničních cestujících největší na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště Heathrow na mapě z roku 1948
Celkový pohled na letiště, 1955
Letadla společnosti British European Airways (BEA) na letišti Heathrow, 1968

Heathrow začalo fungovat jako letiště vlastněné společností Fairey Aviation v 30. letech 20. století, nejprve ve zkušebním provozu. Jméno pochází z názvu obce Heath Row, která stála zhruba tam kde je nyní odbavovací hala číslo 3 a byla zbořena z důvodu stavby letiště. Letiště neodbavovalo komerční lety a hlavním letištěm Londýna byl Croydon Airport.

V roce 1944 bylo Heathrow začleněno pod ministerstvo dopravy, později 1. ledna 1946 pod úřad pro civilní letectví. Prvním civilním letem v tento den byl let do Buenos Aires s mezipřistáním v Lisabonu pro doplnění paliva.

Letiště bylo otevřeno pro plný civilní provoz 31. května 1946. Od roku 1947 mělo Heathrow tři přistávací dráhy a tři další byly ve výstavbě. Tyto starší dráhy byly stavěny pro letadla s pístovými motory, byly krátké a měly různou orientaci tak, aby umožňovaly vzlétnout a přistát letadlům při různém směru větru.

První nová dráha byla slavnostně otevřena, za účasti královny Alžběty II., v roce 1953. Královna také v roce 1955 slavnostně otevřela první odbavovací halu (Europa Building, později odbavovací hala číslo 2). Krátce nato byla uvedena do provozu i další odbavovací hala (Oceanic Terminal, později odbavovací hala číslo 3). Odbavovací hala číslo 1 (Terminal 1) byla otevřena v roce 1968. Koncentrace odbavovacích hal v centru letiště (nepředpokládalo se že cestující budou vyžadovat rozsáhlá parkoviště, protože letecká doprava byla velmi drahá) se stala překážkou rozšíření letiště.

V roce 1977 byla prodloužena trasa metra Piccadilly Line až k letišti Heathrow a tím bylo umožněno spojení do centra Londýna v době pod jednu hodinu.

Odbavovací hala číslo 4 byla postavena mimo tři původní haly na jih od jižní přistávací dráhy. Hala byla uvedena do provozu v roce 1986 a stala se sídlem nově privatizovaných British Airways. V roce 1987 britská vláda privatizovala Britskou správu letišť (British Airports Authority, nyní jen BAA plc), která zahrnovala sedm britských letišť, včetně Heathrow.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Auta čekají před zábranami, než je letadlo dopraveno vlečným vozidlem do hangáru

V současné době má letiště 5 odbavovacích terminálů pro pasažéry (číslované od 1 do 5) a jednu odbavovací budovu pro nákladní dopravu.

Původně mělo letiště šest přistávacích drah, ve třech párech, s různou orientací s odbavovacími halami v centru. V současnosti má Heathrow pouze dvě paralelní dráhy, obě s dostatečnou délkou pro přistání moderních letadel. Letiště mělo záměr výstavby třetí paralelní dráhy, nicméně nová britská vláda není záměru nakloněna a projekt byl v roce 2010 pozastaven.

Doprava na letiště[editovat | editovat zdroj]

Heathrow je dosažitelné z blízké dálnice M4 (odbavovací haly 1–3) a M25 (haly 4 a 5). U letiště jsou parkovací plochy pro krátkodobé a dlouhodobé parkování.

Dostupnost městskou hromadnou dopravou je dostatečná se třemi stanicemi metra (Terminals 1–3, Terminal 4 a Hatton Cross) a dvěma zastávkami linky Heathrow Express (rychlejší ale znatelně dražší varianta dopravy – pravidelné spojení každých cca 15 minut, doba jízdy cca 15 minut, cena cca 18 £).

Další informace o dopravě na Heathrow - Heathrow Express.

Nová odbavovací hala číslo 5 byla dostavěna v březnu roku 2008 a v plném provozu má být v roce 2015. Po jejím zprovoznění je Heathrow schopno odbavit 90 milionů pasažérů za rok oproti předchozímu limitu 65 milionů.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Letiště mělo záměr výstavby třetí paralelní dráhy, nicméně nová britská vláda není záměru nakloněna a projekt byl v roce 2010 pozastaven. U této dráhy se předpokládala výstavba nové odbavovací haly číslo 6.

Spojení s Českem[editovat | editovat zdroj]

Z londýnského letiště Heathrow létá do České republiky pouze společnost British Airways na letiště Václava Havla v Praze. Nejčastěji na tento spoj nasazuje Airbus A319 nebo A320, v minulosti do Prahy British Airways létala s letadly Boeing 737, BAC1-11-510, HS121 Trident 2E, několikrát se na této trase ukázaly také Airbus A321, Boeing 757, 767 nebo Concorde, který předvedla společnost v Praze jako první.

V minulosti na této lince působily také České aerolinie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]