Ferdinand von Zeppelin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ferdinand von Zeppelin
Bildnis Ferdinand von Zeppelin.png
Narození 8. července 1838
Kostnice
Úmrtí 8. března 1917 (ve věku 78 let)
Berlín
Místo pohřbení Pragfriedhof
Alma mater Gymnázium Fridricha Evžena ve Stuttgartu
Válečná škola v Ludwigsburgu
Ocenění Řád černé orlice
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
medaile Rudolfa Diesela
National Inventors Hall of Fame
Řád Fridrichův
… více na Wikidatech
Rodiče Friedrich von Zeppelin
Příbuzní Ferdinand Ludwig von Zeppelin (děd z otcovy strany)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
hrabě Ferdinand von Zeppelin

Ferdinand von Zeppelin (8. července 1838 v Kostnici na Bodamském jezeře8. března 1917 Berlín) je znám jako konstruktér ztužených vzducholodí.

V roce 1853 začal studovat válečnou školu v Ludwigsburgu u Stuttgartu. Od roku 1863 působil jako pozorovatel v americké občanské válce, které se později zúčastnil na straně Severu.[zdroj?] Tam také 19. srpna 1865 vzlétl ke svému prvnímu balónovému letu. Od roku 1865 byl pobočníkem württemberského krále. Osvědčil se i za prusko-rakouské války, kde působil jako velitel jezdeckého oddílu.[zdroj?] V následující válce s Francií Francouzi úspěšně používali balóny pro spojení z obležené Paříže, což byl možná jeden z dalších zdrojů inspirace pro stavbu vzducholodí. Poté byl převelen do Berlína. Vojenskou službu ukončil roku 1891 jako generálporučík.

Patent na řiditelnou vzducholoď získal 31. srpna 1893, ale tento patent jen shrnoval jeho předchozí návrhy dané pruskému velení.

První vzducholoď LZ 1 začal stavět v roce 1899 (ve svých 61 letech). Během dalších let své vzducholodě zdokonaloval, ale po katastrofě LZ 4 se zdálo, že jeho projekty končí. Zachránila je ale lidová sbírka a před první světovou válkou patřily jeho podniky k největším v Německu. Postupně v nich ale ztrácel vliv, a stal se spíše národní ikonou.

Ke konci života se ještě poměrně úspěšně věnoval konstrukci obřích bombardérů.

Byla po něm pojmenována nejslavnější vzducholoď meziválečného období Graf Zeppelin a jeden z největších létajících strojů všech dob, Graf Zeppelin II. V roce 1955 byl oceněn Medailí Rudolfa Diesela.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]