Přeskočit na obsah

Portál:Omán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


e

Omán, oficiálně Sultanát Omán (arabsky: سلطنة عمان‎, Salṭanat ‘Umān) je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty (délka hranice 410 kilometrů), na jihozápadě s Jemenem (288 kilometrů) a na západě se Saúdskou Arábií (676 kilometrů). Celková rozloha země je 309 500 km². Součástí Ománu jsou též exklávy Madha a Musandam. Ty byly součástí neshod mezi Ománem a Spojenými arabskými emiráty, nicméně v roce 2003 oba státy údajně ratifikovaly a podepsaly smlouvu o konečném ustanovení společných hranic. Podrobnosti ohledně dohody ovšem nebyly doposud zveřejněny.

V zemi žijí přibližně tři miliony obyvatel. Početně nejzastoupenějším etnikem jsou Arabové, následují přistěhovalci původem z Jižní AsieBangladéše (Bengálci), Indie, Pákistánu (Balúčové) a Srí Lanky a též Afriky. Valná většina obyvatel jsou muslimové, nejrozšířenější je ibádíjovská větev islámu. Nejvyznávanější náboženství mimo islámu je hinduismus. Mezi dorozumívací jazyky patří úřední arabština a hojně používaná angličtina.

Omán je monarchií. Současným sultánem a zároveň předsedou vlády je Kábús bin Saíddynastie al-Saídů. Titul monarchy je dědičný.

Výsledky průzkumu australské organizace Vision of Humanity, sestavující seznam zemí podle světového mírového indexu, označily Omán 21. nejbezpečnější zemí světa za rok 2009. V předchozích dvou letech obsadil 25. (2008) a 22. (2007) pozici.

e

Článek

Fajsal bin Turki (8. červen 1864 Bombaj4. říjen 1913 Maskat) byl ománský sultán panující mezi roky 1888 a 1913.

Období jeho vlády se překrývalo se zvýšeným britským úsilím v regionu Perského zálivu, kde Britové ustanovili arabské protektoráty (Bahrajn, Kuvajt, Smluvní Omán) a ačkoliv Omán formálně protektorátem nebyl, byl de facto v kritické sféře vlivu Britského impéria a generálního guvernéra Britské Indie George Curzona. To upevnila řada smluv a dohod včetně té z roku 1891, i když de iure mohl sultán vykonávat vlastní zahraniční politiku. Sám sultán Fajsal ale (na rozdíl od jeho otce) usiloval o vymanění se z britského vlivu a snažil se o lepší vztahy s tradičně konzervativními kmeny v pouštních oblastech.

e

Zajímavosti

Rodinka přímorožců arabských
Rodinka přímorožců arabských

Věděli jste, že…

archiv

e

Tvorba

Pomozte založit některé články, ku příkladu:


Královská armáda OmánuOmanizaceSultanát MaskatZanzibarský sultanát


Pomozte vylepšit některé články, ku příkladu:


Kábús ibn SaídPalác Al AlamSaídovéSeznam vládců OmánuStátní znak Ománu

e

O portálu

  • K odkazům na portál slouží šablona {{Portál|Omán}}, vkládaná na konec článků.
  • Můžete se zapojit do tvorby portálu a připsat se zde jako spolupracovník. Každý, kdo má chuť pomoci, nechť se zapíše.

e

Obrázek

Wahibská poušť
Wahibská poušť
Wahibská poušť je pojmenovaná po beduínském kmeni Wahiba

e

Kategorie

e

Nové články


žádné známé nové články v poslední době

e

Příbuzné portály

e