Bodamské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Bodomské jezero.
Bodamské jezero
Bodamské jezero, satelitní pohled uprostřed léta
Bodamské jezero, satelitní pohled uprostřed léta
Poloha
SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko, NěmeckoNěmecko Německo, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Rak. spolková zeměVorarlbersko
Něm. spolkové zeměBavorsko, Bádensko-Württembersko
Švýc. kantonySankt Gallen, Thurgau, Schaffhausen
Bodamské jezero
Bodamské jezero
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha536 km²
Délka63,3 km
Šířka14 km
Max. hloubka254 m
Ostatní
Typtektonicko-ledovcový
Nadm. výška395,6 m n. m.
Pobřeží273 km
Přítok vodyRýn
Odtok vodyRýn
OstrovyMainau, Reichenau, Lindau
SídlaFriedrichshafen, Kostnice, Bregenz, Lindau
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bodamské jezero (německy Bodensee, francouzsky Lac de Constance) je jezero ve střední Evropě, ležící na rozhraní Německa, Švýcarska a Rakouska. S rozlohu 536 km², délkou 63,3 km a maximální šířkou 14 km leží v nadmořské výšce 395,6 m. Dosahuje maximální hloubky 254 m. Kotlina jezera byla dotvořena Rýnským ledovcem během Wurmského zalednění.

Leží na jihu Německa (Bavorsko, Bádensko-Württembersko), na západě Rakouska (Vorarlbersko) a na severovýchodě Švýcarska (Sankt Gallen, Thurgau, Schaffhausen). Je největším jezerem v Rakousku a v Německu a druhým největším ve Švýcarsku. Je také třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. Na hladině jezera nejsou definované žádné oficiální hranice – když roku 1648 vystoupilo Švýcarské spříseženství ze Svaté říše římské národa německého, rozhraničení nebylo dohodnuto.

Název[editovat | editovat zdroj]

Německy se nazývá Bodensee, francouzsky Lac de Constance, italsky Lago di Costanza nebo Lago Bodanico a anglicky Lake Constance. Dochovaná listina z roku 890 zmiňuje jeho latinský název Lacus potmanicus, který byl odvozen od místa dnes nazývaného Bodman, které patří k nejstarším osídleným lokalitám v této oblasti.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Mapa Bodamského jezera

Břehy jsou většinou ploché nebo mírně kopcovité, pouze na jihu vysoké a skalnaté. Délka pobřeží je 273 km. Hlavní a největší část jezera tvoří Horní jezero (Obersee). Na severozápadě se rozděluje na dvě oddělené části:

 • Überlingské jezero (Überlinger See) leží u něj město Überlingen.
 • Dolní jezero (Untersee), které se skládá z
  • Rýnského jezera (Rheinsee),
  • Zellského jezera (Zeller See) a
  • Gnadenského jezera (Gnadensee).

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře se nacházejí tři větší ostrovy. Všechny jsou v blízkosti pevniny, se kterou jsou i obvykle spojeny nejméně jedním mostem.

 • ostrov Mainau často nazývaný jako „květinový ostrov“ se nachází poblíž Kostnice a je soukromým vlastnictvím rodiny Bernadottů, která umožňuje přístup veřejnosti. Jsou zde krásné květinové zahrady, zeleninové zahrady a vinice.
 • ostrov Reichenau se rovněž nachází poblíž Kostnice a je proslulý bývalým klášterem Reichenau, ve kterém byl možná vězněný svatý Metoděj a třemi dochovanými kostely, které jsou uvedeny na seznamu světového dědictví UNESCO. Zajímavostí je i zřícenina hradu Schopflen, který byl zničen v roce 1366. Zřícenina je přístupná zdarma a je z ní možné si prohlédnout i část areálu kláštera.
 • ostrov Lindau leží v severovýchodní, bavorské části jezera. Ostrov je s pevninou spojen železničním náspem a silničním mostem a prakticky celý je zastavěný historickým jádrem stejnojmenného města. V centru stojí za vidění malebné historické domy stejně jako věž Mangturm u přístavu. Přímo na ostrově se nachází vlakové nádraží.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezero slouží jako přirozený regulátor odtoku Středního Rýnu, který jím protéká. Kromě Rýnu má dalších 236 malých přítoků, z nichž nejvýznamnější jsou Bregenzer Ach, Argen, Radolfzeller Aach, Linzer Aach, Steinach a Schussen.

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

Voda v jezeře má modrozelenou barvu a je průzračná. Zamrzá velmi zřídka a mírní klima přilehlých oblastí. Vyskytují se zde vlny s dlouhou periodou.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Před Überlingenem, Německo

Vyskytuje se zde mnoho významných druhů ryb, například pstruh obecný jezerní nebo mník jednovousý.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře je rozvinutá místní vodní doprava

Osídlení pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Důležitými městy, která byla za dob lodní nákladní dopravy i významnými přístavy, jsou dnes především turistické cíle Lindau, Friedrichshafen, Kostnice (Konstanz), Bregenz.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]