Nidwalden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kanton Nidwalden
Kanton Nidwalden
Vlajka kantonu Nidwalden Znak kantonu Nidwalden
Vlajka kantonu Nidwalden Znak kantonu Nidwalden
Poloha kantonu ve Švýcarsku
Kanton Nidwalden na mapě Švýcarska
Základní údaje
Hlavní město: Stans
Rozloha: 276 km²
(22. ve Švýcarsku)
Nejvyšší bod: Rotstöckli (2901 m)
Obyvatelstvo: 40 287 (2007)
(22. ve Švýcarsku)
Hustota zalidnění: 146 obyvatel/km2
(18. ve Švýcarsku)
Rok přistoupení
ke Švýcarské konfederaci:
1291
Oficiální zkratka: OW (ISO:CH-OW)
Úřední jazyk: němčina
Vláda: Regierungsrat
(7 členů)
Parlament: Kantonsrat
(60 poslanců)
Počet okresů: 0
Počet krajů: 0
Počet obcí: 11
Oficiální web: Kanton Nidwalden
Mapa
Mapa kantonu Nidwalden

Nidwalden (francouzsky Nidwald, italsky Nidvaldo, rétorománsky Sutsilvania), je jedním z 26 kantonů Švýcarské konfederace, má status polokantonu. Nachází se v centrálním Švýcarsku. Spolu s polokantonem Obwalden tvoří historický kanton Unterwalden, jeden ze tří zakládajících švýcarských „prakantonů“.

Geografický přehled[editovat | editovat zdroj]

  • Nejvyšší bod: Rotstöckli (2901 m n. m.)
  • Nejnižší bod: Lucernské jezero 434 m n. m.

Nidwalden se nachází v samotném středu Švýcarska. Na severu je ohraničen Lucernským jezerem, ve všech ostatních směrech horskými průsmyky.

Zřízení[editovat | editovat zdroj]

Nidwalden má postavení polokantonu, což v praxi znamená, že má ve švýcarské Radě států pouze jednoho zástupce místo obvyklých dvou a jeho hlas se počítá jako poloviční. Zdejší kantonální parlament má 60 poslanců, je volený na pětileté období, poslední volby se konaly 26. března 2006. Parlament volí 7člennou kantonální radu. Předseda rady se nazývá Landamann nebo paní Landamann a je volen(a) na 1 rok.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

I ve 20. století dominovalo v kantonu Nidwalden zemědělství, dobytek a sýr se exportovaly především do severní Itálie. Od poloviny 19. století se rozšiřovaly a postupně své postavení upevňovaly obchod, průmysl a turistický ruch. V dnešní době je tu řada malých a několik významných podniků střední velikosti. Významným zaměstnavatelem je výrobce letadel Pilatus Aircraft, najdeme zde řadu strojních a stavebních firem či firmy zabývající se optikou, elektronikou či výrobou lékařských přístrojů.

Značný význam pro region mají i tradiční zemědělské podniky, které se soustředí zejména na pěstování dobytka a mléčné produkty. Řada z nich jsou dosud rodinné firmy. Vzhledem ke geografickému umístění je pro kanton významný značný turistický ruch. Jezero i hory přitahují velké množství turistů v letní i zimní sezóně.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Kanton zahrnuje celkem 11 obcí:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]