Východní Afrika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Východní Afrika
Mapa Afriky, zvýrazněny jsou státy východní Afriky
Mapa Afriky, zvýrazněny jsou státy východní Afriky
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pojmem východní Afrika se často označuje Keňa, Tanzanie a Uganda, ale z geografického a geopolitického pohledu také zahrnuje země:

Východoafrické společenství (EAC) tvoří obchodní blok spojující Keňu, Ugandu a Tanzanii, Burundi a Rwandu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Geograficky je východní Afrika jedna z nejčlenitějších oblastí. Z části leží na největším africkém poloostrovu - Somálském. Přírodní síly zde vytvořily takové divy jako je Velká příkopová propadlina, Kilimandžáro a Mount Kenya, dva nejvyšší vrcholy v Africe. Nachází se zde i největší Africké jezero Ukurewe, dále jezero Turkana. Z Etiopské vysočiny a Viktoriina jezera se tu stéká Nil.

Unikátní geografie a vhodnost pro zemědělství učinily z východní Afriky cíl evropských průzkumníků a kolonizace v 19. století. Dnes je pro země jako Keňa, Tanzanie a Uganda nejdůležitější součástí ekonomiky turismus.

Biosféra[editovat | editovat zdroj]

Několik částí východní Afriky bylo proslulých pro množství divoce žijících zvířat na jejich území. Jsou to hlavně: slon, žirafa, lev, zebra a nosorožec, postupně byla ale jejich populace snižována hlavně co se týče slonů a nosorožců. Nejen tato zvířata jsou chráněna v národních parcích jako je Serengeti

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Ve východní Africe žijí Somálci, Gallové a Amfarové z jazykových skupin kušitských a semitských. Nejchudšími státy jsou Etiopie a Somálsko.

Těžba a zemědělství[editovat | editovat zdroj]

Těží se hlavně v oblasti Viktoriina jezera a to wolfram, zlato, diamanty, měď, cín, sádrovec a vápenec. Pěstují se kávovníky, banánovníky, bavlníky a tabák.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Poslední vlády v této oblasti byly neliberální a zkorumpované a několik států bylo rozděleno politickými puči a etnickým násilím. Od dob kolonialismu region podstoupil mnoho válečných konfliktů

Keňa, Tanzanie a Uganda měly relativně stabilní vlády.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]