Přeskočit na obsah

Diarchie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spoluknížata Andorry, biskup Vives i Sicília a Emmanuel Macron

Diarchie (nebo dyarchie) z řečtina δι- "dvojí" a αρχια, "vláda", je forma vlády v níž hlavou státu jsou dvě osoby – diarchové (srov. s monarchií). Ve většině diarchií je vláda spolupanovníků doživotní a jejich práva a povinnosti po smrti přecházejí na jejich děti nebo rodinné příslušníky.

Vznik a historie[editovat | editovat zdroj]

Diarchie je jednou z nejstarších forem vlády. Diarchie jsou známy již z dob staré Sparty, Říma, Kartága, stejně jako od germánských a dáckých kmenů. Některé staré polynéské společnosti rovněž uplatňovaly diarchickou politickou strukturu. Panovnické hodnosti incké říše byly založené na příbuzenství, se dvěma držiteli každé hodnosti, avšak s rozdílnou vážností – jeden hanan (vyšší) a jeden hurin (nižší).

Moderní diarchie[editovat | editovat zdroj]

V moderním významu diarchie představuje systém duální vlády (dvojvlády), ať již se jedná o vládu nebo organizaci. Takové 'diarchie' zpravidla nejsou dědičné, nýbrž volené.

Moderními příklady diarchií jsou

Italský politolog Giovanni Sartori označuje francouzský poloprezidentský systém za diarchický, jelikož má dualní strukturu autority s dvěma osobami v čele - předseda vlády a prezident.

Související články[editovat | editovat zdroj]