Monarchie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Královna Alžběta II.

Monarchie je forma vlády, ve které je politická moc absolutně nebo nominálně v držení panovníka (monarchy). Panovník či panovnice je hlavou státu a vládne obvykle doživotně, přičemž může abdikovat. Pravomoci panovníka se mohou lišit podle typu monarchie. V absolutní monarchii přísluší panovníkovi veškerá politická moc, zatímco v konstituční monarchii je moc panovníka omezena ústavou. V parlamentní monarchii je role panovníka omezena parlamentem.

Absolutní monarchie je původní formou monarchie překlad „jedinovláda“, případně „samovláda“. V dědičné monarchii vládne panovník dědičně, ve volené monarchii je volen.

Typy monarchie[editovat | editovat zdroj]

Typy monarchií (podle způsobu vlády)[editovat | editovat zdroj]

Panovník měl různé tituly, kterým odpovídalo i velikost jeho spravovaného území[zdroj?], ve středověké Evropě například císař, král, velkovévoda, vévoda, kníže, hrabě, v italských státech často dóže. V Rusku car nebo v arabských zemích sultán, chalífa, emír, Na východě případně chán, či šáh. Monarchie mohou být demokratickými i absolutnímí.

Typy monarchií (podle předávání moci)[editovat | editovat zdroj]

  • dědičná monarchie, v níž panovník předává titul a moc některému ze svých potomků
  • volená monarchie, v níž je panovník volen výkonným orgánem moci, vládou či shromážděním

Historie[editovat | editovat zdroj]

Francouzský král Ludvík XIV. (vládnoucí v letech 16431715

Monarchie je forma vlády, která se objevuje ve starověku a ve velké míře přetrvala ještě do minulých staletí. V 19. století a zejména 20. století mnoho monarchií „západního světa“ zaniklo a změnilo (většinou formou revolucí s následkem vyhnání panovníka ze země, např. viz případ Karla I.) na republiku. V Evropě se většina absolutních monarchií změnila na konstituční případně parlamentní.[zdroj?] V dnešní době je konstituční/parlamentní monarchie jedinou formou monarchie[zdroj?] v Evropě s výjimkou Vatikánu, kde je (voleným) monarchou papež (voleným proto, že papežský úřad neumožňuje mít potomky). V ostatních oblastech světa ještě dnes existují teokratické monarchie.[zdroj?]

Populární nebo lidová nemá spojitost s komunismem (na rozdíl od pojmu lidová republika), nýbrž vyjadřuje, že titul panovníka je odvozen od lidu, kterému vládne, nikoli od názvu země. Toto rozlišování titulů například král Francie a král Francouzů se začalo užívat v době francouzské revoluce, kdy se Ludvík XVI. musel vzdát titulu král francouzský a navarrský a přijmout titul král Francouzů. Dnes se takový titul udržel jen v Belgii (král Belgičanů).

Dědičná monarchie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dědičná monarchie.

V dědičných monarchiích se nárok panovníka na trůn určuje podle pravidla „božího určení“.[zdroj?] Dříve byl v teokracii panovník uctíván jako zástupce boha nebo jako osoba božského původu (například ve Starověkém Egyptě nebo Římské říši, ale též v novodobých dějinách, například v Číně nebo do druhé světové války v Japonsku). Případně byl panovník či šlechta i vysokým představitelem církve (což se odrazilo i v českém jazyce kněz/kníže, kostel/kastel).[zdroj?]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]