Přeskočit na obsah

Letiště Londýn-Biggin Hill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
London Biggin Hill Airport'
Terminál pro cestující s kontrolní věží na letišti Biggin Hill
Terminál pro cestující s kontrolní věží na letišti Biggin Hill
Základní informace
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Nejbližší městoLondýn (22 km)
Typ letištěmezinárodní civilní
ProvozovatelRegional Airports Ltd
Otevření1917
Kód letiště ICAOEGKB
Kód letiště IATABQH
Souřadnice
Biggin Hill
Biggin Hill
Poloha na mapě Londýna
Nadmořská výška598 ft / 182 m
Statistika (2007)
Cestujících69 244
Pohybů?
Vzletové a přistávací dráhy
 • 03/21 – asfalt, 1 802×45 m
 • 11/29 – asfalt, 792×18 m
Odkazy
WebOficiální web a Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Londýn-Biggin Hill (IATA: BQH, ICAO: EGKB; anglicky: London Biggin Hill Airport) je malé letiště poblíž Biggin Hill v londýnském obvodu Bromley.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště bylo otevřeno v roce 1917 jako komunikační centrum. Mezi světovými válkami bylo letiště používáno různými experimentálními jednotkami. Mezi lety 1929 - 1932 na letišti proběhla rekonstrukce, byl postaven mj. i nový hangár.

Letka Spitfirů 611. peruti ze základny RAF Biggin Hill v roce 1943

V době druhé světové války sloužilo letiště jako důležitá základna Royal Air Force (RAF) a bylo jedním z velitelských stanovišť bitvy o Británii. Na tomto letišti měly základnu letadla typu Supermarine Spitfire i Hawker Hurricane. Podle údajů bylo letouny startujícími v Biggin Hill zničeno přes 1 400 nepřátelských letadel. Vzhledem ke své důležitosti se letiště samo stalo terčem. Mezi srpnem 1940 a lednem 1941 bylo letiště napadeno dvanáctkrát. Během nejhoršího útoku byly zničený dílny, sklady, kasárna a hangár a na zemi bylo zabito 39 lidí.

Po válce se stalo centrem výcviku velitelů a posádek RAF. Z důvodu uzavření blízkého croydonského letiště v Croydonu v roce 1956 byla většina letů z tohoto letiště převedena na Biggin Hill, a to se tak stalo civilním i vojenským letištěm. Letiště v Croydonu bylo definitivně uzavřeno v roce 1959 a ve stejném roce byl na Biggin Hill ukončen vojenský provoz.

Na konci roku 1963 jednala Rada Orpingtonu (na jehož hranicích letiště leželo) o možné koupil Biggin Hillského letiště. Po začlenění letiště do obvodu Bromley vznikla řada vleklých jednání. O věci z velké části rozhodovalo britské Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na zvláštním zasedání 15. června 1972 Rada konečně rozhodla o koupi letiště, která byla uskutečněna v roce 1974. V květnu 1994 bylo letiště pronajato společností Biggin Hill Airport Limited, která je sesterskou společností Regional Airports Ltd, která v současnosti letiště spravuje.

Centrum výcviku pilotů RAF bylo uzavřeno v roce 1992. Od té doby je Biggin Hill rušným civilním letištěm, i když zde nejsou pravidelné linky.

Charakter letiště[editovat | editovat zdroj]

Pohled na letiště (2011)
Modely letounů Spitfire a Hurricane před kaplí sv. Jiří u letiště Biggin Hill

Letiště Biggin Hill se nachází na vrchu stejnojmenného kopce ve výšce 182 m n. m., východně od silnice A233 ve směru Bromley – Westerham a 1,6 km severně od města Biggin Hill. K severozápadnímu obvodu letiště přiléhá malá vesnička Leaves Green.

Letiště má dvě vzletové a přistávací dráhy – hlavní dráha ve směru sever-jih nese označení 03/21 a má rozměry 1802 x 45 metrů. Vedlejší dráha 11/29 ve směru východ-západ má rozměry 792 x 18 metrů a s hlavní dráhou tvoří písmeno "L".

