Pilot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Pilot (rozcestník).

Pilot je osoba, která ovládá létající stroj, jako letadlo, vrtulník, kosmickou loď nebo jiný, i nemotorový letecký prostředek, případně dohlíží na automatické ovládací přístroje. Oficiálně je za pilota považován držitel platného pilotního průkazu, nebo pilotní žák. V každém případě tato osoba zajišťuje plynulý let a věci s ním spojené. Označení pilot se vžilo také pro řidiče formulí.

Pilot může být jak na profesionální, tak na amatérské úrovni, dále pak mohou být piloti rozdělováni na sportovní, vojenské, dopravní atd. Práce pilota se sice různí podle toho, jaký prostředek pilotuje, základy jsou ovšem stejné.

Pilot letadla[editovat | editovat zdroj]

Pilot letadla je kromě „řidiče“ také kontrolor stroje jak na zemi, tak, a to hlavně, ve vzduchu. Před startem i za letu musí kontrolovat kromě jiného průtok paliva, teploty oleje, skříní motoru, turbín, hydrauliku, rychlost, směr atd. Mimo to musí komunikovat s řízením letového provozu. V některých letadlech je veškerá tato činnost rozdělena mezi dva piloty. V dnešní době napomáhají řízení také autopiloty. Oficiálním komunikačním jazykem pilotů na mezinárodní úrovni je angličtina.

Pilotní výcvik na motorové letadlo[editovat | editovat zdroj]

Začít pilotovat motorové letadlo lze od 15 let (v případě praktického výcviku pilotního žáka pro získání pilotního průkazu s tím, že do 18 let je zapotřebí písemný souhlas zákonných zástupců).[1] Zájemce musí zvládnout pilotní výcvik a nalétat dostatečný počet hodin, aby byl plnohodnotným pilotem. Výcvik bývá časově i finančně náročný.Na typech letounů ULL (Ultralight) a GLD (větroně) se smí létat od 15 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. § 28 vyhlášky č. 108/1997 Sb.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]