Jura (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Republika a kanton Jura
République et Canton du Jura
Republika a kanton Jura – znak
znak
Republika a kanton Jura – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoDelémont
Souřadnice
Rozloha838,5 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel73 419 (2018)
Hustota zalidnění87,6 obyv./km²
Správa regionu
Vznik1979
Mezinárodní identifikace
Označení vozidelJU
Oficiální webwww.jura.ch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha kantonu na mapě Švýcarska
Okresy v kantonu Jura

Jura, plným názvem Republika a kanton Jura (francouzsky République et Canton du Jura), je frankofonní kanton na severozápadě Švýcarska. Jeho hlavní město je Delémont. Hraničí s kantony Basilej-venkov, Bern a s Francií.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kanton lze rozdělit na pohoří Jura na jihu a Jurskou plošinu na severu. Jurská plošina je kopcovitá, téměř zcela vápencová. Oblast Ajoie a Franches-montagnes leží v tomto regionu. Termín „Jurský“ je odvozen od Jurských Alp, které vznikaly v jurském období.

Na severu a západě kantonu hranicí s Francií. Kantony Solothurn a Basilej-venkov jsou na východě, zatímco kanton Bern ohraničuje Juru z jihu. Řeky Doubs a Birs (Birs německy, La Birse francouzsky) odvádí vodu. Doubs se připojuje k Saôně a potom vtékají do Rhôny, zatímco řeka Birs je přítokem Rýna.

Administrativní rozdělení kantonu[editovat | editovat zdroj]

Kanton Jura je rozdělen do tří okresů. (Stav k 1. lednu 2013)

Okres Počet obyvatel Rozloha km2 Hlavní místo Počet obcí
Delémont 38 042 303,15 Delémont 22
Franches-Montagnes 10 353 218,1 Saignelégier 13
Porrentruy 24 727 317,26 Porrentruy 22
Celkem 73 122 838,51 Delémont 57

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Velice důležité je zdejší zemědělství, chov dobytka a koní. Vyrábí se zde především hodinky, oblečení a tabákové výrobky. Vzrůstá počet malých a středně velkých obchodů.

Historický přehled[editovat | editovat zdroj]

Svatý Jan Nepomucký v kantonu Jura

Od středověku do roku 1792 bylo území moderního kantonu součástí Knížecího biskupství Basileje, od 18. prosince 1792[1] součástí Rauracké republiky anektované Francouzskou republikou 23. března 1793. Francie zde vytvořila 27. března 1793 departement Mont-Terrible, který byl zrušen 17. února 1800 a začleněn do departementu Haut-Rhin. Po porážce Napoleona zde vzniklo 27. ledna 1814 Knížectví Porrentruy existující do 25. srpna 1815, kdy ho obsadily jednotky Švýcarska. Na Vídeňském kongresu bylo rozhodnuto, že území nynějšího kantonu Jura připadne kantonu Bern jako kompenzace za ztracená území v kantonech Aargau a Vaud. Důsledkem připojení frankofonních oblastí bývalého Knížecího biskupství Basileje ke kantonu Bern však byla nespokojenost zdejšího obyvatelstva, která se projevila ve formě jurského separatismu, který vedl k tomu, že k 1. lednu 1979 vznikl nový kanton Jura. V důsledku vzniku nového kantonu se v obci Vellerat, která i nadále zůstávala součástí kantonu Bern, objevil požadavek na přechod této obce ke kantonu Jura a to proto, že silniční spojení obce je možné jen přes území nového kantonu. Za základě referenda konaného v roce 1996 pak tato obec k 1. červenci 1996 přešla z kantonu Bern do kantonu Jura, kde byla začleněna do okresu Delémont.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V historickém městě Saint-Ursanne stojí na mostě socha českého světce – svatého Jana Nepomuckého.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]