Portál:Železnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pendolino Kralupy nad Vltavou CZ.jpg

Železniční doprava (doprava provozovaná na železnici čili železniční dráze) je jedním z druhů kolejové drážní dopravy.

Zajímavosti

Víte že?

Článek

Edmondsonova jízdenka používaná u Českých drah

Edmondsonova jízdenka vznikla jako základní prvek systému umožňujícího snadné prokázání zaplacení jízdného a zároveň i snadnou kontrolu tržeb. Jízdenku představuje číslovaná kartička z tvrdého kartónu o rozměrech 57,0 × 30,5 × 0,8 mm, potištěná zpravidla jednostranně, ale někdy oboustranně. Tento systém poprvé zavedl roku 1840 na tehdy nově zprovozněné železnici ManchesterLeeds společnosti Manchester and Leeds Railway Thomas Edmondson, původně nábytkář, tou dobou však již přednosta stanice na železnici Newcastle upon TyneCarlisle v Anglii. Formát jízdenek se rychle rozšířil po železnicích v celé Evropě, ale i mimo ni, například v Africe a Jižní Americe. Ojediněle se podobné lístky používaly k jiným účelům.

Jízdenky se skladují v ternionu (v doslovném překladu trojici), což je zásobník v podobě rozevíratelné a uzamykatelné skříně s přihrádkami pro sloupečky jízdenek. Sloupečky jízdenek jsou v něm uloženy tak, že spodní poněkud vyčuhuje, aby ji bylo snadné uchopit a aby bylo vidět její číslo, zároveň je viditelné číslo horní jízdenky, což umožňuje snadnou kontrolu. Na hranách jízdenek byly šikmé červené pruhy, které pokladníkovi umožnily pohledem ověřit, že jízdenky ve sloupci tvoří souvislou číselnou řadu. Při vydání se jízdenka označí v kompostéru, který vytlačí na rub jízdenky aktuální datum.

Se zaváděním výpočetní techniky i do oblasti vydávání jízdních dokladů Edmondsonovy jízdenky mizí; je možné se s nimi setkat při různých zvláštních jízdách, u muzejních společností a v podobných případech.

Celý článek

Obrázek

RhB ABe 8-12 Allegra mit Spurpflug bei Ospizio Bernina.jpg
Regionální vlak do Tirana tlačí sněžný pluh.

Pomozte

Pokud postrádáte nebo máte chuť napsat nějaký článek o železnici využijte

Pokud si nevíte rady v organizaci informací v článcích o železnici, obraťte se na
Wikiprojekt Železnice.

Aktuality

23. listopadu2015 – pondělí

14. listopadu2015 – sobota

30. října 2015 – pátek

  • Flag of the Czech Republic.svg Na trati 131 u Velvět se srazily dva nákladní vlaky. Jeden ze strojvedoucích nehodu nepřežil.

4. srpna 2015 – úterý

Více:

Chybějící články

Kategorie

Informace

Tento portál založil a spravuje: Venca24
Portál založen: 3. prosince 2007
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Železnice}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

OSTATNÍ PORTÁLY