San Marino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce San Marino (rozcestník).
Nejvznešenější republika San Marino
Serenissima Repubblica di San Marino
vlajka San Marina
vlajka
znak San Marina
znak
Hymna: Inno Nazionale
Geografie

Europe location SMO.png Poloha San Marina

Hlavní město: San Marino
Rozloha: 61,19 km² (190. na světě)
z toho 0,005 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Monte Titano (755 m n. m.)
Časové pásmo: +1
Poloha: 43°56′ s. š., 12°28′ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 32 471 (189. na světě, 2012)
Hustota zalidnění: 533 ob. / km² (21. na světě)
Jazyk: italština
Náboženství: katolické
Státní útvar
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 3. září 301 (založeno)
1. regent: Stefano Palmieri
2. regent: Matteo Ciacci
Měna: euro (EUR)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 674 SMR SM
MPZ: RSM
Telefonní předvolba: +378
Národní TLD: .sm
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Základní mapa San Marina

San Marino (oficiálně: Republika San Marino, italsky zní plný název Serenissima Repubblica di San Marino - doslova „Nejvznešenější republika sv. Marina“) je malý jihoevropský stát (podle počtu obyvatel 3. nejmenší evropský a 5. nejmenší na světě) ze všech stran obklopený Itálií. Leží v italském vnitrozemí, nedaleko turistického centra Rimini. Rozkládá se na 61 km 2 a žije zde přibližně 32 tisíc obyvatel. Hlavní město je San Marino a největší město je Dogana. Hospodářství země závisí zejména na průmyslu, službách a cestovním ruchu. San Marino je jeden z nejbohatších států na světě. Má vysoce stabilní ekonomiku, s jednou z nejnižších nezaměstnaností v Evropě. Platidlem je euro.

Historie[editovat | editovat zdroj]

San Marino je pravděpodobně nejstarší stále existující republikou na světě. Bylo údajně založeno v roce 301 zkušeným budovatelem jménem Marinus (známým jako Svatý Marinus); oficiálně se jako den založení udává 3. září. Stalo se legální součástí Římské říše. 8. října 1600 byla přijata tak zvaná Statuta, která stále tvoří základ právního rámce této země. S malým národem navázala oficiální styky nejdříve Francie za vlády Napoleona roku 1797, další evropské národy se připojily v roce 1815 na Vídeňském kongresu. San Marino sice bylo svrchovaným státem, ale se silnou závislostí na Itálii, kterou bylo úplně obklopeno od celkového sjednocení v 19. století.

Giuseppe Garibaldi, který začal sjednocovat Itálii kolem roku 1860, musel na čas najít útočiště v San Marinu před svými nepřáteli. Zde získal významnou pomoc, peníze a dodávky od občanů a vůdců San Marina, což umožnilo pokračování jeho kampaně za sjednocení. Na oplátku údajně Garibaldi garantoval, že San Marino bude vždy nezávislým svrchovaným státem.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Republika San Marino nemá výslovně kodifikovanou ústavu.[1] Roku 1974 byla přijata Deklarace práv obyvatel, která je považována za základní instituční rámec republiky. Zároveň jsou stále v platnosti i Statuta z roku 1600,[2] ta tak někdy bývají označována za nejstarší psanou stále platnou ústavu na světě.

Velká generální rada (šedesátičlenná) je volena všelidovým hlasováním každých 5 let. Volí ze svého středu dva kapitány regenty. Volí také Radu dvanácti.

Kapitáni-regenti (Capitani Reggenti) vykonávají funkci hlavy státu. Jsou voleni každých šest měsíců – 1. dubna a 1. října. Společně řídí Velkou generální radu (Consiglio Grande e Generale), Státní kongres a Radu dvanácti (Consiglio dei XII). Mají vůči sobě právo veta.

Státní kongres zastává výkonnou moc. Jde o vládu deseti ministrů - tří tajemníků a sedmi poslanců.

Rada dvanácti zastává funkci nejvyššího soudu. Soudci z důvodu nestrannosti nemohou být občany San Marina (výjimku tvoří pouze smírčí soudce). Funkční období rady trvá 5 let.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

San Marino se dělí do devíti samosprávných jednotek, které se nazývají castelli.

