Uri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Uniform Resource Identifier.
Kanton Uri
Znak kantonu Uri

Uri je jeden z 26 kantonů Švýcarska. Jeho území leží v údolí řeky Reuss mezi Lucernským jezerem a průsmykem St. Gottharda. Nejpoužívanějším jazykem je němčina. V Uri žije 35 000 lidí. Hlavním městem kantonu je Altdorf.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Uri se nachází v centrální části Švýcarska. Zabírá území o velikosti 1077 km². Přibližně polovinu tohoto území je považováno za velmi úrodnou půdu. Lesy, které pokrývají velkou část společně s ledovci tvoří 20 % neúrodné půdy. Nejvyšší horou je Dammastock (3630 m). Dammastock leží na severu průsmyku Furka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Uri se objevuje již v roce 732, jako místo, kam alamanský vévoda Theobald poslal do exilu opata jménem Eto.[1][2] V roce 853 bylo toto území předáno ženskému klášteru v Curychu Louisem z Německa. Jméno Uri pravděpodobně pochází z německého slova Auerochs, což znamená divoký vůl. Toto pojmenování je ještě utvrzeno erbem s hlavou býka.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

  • V takzvané včelí válce ve švýcarském kantonu Uri na sebe znepřátelené strany nestřílely z děl, ale házely po sobě včelími úly.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Uri". Encyclopædia Britannica (11th ed.). Cambridge University Press.
  2. MCCRACKAN, William Denison. The rise of the Swiss republic : a history. Boston, Mass. : Arena Publishing Company, 1892. Dostupné online. S. 73.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]