Thurgau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thurgau
Ermatingen.jpg
Thurgau – znak
znak
Thurgau – vlajka
vlajka
Geografie
Karte Lage Kanton Thurgau 2015.png
Hlavní město Frauenfeld
Souřadnice
Rozloha 991,77 km²
Nejvyšší bod Hohgrat (991 m n. m.)
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 276 472 (2018)
Hustota zalidnění 278,8 obyv./km²
Jazyk němčina
Správa regionu
Nadřazený celek Švýcarsko
Druh celku kanton
Vznik 1803
Vláda Regierungsrat (5 členů)
Parlament Grosser Rat (130 členů)
Podřízené celky • 5 okresů
• 80 obcí
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 CH-TG
NUTS CH057
Označení vozidel TG
Oficiální web www.tg.ch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thurgau (francouzsky Thurgovie) je kanton na severu Švýcarské konfederace, na jižním břehu Bodamského jezera, které tvoří hranici s Německem. Úředním jazykem je zde němčina. Hlavní město je Frauenfeld (22 300 obyvatel).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Území kantonu se táhne podél jižního břehu Bodamského jezera, jezera Lintersee a řeky Rýna. Na západě sousedí s kantonem Curych, na jihu s kantonem Sankt Gallen. Území je pahorkaté a příznivé pro zemědělství, které zde má větší význam než v průměru Švýcarska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V prehistorických dobách bylo toto území osídleno lidmi pfynské kultury, v římské době tvořilo část provincie Raetia. V 8. století se území ustavilo jako gau (župa) Franské říše, mělo však podstatně větší rozlohu a patřil k němu i Curych. Později území tvořilo lankrabství, jež mělo téměř stejné hranice jako moderní kanton. Od roku 1264 patřilo území Habsburkům, roku 1460 je společně dobyla vojska kantonů Glarus, Lucern, Schwyz, Unterwalden, Zug a Curych. Území bylo od té doby ve společné správě těchto kantonů. Za reformace se zde odehrávaly různé boje, významné bylo vyplenění a vypálení kláštera v Ittingen roku 1524. Pod vlivem Curychu se v Thurgau šířila reformace až do porážky u Kappelu. Následný mír chránil protestanty i katolíky. Od roku 1712 se na správě území podílel též kanton Bern. Od 2. března 1798 se lankrabství Thurgau stalo kantonem nově zřízené Helvétské republiky, od roku 1803 má tento kanton plnou autonomii.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Tradičně v Thurgau převládalo zemědělství a ovocnářství, zejména pěstování jablek, výroba moštu a v údolí řeky Thur také vína. Později přibyl drobný průmysl, kde dnes pracuje přes 35 % zaměstnanců. Thurgau má velmi dobré dopravní spojení: letiště v blízkém Curychu, dvě rychlíkové trati (směr Curych a St. Gallen) a několik dálnic. Také veřejná doprava se v posledních letech významně rozvíjí. Důležitou součástí hospodářství je turismus, zejména cestování na kole.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Thurgau. Sv. 25, str. 403

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]