Maskat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maskat
Oman-Muscat-Muttrah-21-Marina.JPG
Maskat – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC+4
Stát Omán Omán
Maskat
Red pog.png
Maskat
Maskat, Omán
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 3500 km²
Počet obyvatel 1 090 797 (2008)
Správa
Oficiální web www.omanet.om
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maskat (arabsky: مسقط‎‎ Masqaṭ‎‎; anglicky: Muscat[1]) je hlavní město Sultanátu Omán a zároveň největší město v zemi. Také je správním městem Maskatského guvernorátu. Počet obyvatel čítal v roce 2008 1 090 797 lidí. Metropolitní oblast se rozkládá na ploše o přibližně 1 500 km² a zahrnuje šest vilájetů (administrativní jednotky).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město leží na pobřeží Arabského moři podél Ománského zálivu v blízkosti strategicky položeného Hormuzského průlivu. Oblast v níž se město nachází se rozkládá v podhůří a mezi vrchy západní části skalnatého pohoří Al-Hadžar.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o Maskatu pochází z doby počátku 1. století n. l. a popisují jej jako významné přístavní město mezi západem a východem. Během své existence se Maskat ocitl pod vládou jak domorodých kmenů, tak pod vládou zahraničních zemí – třeba Persie a Portugalska. V 18. století se vliv Maskatu rozšířil až k východnímu pobřeží Afriky a Zanzibaru. Jakožto významný přístav v Ománském zálivu přitáhnul Maskat zahraniční obchodníky a osadníky z Balúčistánu, Persie a dalších zemí. Od doby kdy začal vládnout sultán Kábús bin Saíd, prodělal Maskat velký rozvoj infrastruktury, začal se rozrůstat a dal za vznik multietnické společnosti.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Zdejší ekonomice dominuje obchod a příjmy z ropy a přístavu Miná Kábús.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muscat, Oman na anglické Wikipedii.

  1. FRÖHLICH, Werner. Subdivisions of Oman in local language Arabic [online]. Geonames.de, [cit. 2010-09-05]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]