Pchúmipchon Adunjadét

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pchúmipchon Adunjadét
Thajský král
Portrét
Král Bhumibol Adulyadej v r. 2012
Doba vlády9. červen 194613. říjen 2016
Korunovace5. květen 1950
Posmrtné jménoพระบาทสมเด็จพระบรมชนกาธิเบศร มหาภูมิพลอดุลยเดชมหาราช บรมนาถบพิตร
Narození5. prosince 1927
Cambridge, Massachusetts, USA
Úmrtí13. října 2016 (ve věku 88 let)
Bangkok, Thajsko
PředchůdceAnanda Mahidol
NástupceMahá Vatčirálongkón (krátce mezitím regent Prem Tinsulanonda)
ManželkaSirikit
PotomciUbolratana Radžakanjaová, Mahá Vatčirálongkón, Chulabhorn, Princess Srisavangavadhana a Sirindhorn, Princess Royal
Roddynastie Mahidol
OtecMahidol Adunjadét
MatkaSrinagarindra
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Král Pchúmipchon Adunjadét (thajská transkripce : Phumiphon Adunyadet, thajsky: ภูมิพลอดุลยเดช; 5. prosince 192713. října 2016, Bangkok[1]) byl thajský král z dynastie Chakri vládnoucí pod jménem Ráma IX. Vládl od 9. června 1946 a s dobou vlády 70 let a 126 dní byl nejdéle vládnoucím panovníkem v dějinách Thajska a svého času také nejdéle sloužící hlavou státu na světě.

V roce 1957 vojenský převrat svrhl nepopulární vládu polního maršála Plaeka Phibunsongkhrama, zdůvodněním byla urážka královského majestátu, která je v Thajsku trestným činem. Tato událost odstartovala dlouhodobý vztah mezi králem a ozbrojenými silami. Ačkoliv král ve svém projevu v roce 2005 přivítal veřejnou kritiku, zákony týkající se urážky majestátu nebyly thajským parlamentem zrušeny.

Časopis Forbes zařadil Pchúmipchona Adunjadéta na vrchol svého „seznamu nejbohatších panovníků“, celková hodnota královského majetku byla v letech 2008 až 2014 odhadována na 30 miliard amerických dolarů. Královský majetek je ale spravován Kanceláří korunního majetku, která podléhá instituci koruny a nikoliv osobě Pchúmipchona Adunjadéta.

Pchúmipchon po roce 2006 trpěl zhoršením zdravotního stavu a stále více času trávil nemocnici. Pchúmipchon byl vysoce vážený většinou thajského obyvatelstva.

Titul[editovat | editovat zdroj]

Jeho plný titul zněl: Velký král Siamu, velký ochránce, znamenitá síla země, moc nemající sobě rovnou, nejvěhlasnější z rodiny Mahidol, útočiště lidu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roce 1927 ve Spojených státech, ve městě Cambridge ve státě Massachusetts, kde jeho otec, thajský následník trůnu, studoval medicínu. Za rok se však rodina krátce vrátila do Thajska, ale již roku 1933 se spolu s matkou odstěhovali do Švýcarska, kde navštěvoval francouzské školy v Lausanne. V roce 1945 začal studovat na Universitě v Lausanne, kterou dokončil již jako král v roce 1951. Tím se stal po zavraždění svého bratra Ramy VIII. v roce 1946.

Po ukončení studií se počátkem roku 1950 vrátil domů do Thajska. 28. dubna 1950 se oženil s Mom Chao Rajawongse Sirikit Kitiyakara, v tomto manželském svazku se narodily čtyři děti: princezna Ubolratanu Radžakanjaovou, thajský král Maha Vajiralongkorn, princezna Maha Chakri Sirindhorn a princezna Chulabhorn Valayalaksana.

Panování[editovat | editovat zdroj]

Král Ráma IX. a americký prezident Barack Obama v roce 2012

Byl zárukou stability na thajské nestabilní politické scéně, udržel si odstup od politiků a generálů a vyvaroval se toho, aby se znelíbil veřejnosti. Proto byl velmi oblíbený thajskou veřejností, což dokázaly například velkolepé oslavy 60. výročí nástupu Rámy IX. na trůn roku 2006. Kromě úcty Thajců střeží autoritu krále také zákon trestající znevažování monarchie. V Thajsku je přípustná kritika vlády, ne však panovníka a jeho rodiny.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Ráma IX. byl také známým hudebním skladatelem a vášnivým fotografem, na mnoha portrétech je zobrazen s fotoaparátem v ruce.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Král zemřel 13. října 2016.[2] Po jeho smrti vládl Thajsku regent Prem Tinsulanonda. Korunní princ Maha Vajiralongkorn odložil termín nástupu na trůn na 1. prosince 2016.[3] Od 1. prosince vládne jako král Ráma X.

Tituly a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Pchúmipchona Adunjadéta.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku พระบาทสมเด็จพระปรมินทรมหาภูมิพลอดุลยเดช na thajské Wikipedii.

  1. Thajci truchlí, zemřel nejdéle vládnoucí monarcha světa. Králi Adunjadétovi bylo 88 let. Aktuálně.cz [online]. Economia [cit. 2016-10-13]. Dostupné online. 
  2. Svět přišel o nejdéle vládnoucího panovníka, zemřel thajský král Adundét. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2016-10-13 [cit. 2016-10-13]. Dostupné online. 
  3. Thajsku bude přechodně vládnout 96letý regent. Novinky.cz [online]. Borgis, 2016-10-15 [cit. 2016-1015]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ananda Mahidol
Znak z doby nástupu Thajský král
Pchúmipchon Adunjadét
19462016
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Maha Vajiralongkorn (krátce mezitím regent Prem Tinsulanonda)