Glarus (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanton Glarus
Linthtal.jpg
Glarus – znak
znak
Glarus – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoGlarus
Souřadnice
Rozloha685,3 km²
Geodata (OSM)373267 OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel40 403 (2018)
Hustota zalidnění59 obyv./km²
Správa regionu
Vznik1352
Mezinárodní identifikace
Označení vozidelGL
Oficiální webgl.ch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kanton Glarus

Glarus (francouzsky Glaris, italsky Glarona, rétorománsky Glaruna) je kanton na východě centrálního Švýcarska. Úředním jazykem je zde němčina. Metropolí kantonu je město Glarus. V tomto kantonu se také nalézají Glarnské Alpy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie tohoto kantonu se celá točí okolo náboženství. Obyvatelé údolí řeky Linth byli obráceni na křesťanství v 6. století irským mnichem svatým Fridolínem (ten je dodnes zobrazen v erbu kantonu), který založil klášter v Bad Säckigen poblíž Basileje. Od 9. století byl celý Glarus vlastněn tímto klášterem. Roku 1288 prohlásili Habsburkové celý majetek kláštera za svůj. Roku 1352 se Glarus stal členem Švýcarské konfederace.

Mezi roky 1506 a 1516 působil v Glarusu jako kněz reformátor Huldrych Zwingli, ale roku 1564 byli všichni jeho následovníci vyhlazeni. Přesto to ještě nebyl konec nepokojů mezi protestanty a katolíky v této oblasti. Pro zajištění míru bylo roku 1623 rozhodnuto, aby každá část měla svůj vlastní sněm zvaný Landsgemeinde a později roku 1683 bylo každé straně dovoleno založit si svůj vlastní tribunál.

Mezi roky 1789 a 1803 byl Glarus částí kantonu Linth zřízeného Napoleonem. Roku 1803 byl kanton Glarus opět obnoven a roku 1836 byly obě části sjednoceny pod vedením jedné Landsgemeinde.

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Dominantní postavení má hluboké údolí řeky Linth. Většina území je hornatá. Nejvyšším vrcholem Glarnských Alp je se svými 3614 metry Tödi. Další významnější vrcholy pak jsou Oberalpstock, (3328 metrů), Clariden (3267 metrů), Vorab (3028 metrů) Glärnisch (2910 metrů). Je zde velké jezero zvané Walensee. Celková plocha kantonu Glarus činí 685 km².

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším odvětvím je těžba dřeva. Od 17. století probíhá těžba břidlice. Předení vlny bylo důležité v 18. století jako doplněk k tradiční bavlněné přízi. Industrializace přinesla potiskování bavlny, vodní elektrárny, železárny a papírny.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Kanton Glarus je jedním z posledních dvou kantonů ve Švýcarsku, který je řízen tzv. Landsgemeinde – shromážděním všech občanů kantonu. Na tomto shromáždění se může rozhodovat o všech návrzích zákonů veřejným hlasováním a je na něm také volena kantonální vláda.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kantono Glaruso na esperantské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]