Lucemburk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o hlavním městě Lucemburska. O provincii v Belgii pojednává článek Lucemburk (belgická provincie).
Na tento článek je přesměrováno heslo Luxembourg. O pařížské stanici pojednává článek Luxembourg (stanice RER v Paříži).
Lucemburk
Lëtzebuerg
Lucemburk – znak
znak
Lucemburk – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška(nejvyšší bod) 402 m n. m.
StátLucemburskoLucembursko Lucembursko
Lucemburk
Lucemburk
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha51,46 km²
Počet obyvatel128 494 (2022)
Hustota zalidnění2 497 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityLucemburk - staré město a opevnění
Typkulturní dědictví
Kritériumiv
Odkaz699 (anglicky)
Zařazení1994 (18. zasedání)
Správa
Vznik963
Oficiální webwww.vdl.lu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lucemburk (lucembursky Lëtzebuerg, francouzsky Luxembourg, německy Luxemburg) je hlavní město Lucemburského velkovévodství a žije zde 128 494 obyvatel a v jeho aglomeraci 181 764 (2022)[1]. Leží na skalnatém masívu nad soutokem řek Alzette a Pétrusse a je významným bankovním a administrativním centrem. Složitý členitý terén je překonáván pomocí 100 mostů, které patří pro své nádherné pohledy na město mezi časté turistické cíle. Historické centrum města figuruje od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historicky sloužilo město Lucemburk jako vojenská pevnost, což do dnešního dne dokládá systém opevnění, městských hradeb a podzemních chodeb. Pro našince je nejvýznamnější památkou katedrála Notre Dame ze 17. století, pod kterou se nalézá krypta českého krále Jana Lucemburského. Mezi další pamětihodnosti lze přiřadit velkovévodský palác, obchodní třídy Grand Rue, náměstí Place d’Armes. Pamětní desku má ve městě i český student Jan Palach na stejnojmenném náměstí (nedaleko Place d’Armes v centru města).

Ve městě sídlí některé instituce Evropské unie: sekretariát Evropského parlamentu, Soudní dvůr Evropské unie, část Evropské komise a Evropský účetní dvůr. Většina těchto institucí sídlí ve čtvrti Kirchberg.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Luxembourg: Cantons, Major Communes & Agglomerations - Population Statistics, Maps, Charts, Weather and Web Information. www.citypopulation.de [online]. [cit. 2023-07-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]