Pchúmipchon Adunjadét

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pchúmipchon Adunjadét
Thajský král
Král Bhumibol Adulyadej v r. 2012
Král Bhumibol Adulyadej v r. 2012
Doba vlády 9. červen 1946 – dosud (70 let)
Korunovace 5. květen 1950
Narození 5. prosince 1927 (88 let)
Cambridge, Massachusetts, USA
Předchůdce Ananda Mahidol
Nástupce Maha Vajiralongkorn
Potomci Ubolratana Rajakanya, Maha Vajiralongkorn, Chulabhorn Walailak a Sirindhorn
Rod dynastie Mahidol
Otec Mahidol Adunjadét
Matka Srinagarindra
Podpis Podpis

Král Pchúmipchon Adunjadét nebo také Ráma IX. (thajská transkripce : Phumiphon Adunyadet, thajsky: ภูมิพลอดุลยเดช; * 5. prosince 1927) je současný thajský král. Jelikož nastoupil na thajský trůn již 9. června 1946, je od 11. června 2004, kdy zemřel Pakubuwono XII., panovník Střední Jávy, nejdéle vládnoucím panovníkem na světě a současně i nejdéle vládnoucím panovníkem v thajských dějinách. Jeho plný titul zní: Velký král Siamu, velký ochránce, znamenitá síla země, moc nemající sobě rovnou, nejvěhlasnější z rodiny Mahidol, útočiště lidu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roce 1927 ve Spojených státech, ve městě Cambridge ve státě Massachusetts, kde jeho otec, thajský následník trůnu, studoval medicínu. Za rok se však rodina krátce vrátila do Thajska, ale již roku 1933 se spolu s matkou odstěhovali do Švýcarska, kde navštěvoval francouzské školy v Lausanne. V roce 1945 začal studovat na Universitě v Lausanne, kterou dokončil již jako král v roce 1951. Tím se stal po zavraždění svého bratra Ramy VIII. v roce 1946.

Po ukončení studií se počátkem roku 1950 vrátil domů do Thajska. 28. dubna 1950 se oženil s Mom Chao Rajawongse Sirikit Kitiyakara. Mají 4 děti: princeznu Ubol Ratana Rajakanya, korunního Prince Maha Vajiralongkorn, princeznu Maha Chakri Sirindhorn a princeznu Chulabhorn Valayalaksana.

Jako vládce šikovně manévruje na thajské nestabilní politické scéně, udržel si odstup od politiků a generálů a vyvarovával se toho, aby se znelíbil veřejnosti. Proto je až do současnosti velmi oblíbený, což dokázaly např. i velkolepé oslavy 60. výročí nástupu Rámy IX. na trůn roku 2006. Kromě odvěké skutečné úcty Thajců střeží autoritu krále také zákon trestající znevažování monarchie. V Thajsku je přípustná kritika vlády, ne však panovníka a jeho rodiny.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Ráma IX. je také známým hudebním skladatelem, složil např. thajskou hymnu. Je vášnivý fotograf, na mnoha portrétech bývá zobrazen s fotoaparátem v ruce.

Předchůdce:
Ananda Mahidol
Znak z doby nástupu Thajský král
Pchúmipchon Adunjadét
od 1946
Znak z doby konce vlády Nástupce:
dosud ve funkci

V tomto článku byl použit překlad textu z článku พระบาทสมเด็จพระปรมินทรมหาภูมิพลอดุลยเดช na thajské Wikipedii.