Portál:Omán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
e

Portál:Omán Omán, oficiálně Sultanát Omán (arabsky: سلطنة عمان‎‎, Salṭanat ‘Umān‎‎) je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty (délka hranice 410 kilometrů), na jihozápadě s Jemenem (288 kilometrů) a na západě se Saúdskou Arábií (676 kilometrů). Celková rozloha země je 309 500 km². Součástí Ománu jsou též exklávy Madha a Musandam. Ty byly součástí neshod mezi Ománem a Spojenými arabskými emiráty, nicméně v roce 2003 oba státy údajně ratifikovaly a podepsaly smlouvu o konečném ustanovení společných hranic. Podrobnosti ohledně dohody ovšem nebyly doposud zveřejněny.

V zemi žijí přibližně tři miliony obyvatel. Početně nejzastoupenějším etnikem jsou Arabové, následují přistěhovalci původem z Jižní AsieBangladéše (Bengálci), Indie, Pákistánu (Balúčové) a Srí Lanky a též Afriky. Valná většina obyvatel jsou muslimové, nejrozšířenější je ibádíjovská větev islámu. Nejvyznávanější náboženství mimo islámu je hinduismus. Mezi dorozumívací jazyky patří úřední arabština a hojně používaná angličtina.

Omán je monarchií. Současným sultánem a zároveň předsedou vlády je Kábús bin Saíddynastie al-Saídů. Titul monarchy je dědičný.

Výsledky průzkumu australské organizace Vision of Humanity, sestavující seznam zemí podle světového mírového indexu, označily Omán 21. nejbezpečnější zemí světa za rok 2009. V předchozích dvou letech obsadil 25. (2008) a 22. (2007) pozici.

e

Článek

Útočiště přímorožce arabského je oblast ochrany zvěře, zejména přímorožce arabského. Nalézá se v poušti, na místě nazvaném Džiddat al-Harasis ve středním Ománu. Původní rozloha dosahovala 27 500 km². V roce 1994 byla oblast zařazena mezi světové dědictví UNESCO, vyřazena byla v roce 2007.

Od roku 1979 bylo plánováno přeměnit útočiště na národní park, jímž se však doposud nestalo. Kromě ochrany posledního stáda oryxe arabského má za úkol chránit i další faunu a flóru. Ke zdejší fauně patří arabská liška Rüppelova, kočka divoká, kozorožec núbijský, medojed kapský, pískomil tlustý, již zmíněný přímorožec arabský (oryx bílý), sajka volatá a vzácný vlk arabský. Dále zde žije na 168 různých druhů ptactva (20 se jich zde i rozmnožuje), jmenovitě například běhulík, drop chocholatý a orel skalní.

Dne 28. června 2007 se stala vůbec první památkou, která byla odstraněna ze seznamu světového dědictví UNESCO. Důvodem pro tento krok bylo usnesení ománské vlády zmenšit rozlohu útočiště o 90 % a snížení počtu oryxů arabských ze 450 kusů v roce 1996 na současných 65. V současné době zbývají pouhé čtyři páry schopné reprodukce.

e

Zajímavosti

ománské býčí zápasy ve městě Barka

Věděli jste, že…

archiv

e

Tvorba

Pomozte založit některé články, ku příkladu:


Imámát OmánKrálovská armáda OmánuOmanizaceSultanát MaskatZanzibarský sultanát


Pomozte vylepšit některé články, ku příkladu:


Kábús ibn SaídPalác Al AlamSaídovéSeznam vládců OmánuStátní znak Ománu

e

O portálu

  • K odkazům na portál slouží šablona {{Portál|Omán}}, vkládaná na konec článků.
  • Můžete se zapojit do tvorby portálu a připsat se zde jako spolupracovník. Každý, kdo má chuť pomoci, nechť se zapíše.

e

Obrázek

maskatský al-Chuvajr
čtvrť al-Chuvajr v hlavním městě Maskat

e

Kategorie

e

Nové články

žádné další známé nové články v poslední době

e

Příbuzné portály

e