Letoun Alpha Jet na mezinárodním leteckém veletrhu Biggin Hill

Hlavní přistávací dráha je použitelná až pro letadla do velikosti typu Boeing 737 / Airbus A320, v jednom směru je vybavena ILS; služby řízení letového provozu poskytuje řízeným letům přibližovací služba letiště London City, místní věž obsluhuje pouze VFR lety. Hlavními klienty tohoto letiště jsou malá letadla, charterová letadla, soukromá letadla obchodníků a letecké školy, které zde sídlí.

RAF má v současnosti na letišti malou část své letecké flotily. U letiště se nachází kaple sv. Jiří s přilehlými zahradami a několik modelů letounů. V areálu letiště dále stojí několik starých kasáren, bývalá správní budova, bývalý letecký úřad atd.

Na letišti se nachází terminál pro cestující, který se nachází na odbočce ze silnice A233 v Leaves Green. Terminál má moderní vybavení, menší odbavovací salón, dva VIP a jeden kongresový salónek, licencovaný café bar, celní a imigrační zařízení, toalety, parkoviště a podobně. Na letišti se také nachází parkoviště a kontrolní věž.

Letecký den v roce 2009

Biggin Hill je každoročně 15. září místem leteckého dne při příležitosti výročí Bitvy o Británii, Battle of Britain Day. Na letišti také každoročně probíhá největší letecký veletrh v Evropě a jeden z největších na světě - Biggin Hill International Air Fair.

Letiště se několikrát objevilo v televizích – např. ve filmu Šifra mistra Leonarda, v několika seriálech a také v klipu k albu Ummagumma skupiny Pink Floyd.

Mimořádné události a havárie[editovat | editovat zdroj]

 • 18. června 1951 je zapsán černě do historie RAF Biggin Hill. Asi 100 m od letiště se zřítily 3 letouny Meteor a jejich tři piloti - Gordon McDonald, seržant Kenneth Clarkson a velitel Phillip Sanderman - nehodu nepřežili.
 • 17. května 1977 došlo nad letištěm ke srážce helikoptéry Bell 206 s letounem De Havilland Tiger Moth. Tiger Moth nakonec přistál, ale Bell 206 havaroval a nehodu nepřežilo všech pět lidí na palubě.
 • 21. září 1980 v Biggin Hill havaroval při letecké show letoun Douglas A-26 Invader (registrovaný N3710G). Pilot a všech 7 cestujících zemřelo při pádu letounu do údolí. Úřad pro civilní letectví po této nehodě vydal pravidla k pořádání leteckých ukázek.
 • 2. června 2001 se letoun de Havilland Vampire zřítil během letecké show. Oba piloti přišli o život. De Havilland Vampire letěl spolu s de Havilland Sea Vixen a za příčinu neštěstí se pokládá pravděpodobné smetení Vampira proudem z motoru většího letadla.
 • 3. června 2001 havarovalo během letecké show letadlo Bell P-63 Kingcobra. Pilot letadla zahynul.
 • 30. března 2008 z letiště Biggin Hill vzlétlo letadlo Cessna Citation 501. Krátce po vzletu nahlásil pilot letadla kontrolní věži nečekané vibrace v motoru a při pokusu o návrat na letiště se letoun zřítil na skupinku domů v Romsey Close, Farnborough. Všech 5 osob na palubě zahynulo. Vyšetřování dospělo k závěru, že oba motory letadla byly během krátkého letu vypnuty (omylem nebo chybou stroje). Mezi zemřelými byl také komentátor TV stanice Eurosport a také závodní řidič David Leslie a bývalý řidič soutěže 24 hodin Le Mans Richard Lloyd.
  Podrobnější informace naleznete v článku Letecká havárie Farnborough 2008.
 • 18. srpna 2009 narazilo letadlo Piper Cherokee do stromů školní zahrady v Bromley, když se pokoušelo po poruše motoru přistát v Biggin Hill. Pilot student vyvázl s lehkými zraněními. Podle vyšetřování mohl za havárií stát zmrzlý karburátor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku London Biggin Hill Airport na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]