Portál:Železnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
e
Pendolino Kralupy nad Vltavou CZ.jpg

Železniční doprava (doprava provozovaná na železnici čili železniční dráze) je jedním z druhů kolejové drážní dopravy.

e

Zajímavosti

Víte že?

e

Článek

Staniční budova na železniční zastávky v Novém Městě pod Smrkem

Železniční trať Frýdlant v Čechách – Jindřichovice pod Smrkem (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 039) je jednokolejná neelektrifikovaná regionální trať vedená z Frýdlantu přes DolníHorní Řasnici a Nové Město pod Smrkem do Jindřichovic pod Smrkem. Důvodem její výstavby byly požadavky průmyslníků v okolí této tratě na snazší odvoz výrobků jejich továren. S výstavbou železniční tratě se začalo v roce 1900 a první vlak na trať vyjel 2. srpna 1902. O dva roky později byl otevřen navazující úsek z Jindřichovic do tehdy pruského Greiffenbergu (dnes Gryfów Śląski v Polsku). Ačkoliv tak existovalo přímé spojení tratě s Pruskem, žádné přímé vlaky nikdy nejezdily a cestující si museli v Jindřichovicích vždy přestoupit do jiného vlaku. Jindřichovice byly hraniční stanicí do vzniku druhé republiky, kdy došlo na základě Mnichovské dohody ke změně státních hranic jejich posunutím do českého vnitrozemí. Během druhé světové války připadla trať Německým říšským drahám, které na ní zajišťovaly provoz až do roku 1945. Po válce trať opět připadla Československu, ale hraniční přechod byl z důvodu obsazení oblasti za hranicemi polskou armádou v květnu 1945 uzavřen.

V následujících letech se na trati střídaly parní lokomotivy různých řad v tahání nákladních vlaků, zatímco osobní dopravu zajišťovaly motorové vozy. Během roku 1972 došlo k ukončení zdejšího provozu parních strojů a k jejich nahrazení dieselovými lokomotivami. Na začátku 21. století byla trať zařazena do systému Jizerskohorské železnice, na níž od roku 2011 po dobu 15 let zajišťují osobní dopravu České dráhy vozy řady 840.

Celý článek

e

Obrázek

RhB ABe 8-12 Allegra mit Spurpflug bei Ospizio Bernina.jpg
Regionální vlak do Tirana (Itálie) tlačící sněžný pluh.

e

Pomozte

Pokud postrádáte nebo máte chuť napsat nějaký článek o železnici využijte

Pokud si nevíte rady v organizaci informací v článcích o železnici, obraťte se na
Wikiprojekt Železnice.

e

Aktuality

1. června2016 – středa

Flag of Switzerland.svg Gotthardský úpatní tunel byl slavnostně otevřen. Jde o nejdelší železniční tunel na světě. Do plného provozu bude tunel uveden v prosinci tohoto roku.

23. května2016 – pondělí

Flag of Germany.svg Flag of the Czech Republic.svg Sesuv půdy u obce Schmilka zablokoval dopravu mezi Děčínem a obcí Bad Schandau.

1. dubna2016 – pátek

Flag of the Czech Republic.svg Kvůli rekonstrukci dnes začala výluka na trati 310 mezi Opavou a Krnovem, která potrvá nejméně do konce letošního grafikonu.

11. února2016 – čtvrtek

Flag of the Czech Republic.svg Požár v technologické místnosti ústředního stavědla na nádraží v Bohumíně vyřadilo celé nádraží mimo provoz. Některé vlaky využívají objízdných tras, ostatní jsou nahrazeny autobusy.

Více:

e

Chybějící články

e

Kategorie

e

Informace

Tento portál založil a spravuje: Venca24
Portál založen: 3. prosince 2007
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Železnice}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

e

OSTATNÍ PORTÁLY