bylo konfederací do roku 1848 a od tohoto roku je federací, kterou tvoří 26 kantonů a má 8 milionů obyvatel, z toho je 20% cizinců.
je členem Rady Evropy, OSN, EFTA a WTO a součástí schengenského prostoru. Jednání o vstupu do EU občané v referendu odmítli, Švýcarsko je tak jediným nečlenským státem ve střední Evropě.
má společné hranice s Itálií (734,2 km) s Francií (571,8 km), s Německem (345,7 km), s Rakouskem (165,1 km) (přerušena Lichtenštejnskem) a s Lichtenštejnskem (41,1 km); celkem 1857,9 km.
Yves Rossy (nar. 27. srpna 1959 v Neuchâtel, Švýcarsko) je švýcarský pilot, vynálezce a letecký nadšenec. Je prvním člověkem, který dokáže létat pomocí tryskového pohonu a s pevnými křídly na zádech. Pro jeho pojetí létání je přezdíván jako Airman, Jetman, Rocketman a Fusionman podle jeho projektu.
Yves Rossy dříve sloužil jako vojenský stíhací pilot ve švýcarském letectvu, létal s Dassault Mirage III, Northrop F-5 Tiger II a Hawker Hunter. Jako civilní pilot létá s Boeingem 747 u Swissair a od roku 2008 létá u Swiss International Air Lines.
Rossy vyvinul a sestrojil konstrukci pro létání tzv. „Jetpack“, skládající se ze zádové konstrukce z uhlíkových vláken s křídly o rozpětí kolem 2,4 m (7,9 ft) a poháněné čtyřmi podvěšenými proudovými motory Jet-Cat P200, které konstrukčně vycházejí ze skutečných předloh. Pohonnou látkou pro motory je kerosin (letecký benzín), stejně jako pro normální letecké motory. … celý článek
Jungfrauregion je rekreační oblast ve švýcarských Bernských Alpách, v okolí hory Jungfrau (4158 m) a dalších dvou hor tvořících s ní jeden horský masiv - Eiger (3970 m) a Mönch (4099 m).
Celá oblast se rozkládá ve dvou údolích jižně od města Interlaken. Na západ to je údolí Lauterbrunnen, na východ údolí Lütschen. Přírodní podmínky umožňují kvalitní lyžování v zimě a zajímavé pěší túry v létě … celý článek
Kolejová doprava tvoří ve Švýcarsku páteř veřejné dopravy. Švýcarsko má hustou železniční síť s dobrou nabídkou služeb. Klasická železniční doprava spolu se zajímavými horskými a úzkorozchodnými drahami v Alpách je jedním ze znaků Švýcarska.
Švýcarská železniční síť má délku 5.035 km (údaj z roku 2004), s rozlohou 41.285 km², to je jako rozloha sídell v České republice a na rozdíl od městských států Monaka a Vatikánu, je nejhustší na světě a je téměř celá elektrifikována.
Švýcarskéhý drážní zákon se vztahuje na všechny druhy kolejové dopravy, včetně lanovek a tramvají. Železniční síť je rozdělena na hlavní a vedlejší tratě. Hlavní tratě jsou všechny tratě normálního rozchodu (1435mm) sloužící k veřejnému provozu. Vlaky S-Bahn jsou provozovány v běžné železniční síti, a to jak na normálním tak i úzkém rozchodu. … celý článek
Švýcarská prokuratura žádá pro exmanažery Mostecké uhelné společnosti Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pět let vězení nepodmíněně a vysoké peněžité tresty. Prokurátor oznámil, že z peněz zadržených obžalovaným má být odškodněna společnost MUS a český stát. V případě MUS jde o 276 milionů švýcarských franků (5,8 miliardy korun), český stát by měl dostat téměř 150 milionů franků (3,2 miliard korun). Podle mluvčí obžalovaných jde o drakonické tresty.[1]
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Švýcarsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.