Ticino (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Republika a kanton Ticino
Repubblica e Cantone Ticino
Rifugioallegn.jpg
Republika a kanton Ticino – znak
znak
Republika a kanton Ticino – vlajka
vlajka
Geografie
Karte Lage Kanton Tessin 2015.png
Hlavní městoBellinzona
Souřadnice
Rozloha2 812,15 km²
Nejvyšší bodRheinwaldhorn (3402 m n. m.)
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel353 343 (2018)
Hustota zalidnění125,6 obyv./km²
Jazykitalština
Správa regionu
Nadřazený celekŠvýcarsko
Druh celkukanton
Vznik1803
VládaConsiglio di Stato (5 členů)
ParlamentGran Consiglio (90 členů)
Podřízené celky• 8 okresů
• 115 obcí
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2CH-TI
NUTSCH070
Telefonní předvolba091
Označení vozidelTI
Oficiální webwww.ti.ch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ticino, plným názvem Republika a kanton Ticino (italsky Repubblica e Cantone Ticino), je nejjižnější švýcarský kanton. Úředním jazykem na území kantonu je italština. Výjimkou je pouze walserská obec Bosco/Gurin, kde je úředním jazykem také němčina. Kanton svým územím zcela obklopuje italskou enklávu Campione d'Italia. Společně s oblastmi kantonu Graubünden vytváří tzv. Svizzera Italiana (italsky mluvící Švýcarsko). Lombardské dialekty (Ticinese) jsou zde, zejména v údolích, stále hodně rozšířené, nemají už však oficiální status. Metropolí kantonu je Bellinzona.

Kanton je pojmenován podle řeky Ticino, Tessin v němčině a francouzštině (s rozdílnou výslovností).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kanton Ticino se rozkládá na jihu Švýcarska. V rámci Švýcarska sousedí s kantony Wallis (na severovýchodě), Uri (na severu), a Graubündenem (na severu a severovýchodě). Jinak je obklopen Itálií.

Má rozlohu 2812 km², z čehož jsou úrodné asi tři čtvrtiny. Lesy zabírají přibližně třetinu rozlohy kantonu, značnou část rozlohy zabírají také Luganské jezero a jezero Lago Maggiore.

Průsmyk Monte Ceneri dělí území kantonu na dvě části. Severní, mnohem hornatější část, zvanou Sopraceneri, tvoří dvě velká švýcarská údolí kolem jezera Lago Maggiore: Ticinské údolí a údolí Maggia. Jižní část, zvaná Sottoceneri, se rozkládá okolo Luganského jezera.

Nejdelší řekou kantonu je Ticino. Odvodňuje většinu kantonu, jímž protéká ze severozápadu přes údolí Bedretto a Leventinu, a vlévá se do Lago Maggiore blízko Locarna. Její hlavní přítoky jsou řeky Brenno v údolí Blenio, a Moesa v údolí Mesolcina, které náleží ke kantonu Graubünden. Krajina kantonu je tvarována řekou, která se ve své střední části formuje do širokého údolí, běžně známého jako Riviera.

Západní část kantonu je však odvodňována řekou Maggia. Údolí Verzasca se rozkládá mezi řekami Ticinem a Maggiou. Malá část kantonu je odvodňována přímo do Luganského jezera. Většina kantonu patří k Alpám, malá část však patří k Pádské nížině, která se rozkládá převážně v severní Itálii.

Politický přehled[editovat | editovat zdroj]

Kantonální parlament nazývající se Velká rada (italsky Gran Consiglio), má 90 poslanců. Kanton vysílá dva zástupce do Stavovské rady a osm zástupců do Národní rady. Kantonální vláda, která má 5 členů, se nazývá Státní rada (italsky Consiglio di Stato).

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Okresy[editovat | editovat zdroj]

Kanton Ticino se člení na 8 okresů (italsky distretti), jejichž vymezení vychází z členění území moderního kantonu před francouzským vpádem do Švýcarska roku 1798:

Kraje a obce[editovat | editovat zdroj]

V kantonu je celkem 195 obcí (stav v únoru 2006). Obce (italsky comuni) se seskupují do 38 krajů (italsky circoli) a ty do 8 výše uvedených okresů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]