Západní Evropa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Západní Evropa

Západní Evropa geograficky leží západně od střední Evropy a severovýchodně od Pyrenejského poloostrova. Bývají do ní řazeny Francie, státy Beneluxu (Belgie, Nizozemsko a Lucembursko), Monako, Irsko a Spojené království. Sporným může být zařazení Německa, které občas bývá řazeno do západní Evropy, přestože geograficky je spíše ve střední Evropě.

Oblast leží v mírném, oceánském podnebném pásu, v reliéfu převažuje nížina.

Společnost[editovat | editovat zdroj]

Politicky bývá termín Západní Evropa občas užíván v souvislosti s blokovým rozdělením Evropy za studené války, a v těchto souvislostech bývají do „západní Evropy“ řazeny i státy geograficky ležící v severní, střední či jižní Evropě. Politickým systémem států západní Evropy je zastupitelská demokracie.

Obyvatelstvo mluví románskými, germánskýmikeltskými jazyky. V náboženství převažují katolíciprotestanti, dále je zde přítomna početná muslimská populace a lze nalézt i příklady úspěšné integrace dalších náboženství (třeba buddhismus, hinduismus nebo džinismus).[1]

Muslimská menšina[editovat | editovat zdroj]

Mezi přistěhovalci do západní Evropy je silná muslimská menšina;[2] tento podíl je způsoben i vrcholem Evropské migrační krize v letech 2014–2015[zdroj?], kdy cílem převážně muslimských běženců byly v naprosté většině případů právě hospodářsky vyspělé západoevropské[zdroj?] a skandinávské státy (hlavně Německo[zdroj?], státy Beneluxu[zdroj?], Velká Británie[zdroj?]Švédsko). V letech 2010–2016 byla právě imigrace nejvýznamnějším faktorem nárůstu evropské muslimské populace.[3]

Největší počet muslimů v západní Evropě měla v roce 2016 Francie (5,7 milionu), Německo (5,0 milionu) a Spojené království (4,1 milionu). Nejvyšší procentuální podíl muslimů má Francie (8,8 %), Belgie (7,6 %) a Nizozemsko (7,1 %).[3]etnických skupin jsou v Německu zastoupeni hlavně KurdovéTurci, především v Británii se nacházejí lidé z PákistánuBengálci.[4]

Procentuální podíl muslimského obyvatelstva v západní Evropě bude kontinuálně narůstat i v následujících desetiletích, a to i v případě nulové migrace.[5]

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

V hospodářství převažují služby nad průmyslem a zemědělstvím. Jedná se o hospodářsky vyspělou oblast Evropy; hrubý domácí produkt západoevropských států je v rámci kontinentu nadprůměrný.[6]

V Severním moři se nacházejí významná ložiska ropy a zemního plynu. Všechny státy v oblasti jsou členskými zeměmi Evropské unie a až na Spojené království jsou členy eurozóny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Migration and Religion in Europe. Příprava vydání Gallo Ester. Londýn: Routledge, 2016. 272 s. ISBN 9781409429739. (anglicky) 
  2. Immigration to Europe as of 2010, by religion [online]. Statista [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b HACKETT, Conrad. 5 facts about the Muslim population in Europe [online]. Pew Research Center, 2017-11-29 [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Evropa panikaří z muslimů, ale kolik jich vlastně je?. Novinky.cz [online]. 2015-01-24 [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. 
  5. Europe’s Growing Muslim Population [online]. Pew Research Center, 2017-11-29 [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. List of European countries by GDP per capita 2016 - StatisticsTimes.com. statisticstimes.com [online]. [cit. 2017-12-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]