San Marino, tvoří jednu z částí a je zároveň hlavním městem státu. A dále osm menších samosprávných jednotek: Acquaviva, Borgo Maggiore, Chiesanuova, Domagnano, Faetano, Fiorentino, Montegiardino, Serravalle. Největším městem je Dogana, která patří do samosprávní části Serravalle.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

San Marino je uzavřená enkláva v Itálii, na hranici mezi italskými regiony Emilia-Romagna a Marche. V jeho topografii dominuje Apeninské horské pásmo, a proto má poměrně drsný terén. Nejvyšší bodem země je hora - Monte Titano (live view), jejíž nadmořská výška je 755 metrů. Součástí enklávy není ani jedna větší vodní plocha o nějaké významné velikosti.

San Marino je třetí nejmenší země v Evropě, menší jsou jen Vatikán a Monako.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Panuje zde středomořské podnebí s kontinentálními vlivy, jako jsou horká léta a chladné zimy, které je typické pro vnitrozemské oblasti Apeninského poloostrova.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Obyvatelstvo San Marina.

San Marino má přibližně 33 000 obyvatel, přičemž 4 800 obyvatel pochází z jiné země. Největší část tvoří Italové. Občané San Marina mají jednu z nejvyšších průměrných délek života na světě. Obyvatelstvo tvoří z více než 80 % Sanmariňané (italsky sammarinesi). Dalších asi 13 000 státních příslušníků tohoto národa žije mimo území republiky, neztrácejí však volební právo. Státní občanství se dědí v mužské linii. V zemi je velmi nízká nezaměstnanost – méně než 3 %. Úředním jazykem je italština. Turistů je na území San Marina téměř 19krát víc než místních obyvatel.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

San Marino je převážně katolický stát, tuto víru vyznává více než 97% populace. Další zastoupení má např. protestantství 1,1 %, bez vyznání 0,7 % a Židé 0,1 %.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V San Marinu je 220 km silnic. Není zde veřejné letiště, ale malé soukromé letiště je u obce Torraccia a heliport v druhém největším městě Borgo Maggiore. Většina turistů přilétá na mezinárodní letiště Federico Fellini jižně od Rimini a do země přijíždí autobusem.

Železnice zde neexistuje, ačkoliv před 2. světovou válkou vedla z obce Valdragone úzkorozchodná trať do Rimini. Ta byla dána do provozu 12. června 1932, ale byla zničena během britského náletu 26. června 1944. Mnoho pozůstatků, jako mosty, tunely a stanice, je zachováno dodnes. Tři tunely jsou i osvětleny a slouží pro pěší turisty.

Z Borgo Maggiore vede 1,5 km dlouhá lanovka na nejvyšší horu Monte Titano (756 m n. m.). Má dvě kabiny a jezdí každou čtvrthodinu po celý den. Zemí protékají dvě řeky, ale není zde žádná vodní doprava či přístav.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Přestože není San Marino oficiálním členem Evropské unie, používá jako měnu euro. Turistika tvoří v San Marinu 62,24 % HDP. V roce 1997 navštívilo San Marino více než 3,3 miliony turistů. Zemědělství má jen nepatrný význam. Pěstuje se obilí, vinná réva a olivy. Sanmarinské poštovní známky jsou velmi hodnotné a mají pro sběratele velkou cenu.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Občanem San Marina byl fyzik Luciano Maiani, známý svou předpovědí kvarku c.

Zvláštním mezinárodním velvyslancem a reprezentantem San Marina byl roku 2003 jmenován německý automobilový závodník Michael Schumacher.

Ke známým sanmarinským sportovcům patří střelkyně Alessandra Perilliová, držitelka bronzové medaile z mistrovství světa. Její sestra, rovněž střelkyně, Arianna Perilliová má dvě zlata z mistrovství Evropy. Manuel Poggiali vyhrál v letech 2001 a 2003 mistrovství světa silničních motocyklů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DUURSMA, Jorri C. Fragmentation and the International Relations of Micro-States: Self-determination and Statehood. Cambridge, New York: Cambridge University Press, 1996. ISBN 0-521-56360-7. S. 211. (anglicky) 
  2. Global Forum on Transparency and Exchange of Information for Tax Purposes Peer Reviews: San Marino 2013: Phase 2: Implementation of the Standard in Practice. San Marino: OECD Publishing, 2013. Dostupné online. ISBN 978-92-64-20277-1. S. 14. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]