Stansted Express

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo Stansted Express

Stansted Express je přímá železniční linka spojující letiště Stansted a nádraží Liverpool Street v centru Londýna. Linku provozuje společnost Greater Anglia.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1986 dokončil British Rail elektrifikaci tratě West Anglia Main Line z Bishop's Stortford do Cambridge. Součástí tohoto projektu byla také výstavba nové železniční "trojúhelníkové" křižovatky u města Stansted Mountfitchet, která umožnila jízdu přímých vlaků z Londýna na letiště London Stansted. Vlaky s cestujícími začaly na letiště jezdit v roce 1991 při příležitosti otevření nové odbavovací haly.

Po privatizaci British Rail v roce 1996 byla linka Stansted Express provozována společností West Anglia Great Northern, po výběrovém řízení v roce 2004 ji provozovala společnost One (později přejmenovaná na National Express East Anglia) a od roku 2012 až do současnosti je jejím provozovatelem Greater Anglia.

Provoz a tarif[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od Heathrow Express a Gatwick Express zastavují vlaky Stansted Express i v několika stanicích mezi letištěm a Londýnem. Nejvýznamnější z nich je Tottenham Hale, kde je možné přestoupit na přípojné vlaky do Stratfordu a také na metro Vicotria Line. Vlaky jezdí od 4:00 do 1:00 a nejkratší interval je 15 minut. Cesta z letiště až do centra Londýna trvá od 47 do 56 minut v závislosti na počtu mezistanic.

Na lince Stansted Express platí zvláštní tarif, Oyster card nebo bezkontaktní platební kartu lze pro platbu za jízdné použít pouze v úseku Liverpool StreetTottenham Hale. Na palubě vlaků se nacházejí tři cestovní třídy: Standard, First a Bussines Plus. Je možné zakoupit jednosměrné, zpáteční i skupinové jízdenky.[1]

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Během téměř třiceti let provozu se na lince Stansted Express vystřídaly různé typy vlakových souprav. Provoz zahajovaly jednotky řady 322, které byly později vystřídány staršími jednotkami 317/7 a 317/8. Od roku 2011 zajišťují provoz osmi až dvanáctivozové jednotky Bombardier Electrostar řady 379. V červenci roku 2020 začala na lince Stansted Express jezdit první z desíti jednotek Stadler FLIRT řady 745.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Train Tickets to Stansted Airport. Stansted Express [online]. [cit. 2020-08-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Stansted Express Class 745/1 trainsets enter passenger service. Railway Gazette International [online]. [cit. 2020-08-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]