Pilot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Pilot (rozcestník).

Pilot je osoba, která ovládá létající stroj, jako letadlo, vrtulník, kosmickou loď nebo jiný, i nemotorový letecký prostředek, případně dohlíží na automatické ovládací přístroje. Oficiálně je za pilota považován držitel platného pilotního průkazu, nebo pilotní žák. V každém případě tato osoba zajišťuje plynulý let a věci s ním spojené. Označení pilot se vžilo také pro řidiče formulí.

Pilot může být jak na profesionální, tak na amatérské úrovni, dále pak mohou být piloti řazeni na sportovní, vojenské, dopravní atd. Práce pilota se sice různí, podle toho, jaký prostředek pilotuje, základy jsou ovšem stejné.

Pilot letadla[editovat | editovat zdroj]

Pilot letadla je kromě „řidiče“ také kontrolor stroje jak na zemi, tak, a to hlavně, ve vzduchu. Za letu i před startem musí kontrolovat krom jiného průtok paliva, teploty oleje, skříní motoru, turbín, hydrauliku, rychlost, směr atd. Mimo toho musí komunikovat s řízením letového provozu. V některých letadlech je veškerá tato činnost rozdělena mezi dva piloty. V dnešní době napomáhají řízení také autopiloti. Oficiálním komunikačním jazykem pilotů na mezinárodní úrovni je angličtina.

Pilotní výcvik na motorové letadlo[editovat | editovat zdroj]

Začít pilotovat motorové letadlo lze od 17 let. Zájemce musí zvládnout pilotní výcvik a nalétat dostatečný počet hodin, aby byl plnohodnotným pilotem. Výcvik bývá časově i finančně náročný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]