Ticino (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanton Ticino
Repubblica e Cantone Ticino (Republika a Kanton Ticino)
Vlajka kantonu Ticino Znak kantonu Ticino
Vlajka kantonu Ticino Znak kantonu Ticino
Poloha kantonu ve Švýcarsku
Kanton Ticino na mapě Švýcarska
Základní údaje
Hlavní město: Bellinzona
Rozloha: 2812 km²
(5. ve Švýcarsku)
Nejvyšší bod: Adula (Rheinwaldhorn) (3402 m)
Obyvatelstvo: 346 539 (2013)
(8. ve Švýcarsku)
Hustota zalidnění: 114 obyvatel/km²
(19. ve Švýcarsku)
Rok přistoupení
ke Švýcarské konfederaci:
1803
Oficiální zkratka: TI (ISO:CH-TI)
Úřední jazyk: italština
Vláda: Consiglio di Stato
(5 členů)
Parlament: Gran Consiglio
(90 poslanců)
Počet okresů: 8
Počet krajů: 38
Počet obcí: 195
Oficiální web: Kanton Ticino
Mapa
Mapa kantonu Ticino

Republika a Kanton Ticino (italsky Repubblica e Cantone Ticino, zkráceně Ticino) je nejjižnější švýcarský kanton. Úředním jazykem na území kantonu je italština. Výjimkou je pouze walserská obec Bosco/Gurin, kde je úředním jazykem také němčina. Kanton svým územím zcela obklopuje italskou enklávu Campione d'Italia. Společně s oblastmi kantonu Graubünden vytváří tzv. Svizzera Italiana (italsky mluvící Švýcarsko). Lombardské dialekty (Ticinese) jsou zde, zejména v údolích, stále hodně rozšířené, nemají už však oficiální status. Metropolí kantonu je Bellinzona.

Kanton je pojmenován podle řeky Ticino, Tessin v němčině a francouzštině (s rozdílnou výslovností).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kanton Ticino se rozkládá na jihu Švýcarska. V rámci Švýcarska sousedí s kantony Wallis (na severovýchodě), Uri (na severu), a Graubündenem (na severu a severovýchodě). Jinak je obklopen Itálií.

Má rozlohu 2812 km², z čehož jsou úrodné asi tři čtvrtiny. Lesy zabírají přibližně třetinu rozlohy kantonu, značnou část rozlohy zabírají také Luganské jezero a jezero Lago Maggiore.

Průsmyk Monte Ceneri dělí území kantonu na dvě části. Severní, mnohem hornatější část, zvanou Sopraceneri, tvoří dvě velká švýcarská údolí kolem jezera Lago Maggiore: Ticinské údolí a údolí Maggia. Jižní část, zvaná Sottoceneri, se rozkládá okolo Luganského jezera.

Nejdelší řekou kantonu je Ticino. Odvodňuje většinu kantonu, jímž protéká ze severozápadu přes údolí Bedretto a Leventinu, a vlévá se do Lago Maggiore blízko Locarna. Její hlavní přítoky jsou řeky Brenno v údolí Blenio, a Moesa v údolí Mesolcina, které náleží ke kantonu Graubünden. Krajina kantonu je tvarována řekou, která se ve své střední části formuje do širokého údolí, běžně známého jako Riviera.

Západní část kantonu je však odvodňována řekou Maggia. Údolí Verzasca se rozkládá mezi řekami Ticinem a Maggiou. Malá část kantonu je odvodňována přímo do Luganského jezera. Většina kantonu patří k Alpám, malá část však patří k Pádské nížině, která se rozkládá převážně v severní Itálii.

Politický přehled[editovat | editovat zdroj]

Kantonální parlament nazývající se Velká rada (italsky Gran Consiglio), má 90 poslanců. Kanton vysílá dva zástupce do Stavovské rady a osm zástupců do Národní rady. Kantonální vláda, která má 5 členů, se nazývá Státní rada (italsky Consiglio di Stato).

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Okresy[editovat | editovat zdroj]

Kanton Ticino se člení na 8 okresů (italsky distretti), jejichž vymezení vychází z členění území moderního kantonu před francouzským vpádem do Švýcarska roku 1798:

Kraje a obce[editovat | editovat zdroj]

V kantonu je celkem 195 obcí (stav v únoru 2006). Obce (italsky comuni) se seskupují do 38 krajů (italsky circoli) a ty do 8 výše uvedených okresů.

Externí vztahy[editovat | editovat zdroj]