Kilwa Kisiwani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kilwa Kisiwani a Songo Mnara
Světové dědictví UNESCO
Podloubí Velké mešity
Podloubí Velké mešity
Smluvní státTanzanieTanzanie Tanzanie
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiii
Odkaz144 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1981 (5. zasedání)
V ohrožení2004

Kilwa Kisiwani (ve svahilštině Kilwa Kisiwani znamená Kilwa na ostrově) je historické sídlo na ostrově Kilwa, který je součástí regionu Lindi v Tanzanii. Město bývalo významným přístavem východní Afriky, v současné době se jedná především o archeologickou lokalitu. Na středověkých pozůstatcích města probíhá od 50. let 20. století archeologický výzkum.

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Pozůstatky města Kilwa Kisiwani leží v severozápadní části ostrova Kilwa v Indickém oceánu při východním pobřeží afrického kontinentu. Od poloostrova na severu, na němž se nachází přístav Kilwa Masoko, ostrov odděluje průliv, široký jen 1,5 kilometru. Ve směru na západ je africké pobřeží vzdáleno od ostrova Kilwa zhruba 2 km.[1] V roce 2007 žilo na ostrově Kilwa převážně v jednoduchých chatrčích přibližně 500 lidí.

Světové dědictví[editovat | editovat zdroj]

V roce 1981 bylo město Kilwa Kisiwani společně se Songo Mnara zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO,[2] od roku 2004 je vedeno i na seznamu světového dědictví v ohrožení. Důvodem je zejména stále se zhoršující stav památek vlivem povětrnostních podmínek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kilwa Kisiwani na německé Wikipedii.

  1. Kilwa Kisiwani [online]. Seznam - mapy.cz [cit. 2018-10-02]. Dostupné online. 
  2. Ruins of Kilwa Kisiwani and Ruins of Songo Mnara [online]. OSN - UNESCO [cit. 2018-10-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]