Portál:Železnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pendolino Kralupy nad Vltavou CZ.jpg

Železniční doprava (doprava provozovaná na železnici čili železniční dráze) je jedním z druhů kolejové drážní dopravy.

Zajímavosti

Víte že?

Článek

Edmondsonova jízdenka používaná u Českých drah

Edmondsonova jízdenka vznikla jako základní prvek systému umožňujícího snadné prokázání zaplacení jízdného a zároveň i snadnou kontrolu tržeb. Jízdenku představuje číslovaná kartička z tvrdého kartónu o rozměrech 57,0 × 30,5 × 0,8 mm, potištěná zpravidla jednostranně, ale někdy oboustranně. Tento systém poprvé zavedl roku 1840 na tehdy nově zprovozněné železnici ManchesterLeeds společnosti Manchester and Leeds Railway Thomas Edmondson, původně nábytkář, tou dobou však již přednosta stanice na železnici Newcastle upon TyneCarlisle v Anglii. Formát jízdenek se rychle rozšířil po železnicích v celé Evropě, ale i mimo ni, například v Africe a Jižní Americe. Ojediněle se podobné lístky používaly k jiným účelům.

Jízdenky se skladují v ternionu (v doslovném překladu trojici), což je zásobník v podobě rozevíratelné a uzamykatelné skříně s přihrádkami pro sloupečky jízdenek. Sloupečky jízdenek jsou v něm uloženy tak, že spodní poněkud vyčuhuje, aby ji bylo snadné uchopit a aby bylo vidět její číslo, zároveň je viditelné číslo horní jízdenky, což umožňuje snadnou kontrolu. Na hranách jízdenek byly šikmé červené pruhy, které pokladníkovi umožnily pohledem ověřit, že jízdenky ve sloupci tvoří souvislou číselnou řadu. Při vydání se jízdenka označí v kompostéru, který vytlačí na rub jízdenky aktuální datum.

Se zaváděním výpočetní techniky i do oblasti vydávání jízdních dokladů Edmondsonovy jízdenky mizí; je možné se s nimi setkat při různých zvláštních jízdách, u muzejních společností a v podobných případech.

Celý článek

Obrázek

Richthof Nord.jpg
Vysokorychlostní souprava ICE 1 vyjíždějící z tunelu.

Pomozte

Pokud postrádáte nebo máte chuť napsat nějaký článek o železnici využijte

Pokud si nevíte rady v organizaci informací v článcích o železnici, obraťte se na
Wikiprojekt Železnice.

Aktuality

4. srpna 2015 – úterý

22. července 2015 – středa

  • Flag of the Czech Republic.svg U Studénky se ráno srazil vlak Pendolino s kamionem. Na místě je jeden mrtvý a několik desítek zraněných. Provoz na trati byl přerušen.

13. května 2015 – středa

Více:

Chybějící články

Kategorie

Informace

Tento portál založil a spravuje: Venca24
Portál založen: 3. prosince 2007
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Železnice}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

OSTATNÍ PORTÁLY