Serengeti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Serengeti
Serengeti National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Pláně Serengeti
Základní informace
Vyhlášení 1951
Rozloha 14 763 km²
Poloha
Stát TanzanieTanzanie Tanzanie
Souřadnice
Národní park Serengeti
Národní park Serengeti
Další informace
Web www.serengeti.org
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní park Serengeti
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát TanzanieTanzanie Tanzanie
Typ přírodní dědictví
Kritérium vii, x
Odkaz 156 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1981 (5. zasedání)

Národní park Serengeti leží v severní Tanzanii východně od Viktoriina jezera a jedná se o jedno z nejslavnějších a nejrozsáhlejších chráněných území Afriky. Od roku 1981 nechybí na seznamu UNESCO. Jeho rozloha je 14 763 km². Zdejší krajině dominuje velký počet nádherných zvířat, mezi nimiž nechybí pakoňové, zebry, žirafy, lvi, gepardi, leopardi, hyeny, sloni nebo nosorožci.

Krajina[editovat | editovat zdroj]

Krajinu tvoří lávové plató, z kterého vystupují reliéfy sopek (jejichž erupce dodávají minerály), pokryté travnatými savanami. V západní části parku se nachází též galeriové lesy, malá jezera a zřídla s hojností vody.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

V parku jsou chladné noci a horké dny, rozdíly jsou často více než 15 °C. Průměrné denní teploty vzduchu se v parku pohybují mezi 17 a 21 °C. Vlhkost vzduchu je 40%, průměrné roční srážky se pohybují kolem 800 mm. Podnebí je teplé se střídáním období sucha a dešťů. Převládají zde savany se stády velkých kopytníků.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Pakoně a zebry v národním parku Serengeti

Do oblasti se lze dostat z Dar-es-Salaamu přes Arushu (200 km od parku), což trvá třináct a půl hodiny autobusem nebo dvacet hodin vlakem. Letecké spojení je jenom z Moshi, let trvá 45 minut. Samotný park je pro návštěvníky otevřen a má dobrou vnitřní síť cest.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V rokli Olduvai byly nalezeny pozůstatky předků člověka. Do 19. století, kdy přišli Masajové, bylo prostředí parku nedotčené. Důsledky příchodu Evropanů v druhé polovině 19. století na sebe nenechaly dlouho čekat – lovecká aktivita Evropanů si vyžádala ochranu oblasti již v roce 1921. V roce 1951 byl vytvořen národní park, od kterého byla roku 1974 oddělena oblast kráteru Ngorongoro, z které byl vytvořen samostatný park.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

V řeči Masajů znamená Serengeti „nekonečná prérie“ nebo také „prérie nekonečna“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]