Lago Maggiore

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lago Maggiore
Lago Maggiore
Lago Maggiore
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ItálieItálie Itálie, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Region:
Kanton
Lombardie, Piemont
Ticino
Lago Maggiore (Švýcarsko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 212,5 km²
Délka 66 km
Šířka 2 - 4,5 km
Objem 37 km³
Povodí 6386 km²
Max. hloubka 372 m
Ostatní
Typ fjordové, ledovcové
Nadm. výška 193 m n. m.
Přítok vody Ticino, Maggia
Odtok vody Ticino
Ostrovy Isole Borromee,
Sídla Locarno, Verbánia, Arona
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lago Maggiore
Mapa Lago Maggiore
zahrady na ostrově Isola Bella

Lago Maggiore (italsky také Lago Verbano z latinského Lacus Verbanus, německy Langensee, znamená velké jezero) je jezero ležící částečně v italských regionech Piemont a Lombardie a švýcarském kantonu Ticino, má rozlohu 212,5 km², z čehož 80,1 % leží v Itálii a zbývajících 19,9 % ve Švýcarsku. Dosahuje od jižního řetězce Lepontinských Alp až k okraji Pádské nížiny. Jako ostatní severoitalská jezera vzniklo roztátím ledovce na konci poslední doby ledové, nachází se v tektonické kotlině a je ohraničené prudkými a vysokými břehy. Hlavně severní konec je obklopen balvany, které pocházejí z ledovce. Na jihu je hrazeno morénou starého ledovce. Jezero smutně proslulo za druhé světové války, kdy zde příslušníci 1. praporu LSSAH (tj. SS-Panzer-Division Leibstandarte-SS Adolf Hitler) povraždili přes 50 Židů. Leží v nadmořské výšce 193 m. Jezero je 66 km dlouhé a maximálně 10 km široké. Je po Gardském jezeře druhé největší v Itálii. Jeho maximální hloubka je 372 m. Tím je nejhlubším a zároveň nejníže položeným jezerem ve Švýcarsku. Oblast povodí jezera je velká 6386 km² (3326 km² ve Švýcarsku a 3060 km² v Itálii).

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezerem protéká řeka Ticino (levý přítok řeky Pád), protékající stejnojmenným švýcarským kantonem. Vlévá se do něj u Magadina, v deltě na konci úrodného údolí. Oblast při toku (Bolle di Magadino) je přírodní rezervací. Zde na severu se do jezera také vlévá Verzasca známá především díky mostu Ponte dei Salti a přehradou s 220 m vysokou hrází. Další přítok na západní straně je Maggia. Východně od její delty se nachází město Locarno, známé především filmovým festivalem a poutním kostelem Madonna del Sasso. Západně od její delty pak leží Ascona se svou jezerní promenádou a Monte Verita. O něco výše se dělí údolí u Ponte Brolla na Centovalli vlevo a Vale di Maggia (německy Maggiatal) vpravo. Změny výšky hladiny jsou asi 4 m za rok, nejvyšší úrovně dosahuje v červnu až v červenci. V zimě nezamrzá.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

U Brissaga se nachází dva ostrovy Isole di Brissago, na kterých je botanická zahrada. Severně od Cannero Riviera leží dva ostrůvky, které se jmenují Castelli di Cannero. U Stresy leží čtyři Borromejské ostrovyIsola Bella, Isola Madre, Isola dei Pescatori (také známá jako Isola Superiore) a Isola di San Giovanni.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Vegetace je stejně bujná jako u jezera Lago di Como a u jiných jezer v oblasti. Najdeme zde fíky, granátová jablka, olivy, myrfa apod. Na Borromejských ostrovech dokonce citronovníky, pomerančovníky, korkové duby a svatojánský chléb.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Města a sídla na březích jezera[editovat | editovat zdroj]

Největší město na jezeře je italská Verbania, které se skládá ze dvou částí Intra a Pallanza. Jižně od Verbanie se rozšiřuje jezero díky Verbanskému zálivu, kde se do jezera vlévá řeka Toce. Na druhé straně zálivu leží město Stresa, jehož architektura připomíná šarm mondénních vznešených lázeňských míst. Ostatně se zde konalo několik význačných historických konferencí. Dále na jihu se nachází město Arona. 2 km severně od Arony stojí od roku 1624 mědí pobitá socha, zadaná Carlem Borromeem, vysoká 23 m (35 m s podstavcem), která až do stavby Sochy svobody v New Yorku byla nejvyšší sochou s vnitřním schodištěm. Na jižním konci jezera u Sesto Calende na jezero navazuje přírodní rezervace zahrnující lužní oblast. Na východní straně jezera se ční strmá skála, do které je vytesaný klášter Santa Caterina del Sasso. Také na východním břehu se nachází město Luino se známými týdenními trhy, dnes převážně už turistickými.

Tessin (Švýcarsko) Piemont (Itálie) Lombardie (Itálie)

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1826 je na jezeře zavedena osobní doprava. Dnes ji provozuje na jezerech Maggiore, Garda a Como flotila 25 lodí. Na jezeře jsou pěstovány vodní sporty.

Rybolov[editovat | editovat zdroj]

Lovem ryb se na jezeře živí mnoho rybářů (pstruzi, okouni). Roční výlov je přibližně 150 tun.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lago Maggiore na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]