Přeskočit na obsah

Travelcard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Travelcard je papírová jízdenka pro městskou hromadnou dopravu v oblasti Velkého Londýna s různou dobu platnosti od jednoho dne do jednoho roku. Jízdenku lze zakoupit v prodejnách Transport for London a National Rail a je ji možno použít na linkách obou provozovatelů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před zavedením systému Travelcard museli cestující v Londýně platit odděleně v různých typech dopravních prostředků. To působilo velké obtíže, protože to vedlo ke zpožděním a nutnosti mít průkazky pro různé typy dopravy.

V roce 1981 byl zaveden integrovaný systém jízdného pro linkové autobusy a metro. V lednu 1985 byl tento systém rozšířen na hlavní železniční trasy v Londýně. V 80. a 90. letech 20. století byl rozšířen i na nově vznikající druhy dopravy.

Do roku 1980 existovaly dva druhy jízdenek – Travelcard, která platila v autobusech a metru a Capitalcard, která platila v autobusech, metru a na železnici. Současná Travelcard je ekvivalentem druhého typu jízdenky jejíž jméno zaniklo v roce 1989.

Rozsah použití[editovat | editovat zdroj]

Travelcard opravňuje k cestám těmito dopravními prostředky v oblasti Velkého Londýna:

Držitelé Travelcard mají nárok na slevu na některých linkách říční dopravy

Platnost[editovat | editovat zdroj]

Travelcard je vydávána s platností na jeden, tři a sedm dní nebo na dobu od jednoho měsíce do jednoho roku. Je platná do 4:30 dne následujícího po posledním dni platnosti.

Jednodenní a třídenní jízdenka existuje ve variantě mimo dopravní špičku (off-peak) nebo včetně dopravní špičky (peak). Druhou variantu je možno použít pro cestování v libovolnou hodinu, zatímco levnější první varianta je platná pouze v době od 9:30 v pracovní dny a po celý den v soboty, neděle a svátky. Jízdenky se sedmidenní a delší platností mohou být použity pro cesty bez omezení denní doby, včetně denní dopravní špičky.

Pro Travelcard s platností jeden měsíc a více je požadována registrace – průkazka s fotografií, a tato jízdenka je nepřenositelná.

Papírová a Oyster card[editovat | editovat zdroj]

Pokud je Travelcard zakoupena v prodejně TfL, pak jednodenní a třídenní jízdenka je papírová s magnetickým proužkem a jízdenka se sedmidenní a delší platností je dostupná pouze pro Oyster card (je nahrána na tuto kartu).

V případě zakoupení Travelcard v prodejnách National Rail jsou poskytovány pouze papírové jízdenky s magnetickým proužkem pro libovolnou dobu platnosti. Jen omezený počet prodejen National Rail prodává (nahrává) Travelcard na Oyster card.

Zóny[editovat | editovat zdroj]

Travelcard umožňuje cestování v rámci 6 zón se zónou 1 (která obsahuje City a West End) v centru a zónou 6 (obsahuje letiště Heathrow nebo Kingston, Uxbridge apod.) na obvodu. Mapa zón systému Travelcard na WWW stránkách Tfl).

Travelcard je možno zakoupit v definovaném počtu kombinací zón. Platnost jízdenky v závislosti na zónách a typu dopravního prostředku:

  • V metru, DLR a železnici je jízdenka platná jen v zóně pro kterou je určena.
  • V autobusech je Travelcard platná v oblasti Velkého Londýna bez ohledu na zónu, pro kterou je platná.
  • V tramvajích (Tramlink) je možno jízdenku použít, pokud obsahuje platnost pro některou ze zón 3, 4, 5 nebo 6.

Případy, kdy je možno Travelcard použít na cesty mimo oblast Velkého Londýna:

  • Na trase metra Central line do stanic v oblasti Epping Forest
  • Na trase metra Metropolitan line, která obsahuje 7 stanic mimo Velký Londýn.
  • Do některých železničních zastávek systému National Rail, začleněných do zóny 6.
  • Některé linky autobusů zajíždějí mimo hranice Velkého Londýna.

V některých typech dopravních prostředků, například Heathrow Express, Travelcard neplatí.

Stejně tak jen některé říční dopravci, například Thames Clippers, poskytují pouze slevu na nákup svých vlastních jízdenek pro držitele Travelcard.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]